به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۲۱:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : ۱۷۷۸۵۳

حوثی‌ها بندرالحدیده را به گارد ساحلی واگذار کردند

حوثی‌ها بندرالحدیده را به گارد ساحلی واگذار کردند
گروه بین‌الملل: سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی‌، کنترل امنیت بنادر کلیدی استان الحدیده یمن در دریای سرخ را به گارد ساحلی واگذار کرد اما همچنان کارهای زیادی برای خروج نظامی باقی مانده است.
 
ژنرال مایکل لولسگرارد، رئیس گروه ناظران و بازرسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از واگذاری کنترل امنیت این بنادر به گارد ساحلی استقبال کرده است. این بیانیه می‌گوید همچنان کارهای زیادی برای خروج نظامی باقی مانده است اما سطح همکاری‌ها بسیار خوب بوده است. شبه‌نظامیان حوثی از روز شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) خروج از سه بندر حدیده، صلیف و راس عیسی طبق توافق‌نامه آتش بس که در دسامبر گذشته در سوئد میان طرف‌های درگیر در جنگ یمن امضا شده بود، آغاز کردند. این خروج قرار بود در مدت چهار روز انجام شود.
 
در ماه دسامبر سال گذشته میلادی توافقی میان طرفین درگیری در جنگ یمن در سوئد به امضا رسید تا دو طرف اقداماتی برای پایان دادن به جنگ در این کشور انجام دهند. خروج یک‌جانبه حوثی‌ها از بنادر اصلی یمن نخستین قدم عملی در اجرایی شدن این توافق محسوب می‌شود. سازمان ملل متحد تاکید کرده است که اجرای کامل توافق برای تامین دسترسی موثر بشردوستانه به یمن، جایی که میلیون‌ها نفر به کمک فوری نیازمندند، از اهمیت اساسی برخوردار است.
طبق اعلام سازمان ملل، نقش این بنادر برای توزیع کمک‌های غذایی بین یمنی‌ها که از قحطی رنج می‌برند، ضروری است. جنگ یمن در حالی وارد پنجمین سال خود شده است که تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر به‌ویژه کودکان در گرسنگی شدید و شرایط اضطراری زندگی می کنند.