به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ - ۱۴:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۱ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب : ۱۸۵۸۳۸

گرینلند کجاست و چرا توجه ترامپ را برانگیخته؟

گرینلند کجاست و چرا توجه ترامپ را برانگیخته؟
گروه بین‌الملل: سیاستمداران دانمارک و شهروندان گرینلند با پیشنهاد خرید این جزیره از سوی دونالد ترامپ مخالفت کردند. 

 گرینلند با بیش از دو میلیون کیلومتر مربع وسعت، شش برابر خاک آلمان و بزرگتر از سرزمین ایران است و بزرگترین جزیره کره زمین شناخته می‌شود. گرینلند در شمال اقیانوس آتلانتیک قرار گرفته و به خاطر نزدیکی به قطب شمال، بیشتر سطح آن را یخ پوشانده است. این جزیره بزرگ از سال ۱۸۱۴ میلادی به کشور کوچک دانمارک تعلق دارد. در ابتدا مستعمره بود و از سال ۱۹۷۹ به قلمروی خودمختار تبدیل شد. این جزیره از حدود سه هزار سال پیش ساکنانی، هرچند اندک، داشته که بیشتر آنها با مردم اسکاندیناوی هم‌تبار بوده‌اند.

حوالی سال هزار میلادی جماعتی از وایکینگ‌های شمال اروپا در جزیره سکونت داشتند، اما با سرمای شدیدی که بیشتر جزیره را زیر یخ فرو برد، آنها جزیره را ترک کردند، زیرا امکان ادامه زیست در جزیره را نداشتند. در حال حاضر گرینلند حدود ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد. مرکز جزیره شهر نوک در کرانه جنوب غربی جزیره است که حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد. گرینلند یخبندان است اما جذابیت‌ها و زیبایی‌های خود را دارد: از اوایل مه تا پایان ژوئیه هوا گرم و روشن است و دما بالای ده درجه می‌رسد و آفتاب حتی در شب غروب نمی‌کند. در زمستان جزیره در سرما و تاریکی فرو می‌رود.

با انجماد دریا هیچ کشتی و قایقی به گرینلند نمی‌رسد و سورتمه‌سواری تنها امکان حمل و نقل است. در قدیم سگ‌های قوی سورتمه‌ها را می‌کشیدند و امروزه بیشتر سورتمه‌های فرز موتوری در راه‌های یخ‌بسته جولان می‌دهند و همین خودروها امروزه یکی از جذابیت‌های گردشگری گرینلند است. جمعیت اندک جزیره در مناطق دور و پراکنده پخش هستند، به گونه‌ای که دسترسی به بسیاری از مناطق تنها با هلیکوپتر یا هواپیماهای پستی امکان‌پذیر است. با موج فزاینده گرمایش زمین، در سال‌های اخیر یخ‌های گرینلند سریع‌تر از گذشته آب می‌شوند و کوههای یخ بیش از پیش در آب دریا فرو می‌روند. آنچه نگرانی دانشمندان و حامیان محیط زیست را برانگیخته، برای مردم جزیره موهبتی به شمار می‌رود، زیرا با کنار رفتن یخ، زمین بیشتری برای کشاورزی و دامپروری فراهم می‌آید. از این گذشته، در لایه زیرین جزیره ذخایر فراوانی از معادن گرانبها خفته است.

 آخرین بار حدود ۱۰۰ سال پیش بود که آمریکا با خریدن آلاسکا زمینی را به قلمرو خود افزود. اما ترامپ با چه انگیزه‌هایی اصرار دارد گرینلند را "خریداری" کند؟ ایالات متحده در گرینلند یک پایگاه نظامی دارد و این منطقه به خاطر نزدیکی به سرزمین روسیه اهمیت استراتژیک زیادی برای واشنگتن دارد. افزون بر این، گرینلند با معادن و ذخایر فراوان همواره نظر زمامداران کاخ سفید و سرمایه‌داران بزرگ آمریکا را جلب کرده، اما هیچ یک از اسلاف ترامپ هرگز به خود اجازه ندادند که با این اصرار و صراحت مسئله خرید آن را مطرح کند. به قول ناظران ترامپ یک تاجر مادرزاد است و به همه چیز به دید کالای تجارتی نگاه می‌کند. او قسم و آیه می‌خورد که قصد ندارد این جزیره را به قلمرو کسب و کار و معامله مسکن و مستغلات تبدیل کند، اما به نظر کارشناسان یکی از اهداف اصلی او آن است که گرینلند را به یک مرکز گردشگری عظیم تبدیل کند.
برچسب ها: گرینلند