به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ - ۱۲:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۱۷۷۲۴۸
وزیر بهداشت:

گره‌های تولید دارو در کشور را باز کنیم

گروه جامعه: وزیر بهداشت با اشاره به دو برنامه وزارت بهداشت برای پیشگیری و درمان سرطان گفت: ما تلاش می‌کنیم تا گره‌های تولید دارو در داخل را باز کنیم.
گره‌های تولید دارو در کشور را باز کنیم
دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از چهار داروی ضد سرطان و ضد دیابت گفت: در تعاریفی که از توسعه خوانده‌ام یکی از زیباترین‌هایش این بود که توسعه یعنی تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی؛ چرا که این سرمایه انسانی است که می‌تواند در تولید ملی نقش آفرینی کند. عزیزانی که در حوزه تولید کشور زحمت می‌کشند یکی از بزرگترین شاهکارها در کشور انجام می‌دهند.وی با بیان اینکه سیاست‌مان در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخلی است، اظهار کرد: به هیچ وجه اجازه واردات ماده اولیه‌ای را که قابلیت تولید در کشور را دارد نخواهیم داد. البته این شیوه حمایت از تولید داخل یک همبستگی ملی را می‌طلبد و نظام بانکی ساختار اجرایی و غیره باید در سطح ملی به یکدیگر کمک کرده و به طور جدی حمایت را به عرضه در سطح ملی تبدیل کنند.

وی با اشاره به رونمایی دو داروی ضدسرطان گفت: وزارت بهداشت در حوزه سرطان دو برنامه دارد؛ اولین برنامه ما بحث پیشگیری از ابتلاء از سرطان از طریق تغییر شیوه زندگی مردم است. زیرا در حال حاضر شیوع بیماری‌های سرطان و سایر بیماری‌های غیر واگیر زیاده شده است. بنده زمانی که معاون بهداشتی بودم توفیق ایجاد اداره بیماری‌های غیر واگیر را داشتم که البته حضرات بعد از چندی آن را جمع کردند و امروز دوباره پا گرفته است. در آن زمان برایم مسلم بود که اگر از مشکلات شش بیماری مسری و واگیر دار آن زمان عبور کردیم به تله بیماری‌های غیر واگیر خواهیم افتاد که هزینه‌های بیشتری دارند.وزیر بهداشت ادامه داد: دومین برنامه ما در حوزه سرطان، ساخت داروهای مورد نیاز این بیماری در داخل کشور است که امروزه سه درصد از داروهای وارداتی ۲.۵ برابر کل هزینه‌های تولید داخلی دارو به کشور هزینه تحمیل می‌کند.

نمکی در ادامه با بیان اینکه استان البرز شرایط بسیار ویژه‌ای در حوزه تولید دارو دارد، گفت: این استان به عنوان یک نقطه حساس در صنعت دارو محسوب می‌شود. حتماً استاندار هم از صنعت گران البرز حمایت کرده و گره‌ها را خواهد گشود. ما هم در سطح ملی تلاش می‌کنیم تا گره‌های تولید دارو باز شوند.گفتنی است که امروز دو دارو در حوزه سرطان سینه و سرطان روده و دو داروی ضد انعقاد خون و ضد قند با حضور وزیر بهداشت در استان البرز رونمایی شد.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: دارو