به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۱۸:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : ۱۷۶۵۳۵

جزییاتی از کشتار خونین در كلیسای سریلانکا

گروه بین‌الملل: در حالیكه تعداد کشته‌های حادثه خونین تروریستی سریلانکا به ۳۵۹ افزایش پیدا کرده، پلیس از دستگیری ۶۰ نفر خبر داده است و همزمان، دولت با اذعان به وجود نقایصی در دستگاه امنیتی، اعتراف کرده ۱۰ روز پیش از حادثه در مورد حمله به کلیساها هشدار دریافت کرده است.
کلیسای سن سباستیان در حومه کلمبو پس از انفجار
کلیسای سن سباستیان در حومه کلمبو پس از انفجار
به گزارش دویچه وله، تعداد قربانیان کشتار سریلانکا به ۳۵۹ نفر افزایش پیدا کرده است. آمار زخمی‌ها هم به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده است. پلیس سریلانکا از دستگیری حدود ۶۰ مظنون خبرداده است. در مورد پیشینه مهاجمان انتحاری حادثه اطلاعات در دست تکمیل است. پلیس سریلانکا روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) اعلام کرد آمار کشته‌های حمله‌های سریلانکا به ۳۵۹ نفر افزایش پیدا کرده است. به گزارش سایت خبری آلمانی زبان تاگس شاو، به نقل از لاکشمن کریلا، رئیس مجلس سریلانکا تا کنون ۶۰ نفر در رابطه با حمله‌ها دستگیر شده‌اند. وی پیش‌بینی کرده تعداد مظنونان ممکن است به ۱۰۰ نفر هم برسد.

پلیس سریلانکا هشت نفر از نه حمله‌کننده انتحاری را شناسایی کرده است. به گفته وزیر دفاع سریلانکا، روآن ویجر واردن، یکی از حمله کننده‌ها زن بوده است. به گزارش روزنامه گاردین، یکی از مهاجان در بریتانیا و استرالیا تحصیل کرده است و خیلی از آنها در خارج از کشور به‌سر برده‌اند.

 کشتار سریلانکا در روز عید پاک
این کشتار در پی وقوع چند انفجار در تعدادی از کلیساها و هتل‌های سریلانکا در روز یکشنبه، یکم اردیبهشت (۲۱ آوریل)  که مصادف با عید پاک مسیحیان بود، اتفاق افتاد. حملات با شش انفجار تقریبا هم‌زمان آغاز شد که سه کلیسا و سه هتل را در کلمبو، پایتخت سریلانکا، هدف قرار داد. ساعاتی بعد به گزارش پلیس، دو انفجار دیگر هم در مناطقی بیرون از شهر کلمبو رخ داده است. گزارش‌های پلیس حاکی از این بود که انفجار هشتم یک حمله انتحاری بوده است.
مقامات امنیتی گفته‌اند یک بمب هم در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی کلمبو خنثی شده است. سایت خبری "اعماق"،  وابسته به گروه "دولت اسلامی" (داعش) نوشت که حمله‌های روز یکشنبه سریلانکا کار اعضای این گروه بوده است. این سایت ویدئویی منتشرکرده ودر آن ادعا می‌کند هفت مهاجم انتحاری سریلانکا با ابوبکر البغدادی، رهبر (خلیفه) داعش، بیعت کرده بودند.
تحقیقات اولیه دولت سریلانکا نشان می‌دهد حملات مرگبار سریلانکا با هدف "انتقام حمله به دو مسجد در نیوزیلند" برنامه‌ریزی شده بود.چهل روز پیش یک راستگرای افراطی استرالیایی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حمله کرد و پنجاه نفر در این کشتارجان خود را از دست دادند.
گمانه‌زنی‌های سریلانکا در مورد حادثه
دولت سریلانکا پیش‌تر گروهی اسلام‌گرا به نام "جماعت ملی توحید" را به عنوان عامل کشتار سریلانکا معرفی کرده بود، اما این گروه تاکنون واکنشی به این اتهام نشان نداده است. رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا به شواهدی اشاره می‌کند که  از احتمال ارتباط با شبکه‌های بین‌المللی برای انجام این حملات حکایت دارند.  وی گفته است با توجه به مقیاس و وسعت انفجارهای روز یکشنبه این حملات به احتمال قوی در ارتباط و همکاری با یک شبکه بین‌المللی ترور خارجی صورت گرفته است. رانیل ویکرماسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا هم‌چنین افزود از آنجایی‌که مهاجمان اخیرا در خارج از کشور بوده‌اند، "ارتباط خارجی" محتمل است.
هشدار درمورد حمله به کلیساها
دولت سریلانکا اذعان کرده است ده روز پیش از کشتار خونین عید پاک، یک دستگاه امنیتی خارجی به مقامات امنیتی سریلانکا در مورد حملات احتمالی گروه "جماعت ملی توحید" به کلیساها هشدار داده بود. مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور سریلانکا، در اولین سخنرانی عمومی پس از کشتار روز یکشنبه به نقایصی در سیستم امنیتی اعتراف کرد و تغییرات اساسی در این سیستم را وعده داد.
تحقیقات جنایی دولت سریلانکا تا کنون مشخص کرده است که اکثر حملات توسط تک مهاجم انجام شده است، به جز حمله به هتل مجلل شنگریلا در کلمبو که توسط  دو مرد مهاجم صورت گرفته است.
تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط احتمالی کشتار عید پاک با حمله به مساجد کرایست چرچ در دست بررسی است و دولت سریلانکا تا کنون جزئیات بیشتری برای اثبات این احتمال ارائه نکرده است.