به روز شده در ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ - ۱۴:۲۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ ساعت ۰۱:۲۳
کد مطلب : ۱۸۴۷۸۴

پمپئو: تحریم‌ها و فشارها ادامه خواهد یافت

گروه بین‌الملل: وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله‌ای مدعی شده که تحریم‌ها علیه ایران باعث کاهش ۲۸ درصدی بودجه دفاعی ایران شده است.
پمپئو: تحریم‌ها و فشارها ادامه خواهد یافت
مایک پمپئو، گفته است که تحریم‌هایی که دولت ترامپ علیه ایران وضع کرده دو هدف را دنبال می‌کند؛ هدف نخست آمریکا از این تحریم‌ها کاهش توان مالی جمهوری اسلامی است و همین موضوع می‌تواند مانع از حمایت دولت ایران از گروه‌های تروریستی شود و هدف دوم کشاندن آیت‌الله خامنه‌ای به پای میز مذاکره است. سایت "یو‌اس‌آ تودی" مقاله‌ مایک پمپئو، درباره سیاست‌های دولت ترامپ در ارتباط با ایران را منتشر کرده است. پمپئو مقاله خود را با دو هدف اصلی سیاست‌های خارجی آمریکا در قبال ایران آغاز کرده است. او گفته است که آمریکا بر آن است تا مانع از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه شود و افزون بر آن، خواستار کشاندن ایران به پذیرش یک توافق جامع است؛ توافقی که فراتر از نکاتی است که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پیش بینی شده‌اند.
چهار محور اصلی توافق
وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است که توافق مورد نظر دولت ترامپ نه تنها باید جامع و پایدار باشد، بلکه چهار حوزه اصلی را نیز در بر گیرد. پمپئو این چهار محور را چنین برشمرده است:
·    برنامه هسته‌ای
·    برنامه توسعه موشکی
·    حمایت از گروه‌های تروریستی
·    پایان دادن به حبس غیرقانونی شهروندان آمریکایی
پمپئو گفته است که ایران پیش از آغاز تحریم‌های حداکثری آمریکا در همه این چهار حوزه فعالیت‌داشته است. از این‌رو، دولت ترامپ برای پایان دادن به فعالیت‌های زیانبار و مخرب ایران تصمیم به اجرای سیاست تحریم‌های حداکثری گرفته است.
فعالیت‌های بی‌ثبات کننده
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مقاله خود به حمایت مالی و آموزش شورشیان حوثی در یمن توسط ایران اشاره کرده است. افزون بر آن، نقش ایران در سوریه و پشتیبانی از رژیم اسد نیز از دیگر مواردی است که به باور پمپئو، بازتاب دهنده فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه است. پمپئو همچنین حمایت ایران از حزب‌الله لبنان را عاملی برای ایجاد بی ثباتی درمنطقه ارزیابی کرده است. به باور او، فشارهای آمریکا باعث شده است که ایران نتواند همچون سابق به فعالیت‌های تخریبی و بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد.  وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده است که فشارهای حداکثری دولت ترامپ علیه ایران حتی باعث کاهش ۲۸ درصدی بودجه دفاعی ایران و همچنین کاهش ۱۷ درصدی بودجه سپاه پاسداران شده است.