به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۱۵:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب : ۱۷۶۰۲۹

ترامپ قطع حمایت از عربستان را وتو کرد

گروه بین‌الملل: اکثریت نمایندگان کنگره آمریکا به قطع حمایت این کشور از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ یمن رای داده بودند اما دونالد ترامپ این قطعنامه را وتو کرده است. کنگره برای خنثی کردن وتوی ترامپ به دو سوم آرا نیاز دارد.
ترامپ قطع حمایت از عربستان را وتو کرد
کنگره آمریکا بر آن بود تا به مشارکت آمریکا در جنگ یمن پایان دهد. تصمیمی که اکنون با وتوی رئیس جمهوری این کشور، دونالد ترامپ، روبه‌رو شده است. خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) با انتشار گزارشی از واشنگتن، خبر از وتوی تصمیم کنگره آمریکا توسط ترامپ داده است. این دومین باری است که ترامپ از حق وتوی خود برای مخالفت با تصمیم کنگره استفاده می‌کند.

ترامپ پس از وتوی تصمیم کنگره در ارتباط با حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن نوشت: «این تصمیم کنگره، تصمیمی خطرناک و بیهوده بود با هدف محدود کردن همان حقوقی که قانون اساسی به رئیس جمهوری آمریکا داده است. در صورت تصویب این قطعنامه، جان آمریکایی‌ها و سربازان شجاع این کشور هم در حال حاضر و هم در آینده به مخاطره می‌افتاد.»

کنگره برای خنثی کردن وتوی رئیس جمهوری نیاز به دوسوم آرا دارد و به باور تحلیلگران با توجه به اکثریت آرای مجلس سنا که در اختیار جمهوریخواهان است، دستیابی به چنین سطحی از آرا بعید به نظر می‌رسد. کنگره آمریکا، هم مجلس سنای این کشور و هم مجلس نمایندگان، با تصمیم خود بر آن بودند تا مانع از اعزام نیروی نظامی جدید از سوی ترامپ به جنگ یمن شوند.

طرفداران تصمیم قطع حمایت نظامی از عربستان در جنگ یمن بر این باور بودند که مشارکت در جنگ یمن، حقوق و اختیارات کنگره در رابطه با اعلان جنگ را محدود می‌کند. به باور آن‌ها این تنها کنگره است و نه رئیس جمهوری که می‌تواند درباره اعزام سرباز به یک جنگ تصمیم بگیرد. طرفداران قطعنامه قطع حمایت نظامی از عربستان در جنگ یمن از حملات هوایی ائتلاف نظامی به یمن انتقاد کرده و معتقد هستند که بسیاری از شهروندان غیرنظامی یمن در اثر این حملات جان خود را از دست داده و این حملات منجر به فاجعه‌ای انسانی در آن کشور شده است.
برچسب ها: دونالد ترامپ