به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ - ۲۰:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
کد مطلب : ۱۸۸۳۲۳

بنیامین نتانیاهو مجددا مامور تشکیل دولت می‌شود

گروه بین‌الملل: کانال دوازدهم تلویزیون اسراییل گزارش داد: ارزیابی منابع بلندپایه نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور پس از نشست سه جانبه امشب با نتانیاهو و گانتس، نتانیاهو را مامور تشکیل دولت آتی می‌کند.
بنیامین نتانیاهو مجددا مامور تشکیل دولت می‌شود
بنیامین نتانیاهو رئیس حزب لیکود به ۵۵ توصیه برای تشکیل دولت جدید دست یافته در حالی که تعداد توصیه‌ها برای اینکه بنی گانتس رئیس فهرست کاحول لاوان (آبی سفید) دولت جدید را تشکیل دهد، ۵۴ توصیه بوده است. حزب لیکود به ریاست نتانیاهو، به سوی راستگرایی، شاس و یهودت هتوراه به ریوولین رئیس اسراییل توصیه کرده اند تا بار دیگر نتانیاهو را مامور تشکیل دولت جدید این رژیم کند در مقابل، برخی اعضای فهرست مشترک عربی، اردوگاه دموکراتیک، ائتلاف کار-جشر توصیه کرده‌اند بنی گانتس مامور تشکیل دولت جدید شود، این در حالی است که تجمع دموکراتیک از ارائه توصیه به نفع گانتس خودداری کرده است.
قرار است رووین ریولین رئیس جمهور اسراییل تصمیم نهایی خود را درباره نامزد تشکیل دولت جدید رژیم روز چهارشنبه سوم مهر ماه اتخاذ کند.
این در حالی است که فهرست مشترک عربی در مناطق اشغالی ۱۹۴۸ اعلام کرد از نامزدی بنی گانتس رئیس حزب آبی سفید برای تصدی نخست‌وزیری آتی اسرائیل حمایت می‌کند. رئیس فهرست مشترک گفت: ما گانتس را برای پایان دادن به دوران نتانیاهو و سقوط کسانی که علیه ما دست به تحریک می‌زنند، نامزد کردیم. احمد الطیبی رئیس فراکسیون فهرست مشترک عربی در مناطق اشغالی ۱۹۴۸، نامه رسمی برای رووین ریولین رئیس اسراییل فرستاده و در آن توضیح داده است که توصیه فهرست مشترک عربی، نامزدی بنی گانتس رئیس حزب کاحول لاوان (آبی سفید) است، که البته این توصیه شامل سه نماینده از مجموعه ۱۳ نماینده این فهرست نمی‌شود. به گفته وی، فقط ۱۰ نماینده احزاب، از نامزدی گانتس برای تصدی نخست وزیری حمایت می‌کنند و سه نمایندگان التجمع الوطنی در فهرست مشترک عربی با نامزدی گانتس موافقت نکرده اند. «مطانس شحاده» از نمایندگان التجمع الوطنی از رئیس فهرست مشترک عربی خواسته‌اند کتبا به رئیس رژیم اسرائیل ابلاغ کند که نمایندگان التجمع الوطنی با توصیه ارائه شده از سوی رئیس فهرست مشترک به ریولین مبنی بر نامزدی گانتس موافق نیستند.
پایان رایزنی‌های ریولین؛ نشست شامگاهی با نتانیاهو و گانتس
ظهر امروز دوشنبه رایزنی‌های رووین ریولین رئیس اسراییل درباره تشکیل دولت جدید پایان یافت که بر اساس آن بنیامین نتانیاهو به ۵۵ توصیه برای تصدی مجدد نخست وزیری در برابر ۵۴ توصیه برای بنی گانتس رئیس حزب آبی سفید دست یافته است. قرار است امشب، دیداری میان رئیس‌جمهور اسراییل و نتانیاهو و گانتس برگزار شود.
بر اساس گزارش کانال دوازدهم تلویزیون اسراییل، ارزیابی منابع بلندپایه نشان می‌دهد که ریولین پس از نشست سه جانبه که گانتس هم در آن شرکت می‌کند، نتانیاهو را مامور تشکیل دولت آتی کند. بر اساس گزارش این رسانه اسراییل، نتانیاهو پس از پایان رایزنی‌ها گفته است تنها راه برای تشکیل دولت، گفتگو برای تشکیل دولت وحدت است. تحلیلگران و روزنامه‌نگاران صهیونیست، قدرت وی برای تشکیل دولت طی مهلت ۲۸ روزه را که ریولین به او می‌دهد، کم اهمیت نشان می‌دهند، هنگامی که این مهلت به پایان برسد، ریولین می‌تواند چهارده روز دیگر زمان تشکیل دولت را تمدید کند و همچنین حق دارد رایزنی‌های دیگری را برای مامور کردن شخص دیگری برای تشکیل دولت انجام دهد.