به روز شده در ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ - ۱۴:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب : ۱۸۴۸۲۷

آمریکا: ایران درGPSکشتی‌ها اخلال ایجاد می‌کند

گروه بین‌الملل: دولت آمریکا در مورد تهدید کشتی‌های تجاری از سوی ایران و همچنین تلاش این کشور برای ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) هشدار داد.  
آمریکا: ایران درGPSکشتی‌ها اخلال ایجاد می‌کند
به گزارش دویچه‌وله، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرده است که شماری از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس اخیرا از اختلال در سامانه ناوبری جی‌پی‌اس خود خبر داده‌اند. آمریکا مدعی است که مسئولیت دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning System) بر عهده ایران است. خبر مربوط به هشدار آمریکا به ایران در زمینه تهدید نفتکش‌ها و به مخاطره انداختن تردد شناورها در آب‌های خلیج فارس روز چهارشنبه ۱۶ مرداد (هفتم اوت) از سوی برخی از رسانه‌های آمریکا و از جمله از سوی شبکه خبری "سی‌ان‌ان" منتشر شد. "سی‌ان‌ان" این خبر را به نقل از مدیریت دریایی وزارت حمل و نقل آمریکا اعلام کرده است. این وزارتخانه با اشاره به موارد ناظر بر ایجاد اختلال در سامانه جی‌پی‌اس کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس، به ایران هشدار داده است. در هشداری که وزارت حمل و نقل آمریکا به ایران داده است، از موارد متعددی سخن رفته است. در این هشدار تخلفات ایران از ماه مه تا کنون ثبت شده است. در این گزارش همچنین به توقیف نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو" اشاره شده است.

در مورد اختلال در سامانه ناوبری و موقعیت‌یاب آمده است که ایران با دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌ها، بر آن است تا این کشتی‌ها را به آب‌های تحت حفاظت خود کشانده و از این طریق دلیلی برای توقیف کشتی‌ها به دست آورد. گفته می‌شود که حتی پیام‌های دستکاری شده و مشکوکی برای شناورها ارسال شده تا باعث خطای آن‌ها در مسیریابی شود. پیام‌هایی که از سوی "منابع نامشخصی" اما در پوشش پیام‌های ناوگان دریایی آمریکا یا متحدان این کشور ارسال شده‌اند. یکی از فرماندهان ارتش آمریکا به خبرنگار "سی‌ان‌ان" گفته است که ایران مرکز ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌های تجاری را در جزیره ابوموسی نصب کرده است. جزیره ابوموسی در کنترل نیروهای نظامی ایران است. آمریکا اعلام کرده است که تلاش‌های ایران برای ایجاد اختلال در سامانه ناوبری کشتی‌ها تاثیری بر تردد کشتی‌های جنگی و هواپیماهای این کشور نداشته است.

کشتی‌رانی در خلیج فارس با اطلاع آمریکا و بریتانیا باشد
دریانوردی آمریکا از کشتی‌های تجارتی خواسته است که مسیر خود در خلیج فارس را به نیروهای دریایی آمریکا و بریتانیا اطلاع دهند. این نخستین همکاری واقعی میان دو قدرت بزرگ در خلیج فارس است.
بنگاه دریانوردی آمریکا از تمام کشتی‌های تجارتی این کشور که قصد سفر به خلیج فارس را دارند خواسته است که پیش از مسافرت برنامه و مسیر خود را به نیروهای دریایی آمریکا و بریتانیا اطلاع دهند تا از آنها محافظت شود. بنگاه دریانوردی آمریکا روز چهارشنبه (هفتم اوت) در بیانیه‌ای نسبت به افزایش خطرات کشتی‌رانی در خلیج فارس هشدار داده و از کشتی‌های تجارتی خواسته است که مسیر حرکت خود در این منطقه را به ناوگان پنجم آمریکا و ستاد فرماندهی عملیات دریایی بریتانیا اطلاع دهند تا از آنها حفاظت شود. پیش از این آمریکا در مورد تهدید کشتی‌های تجاری از سوی ایران و همچنین تلاش این کشور در جهت اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) هشدار داده بود. با حوادث هفته‌های اخیر و توقیف چند کشتی در آب‌های جنوب ایران، امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز به خطر افتاده است.

هم ایالات متحده و هم بریتانیا حضور خود را در منطقه تقویت کرده‌اند. آنها دو عضو اصلی ائتلافی نظامی به رهبری آمریکا هستند که قرار است برای تأمین امنیت کشتی‌رانی در دریای عمان و خلیج فارس تشکیل شود. این در حالی است که ایران مخالفت خود را با چنین امری اعلام کرده و گفته است که تأمین امنیت کشتی‌رانی تنها با کشورهای منطقه است. بریتانیا دوشنبه (پنجم اوت) اشتراک خود را در ائتلافی که قرار است به رهبری آمریکا برای تأمین امنیت کشتی‌رانی در منطقه تشکیل شود اعلام کرد. به نظر می‌رسد که اکنون نخستین گام عملی در این راستا برداشته شده است.

از زمان توقیف یک نفتکش بریتانیایی در نزدیکی تنگه هرمز در ۱۹ ژوئیه، موضوع تشکیل یک ائتلاف نظامی برای تامین امنیت کشتی‌رانی در آب‌های خلیج فارس مطرح شده است. جمهوری اسلامی تاکید کرد که نفتکش "استینا ایمپرو" به خاطر "تخلف از مقررات بین‌المللی" توقیف شده است، در حالی که بریتانیا می‌گوید که اقدام ایران به تلافی توقیف یک کشتی حامل نفت ایران در چند روز قبل در آبراهه جبل‌الطارق صورت گرفته است. ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد به خاطر تامین امنیت عبور و مرور کشتی‌های تجارتی در آبهای جنوب ایران یک ائتلاف نظامی تشکیل دهد. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بدین منظور واشنگتن از ۶۰ کشور جهان برای مشارکت در این ائتلاف دعوت کرده است. بریتانیا حمایت قطعی و آشکار خود را از این طرح اعلام نمود. دولت آلمان به دعوت آمریکا مبنی بر پیوستن به ائتلاف نظامی برای حفاظت از تردد کشتی‌ها در آب‌های خلیج فارس پاسخ منفی داده است.