به روز شده در ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ - ۲۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۰ ساعت ۰۰:۱۶
کد مطلب : ۱۷۷۴۲۲

موگرینی خواستار اجرای برجام از سوی ایران شد

گروه بین‌الملل: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۹ مه از اقدام ایران در کاهش سطح اجرای برجام شدیدا ابراز نگرانی کرد.
موگرینی خواستار اجرای برجام از سوی ایران شد
فدریکا موگرینی، که ساعاتی پس از انتشار بیانیه مشترک اتحادیه اروپا در رد ضرب‌الاجل تهران با خبرنگاران در شهر سیبیو رومانی صحبت می‌کرد، گفت: «بیانیه مشترک ما را با وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه دیدید. نگرانی‌های بسیاری در خصوص این اقدام ایران وجود دارد و از نظر شخصی هم من در اینباره بسیار نگران هستم.»
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه اروپا خود را متعهد به اجرای توافق هسته‌ای می‌داند، خواهان اجرای کامل برجام از سوی ایران شد. فدریکا موگرینی با بیان اینکه تا به امروز ایران به تعهدات کامل خود در برجام عمل کرده است، اضافه کرد این اتحادیه از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیگیر خواهد بود که آیا ایران به اجرای تعهداتش ادامه خواهد داد یا خیر.
 
کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند. در این بیانیه آمده است: «ما قویا از ایران می‌خواهیم تا به تعهدات خود در چهارچوب برجام همانطور که تاکنون پابند بوده است کاملا پایبند باشد و از برداشتن هرگونه گام بیشتر خودداری کند.»

شورای عالی امنیت ملی جمهوری ایران روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. ایران برای کشورهای باقی مانده در برجام ضرب الاجلی ۶۰ روزه تعیین کرده است تا تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای را اجرا کنند.
 
برچسب ها: فدریکا موگرینی