به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ - ۲۱:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب : ۱۸۸۱۷۸

نقش پررنگ و مرموز شبكه«الجزیره» در راه‌انداختن جنگ داخلی در ممالك عربی

نقش پررنگ و مرموز شبكه«الجزیره» در راه‌انداختن جنگ داخلی در ممالك عربی
گروه بین‌الملل: شبكه خبری «الجزیره» متعلق به امیرنشین قطر كه به عقیده بسیاری از فعالان سیاسی عرب، نقش مخرب و ویران‌كننده‌ای در امنیت ممالك عربی ایفا می‌كند در تازه‌ترین دور ناامن‌ كردن این كشورها، خبرسازی علیه مصر را تشدید كرده است.

این شبكه كه به گروه اخوان‌المسلمین مصر نزدیك است، در جریان تظاهرات قیام‌های موسوم به بهار عربی در كشورهای تونس، مصر، لیبی، سوریه و ... نقش پررنگی ایفا می‌كرد و با نصب دوربین در میدان تحریر قاهره به صورت زنده اقدام به پخش زنده تظاهرات می‌نمود. بسیاری از تحلیلگران رسانه در جهان عرب، الجزیره را یك شبكه عمدتا تفرقه‌افكن و بنیادگرا می‌دانند كه نقشی مرموز در ناامن كردن و ایجاد جنگ‌های داخلی در كشورهای عربی دارد كه نمونه بارز آن را سوریه، لیبی و یمن می‌دانند كه در مقاطع مختلف رنگ عوض كرده و عمدتا تلاش دارد صلح و سازشی در كشورها صورت نگیرد.

این تحلیلگران برای نمونه می‌گویند: شبكه تلویزیونی الجزیره كه با بودجه نفتی دولت قطر اداره می شود ابتدا از قیام مردم سوریه و سپس مخالفان مسلح (ارتش آزاد سوریه) حمایت خبری می‌كرد، اما هم اینك و پس از 6 سال و با نابودی بسیاری از شهرهای این كشور، با تغییر موضع تلویحا از رژیم بشار اسد حمایت می‌كند! در یمن نیز ابتدا حامی دولت منصور هادی (رییس‌جمهوری جایگزین علی عبدالله صالح) بود اما پس از چند سال تغییر موضع داده و حالا از انصارالله یمن (حوثی‌ها) حمایت می‌كند. در لیبی نیز هر از چند مدت یكبار از یكی از طرف‌های مسلح در حال جنگ حمایت می‌نماید! الجزیره كه به خاطر بركناری رییس‌جمهور اخوان المسلمینی  مصر (محمد مرسی) شدیدا از دولت كنونی مصر كینه دارد، طی روزهای اخیر یك موج جدید را علیه مصر آغاز كرده و با خبرسازی‌های پیاپی و استفاده از تكنیك‌های خبری، سعی وافر برای شعله ور نمودن یك نزاع داخلی جدید در كشور مصر كه از انواع مشكلات اقتصادی رنج می‌برد آغاز كرده است.

روز جمعه و پس از دیدار دربی فوتبال این كشور در قاهره بین تیم های الزمالك و الاهلی تماشاگران در خیابان‌ها دست به شادی زدند اما با رسوخ برخی از اعضای اخوان المسلمین، این حضور، رنگ سیاسی به خود گرفت و همین موضوع سوژه‌ای برای الجزیره و برخی از شبكه های خبری را فراهم آورد تا تیتر بزنند كه میدان تحریر دوباره در كنترل معترضان قرار گرفت! این در حالیست كه قاطبه ملت مصر با تجربه تلخ از قیام‌های به بن‌بست رسیده در كشورهایی چون لیبی، سوریه و یمن این بار با وجود جوسازی‌‌های الجزیره قطر هیچ وقعی به دعوت به شورش نكرده و پلیس مصر ده‌ها نفر از اعضای اخوان المسلمین را در جریان ناامنی‌های روز جمعه بازداشت كرد.

جالب‌تر اینكه دعوت به اعتراضات روز جمعه با انتشار ویدئوها و فراخوان شخصی به نام محمد علی، تاجر و هنرپیشه ساکن اسپانیا برای مبارزه علیه فساد برگزار شد اما الجزیره تلاش زیاد كرد این موضوع را به اخوان المسلمین پیوند بزند! همه اینها نشان دهنده نقش مشكوك این شبكه قطری دارد كه همواره خود را ضد آمریكایی و ضد اسراییلی نیز معرفی می‌كند اما حتی برای یكبار به روی خود نمی‌آورد و یا به میهمانان خود در بخش های خبری و تفسیر،‌ اجازه نمی‌دهد از مجریان و مدیران این شبكه بپرسند اگر واقعا اینگونه است پس چگونه بزرگترین پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده آمریكا به نام «العدید» در «قطر» مستقر است؟!
برچسب ها: الجزیره