به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۱۵:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ساعت ۱۵:۴۵
کد مطلب : ۱۷۶۳۴۲

۵۰میلیون یورو دولتی در حساب شرکت«هفت‌تپه»

گروه اقتصادی: شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در سال گذشته به دلیل اعتراضات و اعتصابات کارگران آن به حقوق های معوق و همچنین فراری بودن یکی از سهامداران به یکی از شرکت های خصوصی شده پرحاشیه تبدیل شده بود. به تازگی فهرست جدید ارزبگیران دولتی توسط بانک مرکزی منتشر شده است که نام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در این فهرست به چشم می خورد.
۵۰میلیون یورو دولتی در حساب شرکت«هفت‌تپه»
شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه یکی از شرکت های واگذار شده به بخش خصوصی بود که در سال گذشته خبرهای بسیار زیادی در مورد آن منتشر شد. تا سال 1394 شرکت نیشکر هفت تپه که یکی از بزرگترین کارخانه های صنعتی استان خوزستان محسوب می شد، 100 درصد در اختیار دولت بود. نحوه اداره این شرکت توسط دولت به گونه ای بود که این شرکت تا مرز ورشکستگی نیز پیش رفته بود.به گفته علی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی زیان انباشته این شرکت در سال 1394 و قبل از واگذاری به حدود 345 میلیارد تومان رسیده بود و حقوق کارگران و کارکنان شرکت 7 ماه بود که پرداخت نشده بود. این شرکت قبل از واگذاری به بخش خصوصی حدود 150 میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار بود که این موضوع نشان می داد بیش از 10 الی 15 سال، حق بیمه کارگران پرداخت نشده بود. همچنین هدف گذاری تولید شکر در این شرکت، 100 هزار تن بود که در زمان واگذاری این میزان به 35 هزار تن رسیده بود.

به هر صورت با این شرایط دولت تصمیم گرفت که این شرکت تحت کنترل خود را به بخش خصوصی واگذار کند. سازمان خصوصی سازی نیز مامور انجام این کار شد. در مورخه 21 شهریور ماه 1394 موضوع واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تصمیم گرفته شد که 100 درصد سهام شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعلق به شرکت مادر تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به صورت مزایده به بخش خصوصی واگذار شود. قیمت پایه هر سهم بـه مبلغ 14,974 ریـال جمعاً به مبلغ2,916,056,720,342 ریال براساس ارزش روز خالص دارایی ها به ‏صورت نقد و اقساط شامل 5 درصد نقد و مابقی به ‏صورت اقساط 8 ساله طی 16 قسـط مساوی بـا فـواصل زمانی6 ماهه از طریق مزایده مورد تصویب قرار گرفت.در 27 مهر ماه 1394 بود که روابط عمومی سازمان خصوصی سازی خبر مزایده این شرکت را منتشر کرد و سرانجام این شرکت دولتی در بهمن ماه 1394 و طی یک فرآیند قانونی در سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار شد. با این واگذاری صاحبان جدید شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، دو شرکت زئیوس و آریاک بودندکه با پیش پرداخت 60 میلیارد ریال صاحب این شرکت عظیم شدند. مهرداد رستمی چگنی و امید اسدبیگی به ‌عنوان دو جوان 28 ساله و 31 ساله بودند که توانستند در مزایده این شرکت را خریداری کنند.

از همان زمان واگذاری شرکت کشت و صنعت هفت تپه، اعتراضات به نحوه واگذاری آغاز شد. برخی به زیان ده بودن شرکت در زمان واگذاری به دیده تردید می نگریستند و معتقد بودند که این موضوع به آن دلیل مطرح شده است که خریداران، شرکت را با مبلغ کمتری خریداری کنند و برخی دیگر پیش پرداخت 60 میلیارد ریال برای در اختیار گرفتن شرکتی که دارای 24 هزار هکتار زمین مرغوب از قرار هر هکتار 100 میلیون تومان می باشد را ناعادلانه می خواندند. عده ای نیز این پرسش برایشان مطرح بود که چگونه دو جوان 28 ساله و 31 ساله اهلیت خرید چنین شرکت بزرگی را داشته اند؟به هر صورت این تردیدها و شک ها به نحوه واگذاری و سایر مسائل راه به جایی نبرد و صاحبان جدید شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه کار خود را در این شرکت آغاز نمودند. امید اسدبیگی که مدیرعامل شرکت آریاک بود به عنوان سهامدار اصلی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به مدیرعاملی این شرکت نیز منصوب شد و مهرداد رستمی چگنی نیز رئیس هیات مدیره این شرکت شد. اعضای هیات مدیره را نیز احسان ‌الله اسدبیگی، امیرحسین اسدبیگی و سیامک نصیری افشار تشکیل می دادند.

