به روز شده در ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ - ۰۹:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۸ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب : ۱۸۲۹۷۹

رای استیناف فینال حذفی و طرح چند پرسش

گروه ورزشی: کمیته استیناف فدراسیون فوتبال با اعلام برائت از محکومان بازی فینال جام حذفی که به موجب رای کمیته اخلاق محروم شده بودند، پرسش‌های بی‌پاسخ زیادی را درباره این بازی جنجالی و تکلیف نهایی عاملان و خاطیان احتمالی اتفاقات تلخ فینال حذفی بی‌پاسخ گذاشت است.
رای استیناف فینال حذفی و طرح چند پرسش
پس از اتفاقات هنجارشکن در بازی فینال جام حذفی و سوء مدیریت مسئولان در برگزاری این دیدار مهم که ویترین فوتبال ایران بعد از یک فصل پر سر و صدا بود، نهادهای مختلفی از ریاست جمهوری تا دادستانی کل کشور خواستار توضیح مسئولان مربوطه درباره این اتفاق و معرفی خاطیان شدند اما اکنون پس از کش و قوس‌های فراوان رکن تجدیدنظر فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرده‌ که هیچ شخصی در سازمان لیگ مقصر این اتفاقات نبوده است.ابتدائا کمیته اخلاق به عنوان رکن قضایی فدراسیون فوتبال به سرعت به این پرونده ورود کرد و طی چندین هفته رسیدگی که با بی‌مهری مسئولان فدراسیون فوتبال مواجه شد، سعید فتاحی، حیدر بهاروند و کاظم طالقانی را به عنوان خاطیان اتفاقات جام حذفی محروم و جریمه کرد، در نتیجه صدرو این احکام، مسئولان فدراسیون فوتبال از جمله مهدی تاج، اسلامیان و افراد محکوم به طور مکرر عنوان کردند که کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد و به همین دلیل متهمان در جلسات کمیته اخلاق شرکت نکردند.نهایتا پرونده با درخواست تجدید نظر محکومان به کمیته استیناف رفت و این کمیته نتیجه بررسی‌های خود را با حکم به صلاحیت کمیته اخلاق و تبرئه بهاروند، طالقانی و فتاحی اعلام کرد، اما هم‌چنان علامت سوال‌های متعدی پیش روی اتفاقات این بازی قرار دارد که باید بلاخره یک نفر پاسخی برای آنها داشته باشد.

* واقعا چه کسی مقصر است؟
کمیته استیناف فدراسیون فوتبال با اشاره به تمام اتفاقاتی که در این بازی رخ داده، به بررسی احکام صادر از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال پرداخته است. این کمیته در عین اینکه اتفاقات ناهنجار در این دیدار را به موجب سوء مدیریت مسئولان تلقی می‌کند اما در نهایت بهاروند، طالقانی و فتاحی را تبرئه می‌کند. ولی هیچ فرد یا نهادی را به عنوان مقصر معرفی نکرده است.اگر برهان علیت را قبول داشته باشیم و هر معلولی را نشات گرفته از علتی بدانیم، باید فرد یا افرادی مسئولیت اتفاقات این بازی را بر عهده بگیرند یا حداقل نام آنها از سوی مسوولان معرفی شود. موضوعی که تاکنون رخ نداده و هواداران و جامعه ورزش و خصوصا فوتبال هم‌چنان منتظر اعلام نظر مسوولان در این باره هستند.سوال، آیا قرار است کمیته اخلاق مجددا این پرونده را بررسی کند؟ یا این بار کمیته انضباطی به پرونده ورود خواهد کرد؟
آیا سایر نهادهایی که خارج از فوتبال به این موضوع ورود کرده‌اند، نتیجه بررسی‌های خود را اعلام خواهند کرد؟

* ورود مسوولان قضایی و ورزشی یک نمایش بود؟
پس از اتفاقات فینال جام حذفی، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که به سختی با خاطیان فینال جام حذفی در هر پستی که باشند برخورد خواهد شد. از طرفی کارگروهی به ریاست محمدرضا داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و مرتضی تورک، رئیس کمیته اخلاق تشکیل شد تا از نزدیک این اتفاق را بررسی و عاملانش را معرفی کند، حتی گزارشی از اتفافات فینال حذفی به رییس جمهوری ارائه شد. مهدی تاج به دادستانی کل احضار و درباره این بازی توضیح داد. کمیته اخلاق به این پرونده ورود کرد و آرای خود را هم صادر کرد.سوال، نتیجه این همه بررسی و توضیح و رسیدگی قضایی چه بود؟ آیا همه این موارد فقط یک شو تبلیغاتی برای آرام کردن روح جریحه دار شده اهالی فوتبال بوده است؟امید است که وزارت ورزش، نهادهای نظارتی، فدراسیون فوتبال و سایر مسئولان که به هر نحوی بر این پرونده نظارت داشتند، پاسخی برای این پرسش‌ها داشته باشند.
مرجع : ایسنا