به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۲۲:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب : ۱۸۵۶۸۳

نتانیاهو: نیروهای ایرانی هیچ‌جا مصونیت ندارند!

گروه بین‌الملل: نخست‌وزیر اسرائیل تلویحا دست داشتن این کشور در حمله به مراکز حشدالشعبي تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق را تأیید کرد و گفت: ایران در هیچ جا مصونیت ندارد و اسرائیل هر جا نیاز باشد اقدام نظامی خواهد کرد.
سخنرانی بنیامین نتانیاهو، در محل بنای یادبود "بابی یار" در کیف اوکراین
سخنرانی بنیامین نتانیاهو، در محل بنای یادبود "بابی یار" در کیف اوکراین
به گزارش دویچه‌وله به نقل از تایمز اسرائیل در روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد (۲۰ اوت)، بنیامین نتانیاهو، تلویحا تأیید کرد که این کشور در حملات اخیر به پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی شبه‌نظامیان عمدتا شیعه مورد حمایت ایران در عراق موسوم به حشدالشعبی نقش داشته است. نتانیاهو که برای سفری دو روزه به جمهوری اوکراین سفر کرده، در سخنان دیروز خود در کیف، پایتخت این کشور، همچنین تأکید کرد که اسرائیل "کماکان در هر زمان و مکانی که نیاز باشد، دست به اقدام نظامی خواهد زد." نتانیاهو در محل اقامت خود در کیف در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد حملات اخیر به مراکز حشدالشعبي در عراق که به اسرائیل نسبت داده می‌شود گفت: «ایران در هیچ جایی مصونیت ندارد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، مقام‌های ایرانی کماکان این کشور را تهدید به نابودی کرده و برای رسیدن به این هدف در خاورمیانه پایگاه‌های نظامی ایجاد می‌کنند. نتانیاهو توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به برجام را عاملی برای "تقویت سیاست تهاجمی" ایران در منطقه دانست و گفت: «ما هر جا که لازم باشد علیه آنان وارد عمل می‌شویم و وارد عمل هم شده‌ایم.» حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۷ مردادماه گذشته گفته بود که آمریکا علاقه‌ای به جنگ با ایران ندارد، زیرا «در سوریه، لبنان، فلسطین و همه جا قدرتی شکل گرفته و دشمن می‌داند هر جنگ جدیدی ممکن است رژیم صهیونیستی را در معرض تهدید تمام عیار و سقوط بازگشت‌ناپذیر قرار دهد.»

جمهوری اسلامی موجودیت کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و در ادبیات حکومتی این کشور نیز از اسرائیل با عناوینی چون "رژیم صهیونیستی" یا "رژیم اشغالگر" یاد می‌شود. بنیامین نتانیاهو دیروز دوشنبه نیز در جریان سخنرانی خود در بنای یادبود "بابی یار" در نزدیکی کیف، دره‌ای که از جمله ده‌ها هزار یهودی در آنجا به دست نازی‌های آلمان کشته شده‌اند، به شکل غیرمستقیم به "تهدید ایران" علیه اسرائیل اشاره کرده و از لزوم "ایستادگی در مقابل ایدئولوژی‌های مرگ‌آفرین" برای جلوگیری از تکرار "چنین فجایعی" سخن گفته بود.  مقرها و انبارهای مهمات متعلق به شبه‌نظامیان حشدالشعبي مورد حمایت ایران در عراق در کمتر از یک ماه، سه بار مورد حمله قرار گرفتند.

روز ۲۱ مردادماه گذشته خبر وقوع انفجار در یکی از انبارهای مهمات متعلق به حشدالشعبی در پایگاه "الصقر" منتشر شد. پیش از آن نیز به فاصله کمتر از ده روز، دو پایگاه این نیروی هم‌پیمان ایران، نخست در منطقه آمرلی در استان صلاح‌الدین و سپس در پایگاه "ابو محمد المحمداوی" (کمپ اشرف سابق) در استان دیالی عراق هدف حمله قرار گرفتند. تاکنون هیچ فرد یا سازمانی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته و مقام‌های رسمی اسرائیل نیز تا پیش از سخنان روز گذشته نتانیاهو در این خصوص سکوت کرده بودند. اما برخی مقام‌های پیشین عراق و اسرائیل و نیز منابع غیررسمی دو کشور از ارتباط اسرائیل با این حملات خبر داده بودند. با وجود این، مقام‌های دولتی عراق و ایران تاکنون رسما از اسرائیل به عنوان عامل این حملات سخن نگفته‌اند. مقام‌های اسرائیلی می‌گویند که ایران برای انتقال موشک‌هایش به سوریه و عراق به عنوان پایگاهی برای حمله به اسرائیل تلاش می‌کند. تایمز اسرائیل با استناد به گزارش‌های خارجی نوشته است که این کشور حملات هوایی خود به نیروهای مورد حمایت ایران در عراق را در ابعادی وسیع گسترش داده و هم‌زمان بر این امر متمرکز شده تا از تثبیت موقعیت جمهوری اسلامی در سوریه جلوگیری کند.