رئیس سازمان خصوصی سازی از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی کاملاً ابراز رضایت می کرد اما رفته رفته حقوق کارگران معوق شد و در سال گذشته اعتراضات کارگری در این شرکت به اوج خود رسید.در 11 دی ماه سال گذشته هنگامی که دادگاه قربانعلی فرخزاد مدیرعامل ماشین سازی تبریز به جرم فروش ارزهای دولتی در بازار آزاد برگزار شد، رد پای امید اسدبیگی سهامدار اصلی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه نیز در لابلای این پرونده دیده می شد. طبق اظهارات نماینده دادستان، فرخزاد با همکاری امید اسدبیگی از تاریخ 31 تیرماه 1394 تا 25 اسفندماه 1394 از بانک اقتصادنوین مبلغ ۹۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۲۴۰ دلار ارز دولتی دریافت کرده، بدون اینکه اقدام به واردات کالایی کرده باشند. وی گفت: امید اسدبیگی که از متهمین تحت تعقیب دادسرا است با تهیه پروفرم های جعلی به نام قربانعلی فرخزاد اقدام به ثبت سفارش برای خط تولید نوشابه های گازدار و ورق خام MDF می کند و طبق وکالتی که از وی داشته به تخصیص ارز دولتی و دریافت ارز از بانک اقتصاد نوین مبادرت ورزیده و در بازار آزاد فروخته و سهم قربانعلی فرخزاد را پرداخت می نماید. نماینده دادستان گفت: متهم قربانعلی فرخزاد خود می‌گوید امید اسدبیگی مبلغ 7 الی 10 میلیارد تومان به وی پرداخت کرد و طبق بررسی توسط سازمان سپاه سود حاصل از ارز دولتی 356 میلیارد و 612 میلیون و 54 هزار و 964 ریال است که متهم حدود سی درصد را دریافت و بقیه در اختیار امید اسدبیگی است که نامبرده به علت پرونده های اقتصادی متواری است.

در اوایل بهمن ماه سال جاری گزارش تفریغ بودجه سال 1396 نشان داد که واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار باعث ضرور و زیان به بیت المال گردیده است.به هر صورت، در اواخر سال گذشته و با ورود دولت به ماجرای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تا حدودی مشکلات این شرکت حل شد.به تازگی جدیدترین فهرست ارزبگیران دولتی توسط بانک مرکزی منتشر شده است که بررسی این فهرست نشان می دهد این شرکت توانسته است علیرغم تمام مشکلات و شائبه های پیرامونش، ارز دولتی نیز دریافت کند.بررسی ها نشان می دهد که شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه توانسته است طی بازه زمانی فروردین ماه 1397 تا 31 فروردین ماه 1398 حدود 50 میلیون یورو دولتی و 725 میلیون و 900 هزار و 167 یوان دولتی دریافت کند.با توجه به اینکه سهامداران این شرکت با حاشیه های فراوانی رو به رو بوده اند و طبق اسناد منتشر شده مدیرعامل آن در ارتکاب جرم قربانعلی فرخزاد مدیرعامل ماشین سازی تبریز شریک بوده است حالا این پرسش مطرح می باشد که بانک مرکزی این ارزهای دولتی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را به چه کسی تحویل داده است؟ سرنوشت این ارزها چه شده است؟ آیا این ارزها نیز به سرنوشت ارزهای دولتی دریافت شده از بانک اقتصاد نوین دچار شده و از بازار آزاد سر در آورده اند؟
مرجع : برترین ها
برچسب ها: نیشكر هفت تپه