به روز شده در ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۲۰:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب : ۱۸۱۹۵۳

واکنش‌های جهانی به کاهش تعهدات برجامی ایران

گروه بین الملل: گام دوم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم با واکنش‌های بین‌المللی مواجه شده است.
واکنش‌های جهانی به کاهش تعهدات برجامی ایران
یک مقام در دفتر ریاست جمهوری فرانسه به خبرگزاری رویترز گفت که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه امروز (یک‌شنبه) در واکنش به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به بالاتر از حد تعیین شده در برجام (۳.۶۷) در اظهاراتی آن را محکوم کرد.به گفته این مقام فرانسوی، مکرون همچنین این اقدام ایران را نقض توافق هسته‌ای دانسته و بر ضرب‌الاجل تعیین شده برای از سرگیری مذاکرات میان طرف‌های توافق در ۱۵ ژوئیه تاکید کرده است. در بیانیه کاخ الیزه همچنین به این نکته اشاره شده است که مکانیسم ماشه در قبال اقدام تازه ایران فعال نمی‌شود. مکانیسم ماشه به ساز و کاری در توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۵+۱ اطلاق می‌شود که در آن عدول ایران از تعهداتش باعث می‌شود تحریم‌های سازمان ملل به صورت خودکار مجددا علیه تهران فعال شوند.

اسراییل
 بنیامین نتانیاهو بلافاصله پس از پایان نشست خبری مقامات ایرانی در خصوص کاهش سطح تعهدات در برجام از کشورهای اروپایی خواست تا تحریم‌ها علیه ایران را فعال کنند. نخست وزیر اسرائيل گام دوم ایران را اقدامی بسیار بسیار خطرناک عنوان کرد و از آلمان، بریتانیا و فرانسه خواست تحریم‌ها علیه ایران را به صورت خودکار دوباره فعال کنند.

آژانس انرژی اتمی
یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در واکنش به آغاز گام دوم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای، گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بیانیه امروز ایران مطلع است.» این سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که بازرسان آژانس در ایران به زودی درباره گام دوم ایران به مقر این نهاد بین‌المللی در وین گزارش خواهند داد.
 
موگرینی
«فدریکا موگرینی» در واکنش به کاهش سطح تعهدات برجامی ایران می‌گوید: از گام‌های ایران که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند نگرانیم.
وی روز یکشنبه خواستار بازگشت ایران از تصمیماتش شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهاراتش گفته که "احتمالا در پی ابن اقدام ایران (افزایش سطح غنی سازی اورانیوم)، به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام نیاز پیدا کنیم."

روسیه
تاکنون نماینده روسیه در آژانس انرژی اتمی تنها کسی بوده که از این کشور در خصوص گام تازه ایران واکنش داشته است. میخائیل اولیانوف، اقدام ایران در جهت کاهش تعهدات را قابل درک توصیف کرد و افزود: «با توجه به روندی که مشاهده شده بود، انجام این اقدام از سوی ایران دور از انتظار نبود.» اولیانوف البته اشاره کرده کرد که همچنان راه مذاکرات میان طرفین باز است و گفتگوها باید در این خصوص ادامه یابد.

توییت ظریف
وزیر خارجه ایران هم ساعاتی پس از نشست خبری در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران، در انتشار یک پست در حساب توییتری خود از قابل بازگشت بودن اقدامات ایران خبر داد. محمد جواد ظریف یکشنبه ۷ ژوئيه در توییت خود از کشورهای اروپایی خواست به تعهدات خود عمل کنند. او ضمن اشاره به اینکه اقدامات ایران با توجه با توجه به حق ایران و در چارچوب بند ۳۶ برجام صورت گرفته است، این کار را در جهت حفاظت از منافع ایران در مقابل تحریم‌های اقتصادی آمریکا دانست. وزیر خارجه ایران همچنین در توییت دوم خود نوشت: «اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات برجای خودشان به ویژه بعد از خروج آمریکا (از برجام) ناکام مانده‌اند. آنها باید حداقل از منظر سیاسی از گام ایران منطبق بر بند ۳۶ برجام از جمله در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت کنند. سه کشور اروپایی برای اجتناب از اتخاذ یک موضع سیاسی قاطعانه جهت حفظ برجام و مقابله با یکجانبه‌گرایی ایالات متحده، هیچ بهانه‌ای ندارند.»

جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یک‌شنبه) اعلام کرد که می‌تواند در هر سطحی اورانیوم را غنی‌سازی کند و تا ساعات آینده نیز غنی‌سازی خود را از حد تعیین شده در برجام، یعنی ۳.۶۷ درصد بالاتر خواهد برد.هروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان امروز ضمن تائید این خبر تاکید کرد که فعلاً رسیدن به غنای مورد نیاز برای تأمین سوخت راکتور تهران (۲۰ درصد) در دستور کار نیست.

همچنین عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان صبح امروز گفت: روند کاهش تعهدات در راستای حفظ برجام است نه از بین بردن آن. ممکن است به خاتمه حضور ما در برجام منجر شود اما در این مقطع ۶۰ روزه به شکلی فرصت‌هاست که می‌تواند طرف‌های مقابل از آن استفاده کنند.وی افزود: معتقدیم برجام سند معتبر و مهمی است و خواهان ادامه آن هستیم اما خواسته‌های ما از این سند هم باید محقق شود و چون این اتفاق نیفتاده ما در تعهدات‌مان تجدید نظر می‌کنیم.
مرجع : ایسنا