به روز شده در ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۲۱:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ ساعت ۱۹:۰۴
کد مطلب : ۱۸۹۶۶۳

انتقاد از انتصاب فامیلی در شبکه‌ی «شما» سیما

گروه سیاسی: نماینده قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما گفت: زمانی که مقام مسئول در حوزه زیرمجموعه خود دامادش را منصوب كند، روابط خانوادگی بر روابط کاری ارجحيت پیدا می‌کند.
انتقاد از انتصاب فامیلی در شبکه‌ی «شما» سیما
احسان قاضی زاده‌هاشمی، در خصوص انتصاب داماد معاون صداوسیمای استان‌های کشور به ریاست شبکه شما اظهار داشت: یکی از جوانب احراز مسئولیت، داشتن سوابق، تخصص و دانش در حوزه‌های مختلف است. زمانی که مقام مسئول در حوزه زیرمجموعه خود دامادش را به انتصاب درمی‌آورد، درحالی که امکان دارد این فرد واجد صلاحیت‌های زیادی باشد؛ روابط خانوادگی بر روابط کاری ارجحيت پیدا می‌کند. وی بیان کرد: اگر فرد دارای شرایط و تخصص لازم است به منظور جلوگیری از شائبه باید در سایر معاونت‌ها و حوزه‌ها منصوب شود. نماینده مردم فریمان در مجلس یادآور شد: بعد از انتصاب قطعا روابط خانوادگی در سلسله مراتب اداری اثرگذار خواهد بود که این مهم به لحاظ اخلاق جامعه و فرهنگ عمومی قابل پذیرش نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موارد مشابه در کشور وجود داشته است؟ گفت: راجع به حکم انتصاب مربوط به داماد رییس جمهور در معاونت وزارت صنایع که واكنش اجتماعی داشت مورد نقد قرار گرفت و در نهایت از معاونت جابه‌جا شد، در حالی که ایشان از دانش و تحصیلات لازم بهره می‌برد و به صورت مستقیم از طرف رییس جمهور منصوب نشده بود. عضو کمیسیون فرهنگی اذعان کرد: من پیشنهاد دادم بهتر است داماد معاون استان‌های صدا و سیما از سمت ریاست شبکه شما جا به جا و اگر هم دارای دانش و تخصص است در خارج از معاونت استانها مشغول به كار شود. با این کار حاکمیت روابط خانوادگی بر محیط اداری به وجود نمی‌آید و شائبه‌های بعدی را ایجاد نمی‌کند. ممکن است این اتفاق در دیگر سازمان‌ها مطرح شود ولی این که مستقیما در یک مجموعه چنین انتصابی صورت گیرد مسلما خواه ناخواه در حکمرانی و نحوه اداره تاثیر گذار خواهد بود. وی بیان کرد: بنابراین از باب احترام به افکار عمومی باید این نکات مدنظر قرار گیرد.