به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۱۶:۰۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب : ۱۸۵۸۱۰

سامانه پدافند «باور۳۷۳» رونمایی شد

گروه سیاسی: سامانه پدافند برد و ارتفاع بلند «باور۳۷۳» با حضور رئیس‌جمهور رونمایی شد.
سامانه پدافند «باور۳۷۳» رونمایی شد
حجت الاسلام حسن روحانی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور، از سامانه بومی پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور ۳۷۳ بازدید و فرمان رونمایی از این سامانه را صادر کرد. رئیس جمهوری در ابتدای حضور در محل برگزاری مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور، پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و ادای احترام به مقام والای شهیدان، از یگان تشریفات مستقر در محل سان دید و سپس از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بازدید کرد.

روحانی همچنین در بازدید از قسمت‌های مختلف سامانه بومی پدافند هوایی باور  ۳۷۳، از جمله لانچر، رادار جستجوگر، رادار ردگیر، موشک صیاد ۴ و مرکز فرماندهی و کنترل با توضیح وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و متخصصان صنعت دفاعی کشور در جریان روند ساخت این سامانه بومی و کارکرد آن قرار گرفت. رئیس جمهور در فرمان رونمایی از سامانه بومی پدافند هوایی باور  ۳۷۳، گفت: به حول و قوه الهی و با توسل به روح امام هفتم موسی ابن جعفر (ع) و در آستانه هفته دولت از سامانه بومی پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور  ۳۷۳ رونمایی و دستور الحاق آن را به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور صادر می‌کنم.
آغاز ساخت و ویژگی‌ها
جمهوری اسلامی ایران که در دهه ۸۰ و پیش از آن برای دفاع هوایی در ارتفاع بالا از سامانه پدافندهوایی اس-۲۰۰ روسی استفاده می‌کرد، در سال ۸۴ به منظور مقابله بهتر با تهدیدات هوایی در ارتفاع بلند قرارداد خرید سامانه اس-۳۰۰ را با روسیه امضا کرد. کمی پس از امضای این قرار داد و با تغییرات قدرت در روسیه و فشارهای غرب برای تحریم ایران تحویل اس-۳۰۰ به ایران منتفی شد، از این رو متخصصان داخلی برای تامین نیاز کشور دست به ساخت زیرسامانه هایی همچون رادار، موشک و پرتابگرهای لازم برای به کارگیری یک سامانه پدافندهوایی بومی زدند. در نهایت پس از گذشت ۱۰ سال از امضای قرارداد خرید اس-۳۰۰ با روسیه، ارتش جمهوری اسلامی ایران در ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۴ برای نخستین بار یک نمونه از سامانه باور- ۳۷۳ را در مراسم رژه به نمایش گذاشت. سامانه برد بلند پدافندهوایی باور-۳۷۳  با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع ۲۷ کیلومتر، مخصوص شرایط جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران است که با نمونه‌های مشابه روسی و آمریکایی همچون اس -۳۰۰ و پاتریوت برابری می‌کند و در برخی موارد نیز به‌آنها برتری دارد. این سامانه با توجه به صحبت‌های فرماندهان نظامی مبنی بر تشابه با مدل روسی، به اس-۳۰۰ ایرانی شهرت پیدا کرد. اواخر مرداد ماه سال ۹۵ باور-۳۷۳ برای نخستین بار با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمد. از زمان رونمایی تاکنون، این سامانه بارها تست‌های عملیاتی و گرم خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده پیوستن به سیستم پدافند یکپارچه کشور است. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرده است که سامانه پدافندهوایی باور-۳۷۳ را پس از رونمایی در ۳۱ مرداد ماه ۹۸ در اختیار یگان‌های عملیاتی قرار می‌دهد.

امیر حاتمی: تمام موشک‌های تولیدی ما دقیق و نقطه‌زن هستند
امیر حاتمی، وزیر دفاع امروز گفت که تمام موشک‌های تولیدی ایران، دقیق و نقطه‌زن هستند. وی افزود: «در حوزه موشکی هیچ نوع موشکی با سر جنگی غیر متعارف طراحی نکرده‌ایم و خود را متعهد می‌دانیم تنها با سر جنگی متعارف مؤلفه بازدارندگی کشور را حفظ کنیم.»
پیش از این بارها کشورهای اروپایی و غربی، نسبت به آزمایش‌های موشکی ایران مخصوصا موشک‌های بالستیک انتقاد کرده‌اند و خواستار انجام مذاکرات جدید درباره برنامه موشکی ایران شدند اما مقام‌های ایران می‌گویند که آزمایش‌های موشکی در راستای منافع ملی این کشور است.
کشورهای غربی معتقدند مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران حق «هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای» را ندارد. اما مقام‌های ایران در پاسخ به این انتقادها گفته‌اند که هیچ بخشی از «قطعنامه ۲۲۳۱»، ایران را از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نکرده است.