به روز شده در ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ - ۱۷:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب : ۱۷۹۹۱۲

کلوب شبانه در جده پیش از افتتاح، تعطیل شد

گروه بین‌الملل: کلوب شبانه «وایت» که قرار بود در عربستان آغاز به کار کند پیش از افتتاح، تعطیل شد.
کلوب شبانه در جده پیش از افتتاح، تعطیل شد
شرکت کلوب‌های معروف و جهانی «وایت» که مقر آن در دوبی است، قصد داشت اولین کلوب خود در عربستان را در شهر جده افتتاح کند و قرار بود نی-یو، خواننده آمریکایی در شب افتتاح به اجرای برنامه بپردازد. این شرکت همچنین برای هماهنگی فعالیت‌های کلوب خود با قوانین کشور به‌شدت محافظه‌کار و مذهبی عربستان، علاوه بر تبلیغ این کلوب به عنوان یک «دیسکوی حلال» و «بار فوق‌العاده لوکس» (high-end café)، نوشیدن الکل را نیز در آن ممنوع کرده بود. با این وجود راه اندازی چنین کلوبی، انتقادات بسیاری را به همراه داشت و طی یکماه گذشته در شبکه‌های اجتماعی کاربران عربستان به دو دستۀ بزرگ موافق و مخالف تقسیم شده بودند.

در حالی که برخی کاربران راه اندازی چنین کلوبی را نقض قوانین اسلامی می‌دانستند، دیگران با ایجاد هشتگ disco_in_Jeddah (دیسکو در جده) از برنامه‌های سرگرم کننده‌ای که پس از ولایت عهدی محمد بن سلمان اجرای آن در دستور کار دولت عربستان قرار گرفت، دفاع می‌کردند. اگرچه مقامات عربستان با فعالیت «فصلی» این کلوب یعنی فعالیت آن تنها در زمان برگزاری جشنواره‌ها در شهر جده موافقت کرده بودند، اما درنهایت فشار محافظه‌کاران باعث شد که ابتدا صفحه اینستاگرام این کلوب در عربستان تعطیل شود و سپس سازمان سرگرمی و تفریح سعودی در بیانیه‌ای اعلام کند که یک پروندۀ تحقیق درباره این کلوب باز شده است تا موضوع «نقض رویه‌های قانونی» توسط کلوب و «نداشتن مجوز» بررسی شود. در بیانیه همچنین آمده است که مقامات عربستان، مجوزی را برای برنامه‌ای دیگر صادر کرده بودند اما پیمانکار این کلوب از مزایای این مجوز استفاده کرده تا دست به نقض جدی و غیرقابل قبول قوانین بزند. نی-یو، خواننده آمریکایی نیز در پیامی اینستاگرامی اعلام کرد زمانی از تعطیلی این کلوب با خبر شده که برای اجرای برنامه رهسپار عربستان شده بود.

شاید عربستان سعودی ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی را بردارد
خبرگزاری بلومبرگ از احتمال تسهیل ممنوعیت مصرف الکل در عربستان سعودی گزارش داده است. بلومبرگ می گوید دولت عربستان در این باره هنوز سخنی نگفته است اما برخی صحبت ها حاکی از آن است که پادشاهی عربستان ممکن است مصرف الکل را در این کشور قانونی کند. عربستان پیشتر در مسیر بازتر کردن فضای اجتماعی، به زنان اجازه ورود به ورزشگاه ها را داد و همچنین اجازه داد آنها بتوانند رانندگی کنند. به نوشته بلومبرگ، گمانه زنی ها در مورد این که ممکن است ممنوعیت مصرف الکل برداشته شود شاید به این خاطر باشد که دولت سعی دارد واکنش مردم را پیش از تصمیم گیری در این باره بسنجد.