به روز شده در ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۹:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۱۸۰۷۵۴

کاغذ از فهرست کالا‌های اساسی خارج شد

گروه اقتصادی: یک واردکننده کاغذ خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی را تأیید کرد و گفت: آزاد شدن واردات کاغذ با ارز مبادله‌ای به ثبات در بازرا کاغذ و کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند.
علی واضحی، مدیر شرکت راهکار برگ بهشت و واردکننده کاغذ،با اشاره به خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی گفت: طبق تصمیم هیئت دولت کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج و مشمول ارز نیمایی شده است،‌ اما تناژ محدودی که در دست وزارت ارشاد است،‌ از ارز دولتی 4200 تومانی بهره‌مند می‌شوند و بعدا با نظارت این نهاد توزیع خواهد شد. وی ادامه داد: با این شرایط تمامی تجار و واردکنندگان می‌توانند با مجوز وزارت صمت اقدام به واردات کاغذ با ارز نیمایی کنند،‌ آن دسته از تجاری هم که می‌خواهند از ارز 4200 تومانی بهره ببرند، اقدام به درخواست از وزارت ارشاد می‌کنند،؛ البته تقاضای واردکنندگان بیشتر به سمت استفاده از ارز آزاد است تا دولتی.

واضحی آینده بازار کاغذ را روشن‌ توصیف کرد و گفت: به نظر من اینکه کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج شده است،‌ به ثبات بازار در آینده نزدیک کمک می‌کند؛ زیرا عمده وارد‌کنندگان کاغذ اقدام به واردات کاغذ کرده‌اند؛ بنابراین انتظار می رود عرضه افزایش یابد‌. از سوی دیگر رقابت در بازار به تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد. مدیرشرکت راهکار برگ‌ بهشت تصریح کرد: شرکت ما اغلب سفارشات سال جاری خود را با ارز نیما انجام داده است،‌ زیرا کمتر درگیر بروکراسی‌های اداری می‌شویم و هم با سرعت بیشتری عمل می‌کنیم؛ ضمن اینکه کانال های توزیع بیشتری برای عرضه به بازار خواهیم داشت. طبیعتاً اقدام به واردات با ارز آزاد مشکلات واردات با ارز دولتی را ندارد،‌ و چون همه می توانند وارد کنند،‌ رقابت بیشتر شده و قیمت‌ها پایین‌تر می‌آید،‌ در این شرایط بازار خود کنترل‌کننده قیمت‌هاست نه تعزیرات؛ زیرا تعزیرات خلاهای ناشی از کمبود کالا در بازار را نمی‌تواند کنترل کند.

وی با اشاره به حباب قیمت در بازار کاغذ گفت: قیمت انواع کاغذ با ارز آزاد در بازار باید کیلویی 14 تا 17 هزار تومان باشد،‌ اکنون قیمت کاغذ بین 20 تا 25 هزار تومان است و این نشان می‌دهد که هنوز قیمت‌ها حباب دارد. اما اگر عرضه به همین منوال ادامه پیدا کند،‌ طی دو تا سه ماه آینده قیمت‌ها به ثبات می‌رسد. واضحی که پیشتر از خروج عده‌ای از واردکنندگان کاغذ از بازار خبر داده بود،‌ گفت:‌ بسیاری از این واردکنندگان در تلاش هستند تا مجدداً وارد چرخه واردات شوند.