به روز شده در ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۱۷:۵۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ ساعت ۱۷:۴۳
کد مطلب : ۱۸۶۹۸۷

سفرهای تاریخی کم هزینه و باورنکردنی به سرزمینهای به یادماندنی

گروه گردشگری: سفر فواید فراوانی دارد؛ به واسطه ی سفر کردن می‌توانیم اماکن مختلفی را کشف کنیم و با افراد جدیدی آشنا شویم. در سفر تجربیات جدید کسب می‌کنیم، با فرهنگ و آداب و رسوم و تاریخ مردم مختلف دنیا آشنا می‌شویم و خاطراتی فراموش نشدنی را در ذهنمان ثبت می‌کنیم. فواید سفر بی شمار است و نمی‌توان آن را در چند خطی گنجاند. مطالعات نشان می‌دهد سفر کردن می‌تواند سلامت کلی انسان را بهبود بخشد و خلاقیت را افزایش دهد.تمام چیزهایی را که در داستان‌ها شنیده ایم را با چشمانمان میبینیم و برای دیگران ثبت می‌کنیم. بنابراین، باید سفر کنیم و تجربه و جاذبه‌ها و آرامشی را در گوشه‌هایی از دنیا بیابیم.

استانبول
کاخ توپکاپی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین کاخ‌های استانبول است که بین سال‌های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ به دستور سلطان محمد دوم بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره قسطنطنیه (استانبول امروزی) بنا شد.

کاخ توپکاپی در طی قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی سلطنت عثمانی بود تا این که کاخ دولماغچه (یکی دیگر از کاخ‌های باشکوه و تاریخی استانبول) ساخته شد. توپکاپی همچنین یکی از اقامتگاه‌های اصلی سلاطین عثمانی و مکانی برای برگزاری مسابقات و تفریحات آن‌ها در طی ۴۰۰ سال محسوب می‌شد.
در حال حاضر کاخ توپکاپی که به عنوان موزه کاربرد دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری در تور استانبول محسوب می‌شود و سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر است. جالب است بدانید که در موزه توپکاپی اشیای مقدسی از پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) نگهداری می‌شود که از آن جمله می‌توان به عبا و شمشیر ایشان اشاره کرد.
کاخ توپکاپی از ۴ حیاط اصلی و ساختمان‌های کوچک و بزرگ تشکیل شده و در طی تاریخ محل سکونت ۴۰۰۰ نفر بوده است. نکته جالب توجه دیگر این که کلیسای ایاایرنه، درون حیاط اول این کاخ بزرگ قرار دارد و خود جاذبه ای دیگر برای علاقه مندان محسوب می‌شود. 
موقعیت این کاخ به گونه ای است که از شمال با گلدن هورن، از جنوب با دریای مرمره و از شمال شرق با پل بسفر احاطه شده است و اشراف فوق العاده ای به بخش شرقی و آسیایی استانبول دارد. 
 
چین
برج‌های طبل و ناقوس در محله دانگ چنگ در شهر پکن واقع شده است. این دو برج در سال 1272 ساخته شدند وهمچنین به دلیل آسیب در آتش سوزی  دو باره، بازسازی شده اند. برج‌های طبل و ناقوس مرکز تاریخ پکن در دوره‌های یوان مینگ و کینگ به شمار می‌رفتند. برج طبل در زمان سلطنت کوبلای خان بنا شد که محل نگهداری زمان در پکن بود. ساعت‌های آبی و طبل‌ها در این برج نصب شده بودند و ساعات روز را نشان می‌دادند. در آن زمان 24  طبل در این برج قرار داشت که متاسفانه در حال حاضر تنها یکی باقی مانده است.

برج طبل سازه چوبی دو طبقه است که روی یک زیربنای آجری 4 متری قرار دارد و ارتفاع آن به 46.7 متر می‌رسد. امروزه طبقه اول آن کمیته ترویج هنرهای کهن چین و طبقه دوم آن نمایشگاه برج طبل است.  در دوران قدیم برای اعلام ساعت، طبل 18 بار سریع و 18 بار آرام نواخته می‌شد. برج ناقوس نیز در 100 متری برج طبل قرار دارد که به عنوان بخشی از معبد نینگ ساخته شد. بعد از مدتی این برج تخریب گردید و مجددا در زمان حکومت امپراطور یانگل بازسازی شد و در زمان امپراطور کیانلانگ به طور کامل و در مدت زمان دو سال  به طور کامل بازسازی شد.
برج ناقوس دارای ارتفاع 47.95 متری است که مساحت اشغال شده توسط آن 6000 مترمربع است‌.این برج متشکل از آجر و چوب است و یک ساختمان دو طبقه است. درون برج یک ناقوس مسی بزرگ قرار دارد که به "ارباب ناقوس‌های قدیمی" شهرت دارد. این ناقوس  دارای 7 متر ارتفاع و 3.4 متر ضخامت بوده و وزن آن حدود 63 تن است. در تور چین می‌توانید از این بنای تاریخی زیبا بازدید کنید.
 
بدروم
دروازه میندوس با طول 7 کیلومتری و قدمتی از قرن 4 تا به امروز، در زمان شاه مائوسووس فرمانده هخامنشی، محافظ شهر باستانی‌هالیکارناسوس بوده است. دروازه ای که در حال حاضر تنها ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است.
شاه ماسئوس همسر ملکه آرتمیس بود که این ملکه به عنوان اولین زن دریانورد ایرانی شهرت داشته است.

درست روبه روی این دروازه، خندقی وجود دارد که تعداد زیادی از سپاه اسکندر در موقع حمله  به این محل در سال 334 در آن فرو رفتند.سپاه اسکندر در این محل از سپاه ایران شکست خورد و در نتیجه عقب نشینی کرد.
میندوس قسمتی از حوزه کلیسای کاتولیک کاریا و تحت نظارت اسقف آفرودوسیاس (Stauropolis) محسوب می‌شد که در قرن 12 یا 13 نام آن در لیست کلانشهرهای مسیحی و توابع آنها به چشم می‌خورد. اکنون ویرانه‌های از جمله مقبره‌های پراکنده و تکه‌های موزائیک باقیمانده از این محل قابل مشاهده است.قابل ذکر است که چندین زلزله منجر به زیر آب رفتن قسمتی ساحلی این شهر کهن شده است.  تور بدروم فضای تاریخی و باستانی شاهان را به شما می‌نمایاند.