به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ - ۱۱:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب : ۱۹۱۰۳۵

آمریکا معافیت هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند

گروه بین الملل: رویترز بامداد پنجشنبه به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که آمریکا قصد دارد به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه دهد تا به همکاری با تاسیسات هسته‌ای ایران ادامه دهند.
آمریکا معافیت هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند
به گفته این دو منبع که نخواستند نامشان فاش شود، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با صدور معافیت از تحریم‌هایی که همکاری شرکت‌های غیرآمریکایی با سازمان انرژی اتمی ایران را ممنوع می‌کند، به این شرکت‌ها اجازه دهد به همکاری‌های خود ایران ادامه دهند.دولت آمریکا ۳۱ ژوئیه (نهم مرداد) معافیت ۹۰ روزه‌ای را برای ادامه همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران صادر کرد. شبکه بلومبرگ جمعه گذشته گزارش داد در حال حاضر بحث‌هایی برای تمدید آن جریان دارد.ترامپ اردیبهشت سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌هایی که طبق این توافق برداشته شده بود، بازگرداند. دولت آمریکا همچنین تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرده است. اقدام دولت ترامپ با مخالفت‌های گسترده‌ای مواجه شد.

اروپایی‌ها هر چند وعده داده بودند زمینه را بر همکاری شرکت‌های خود با ایران و حفاظت از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا فراهم می‌کنند اما هنوز نتوانسته‌اند به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند.از همین رو، ایران در سه گام تعهدات خود را در برجام کاهش داده است. «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: گام چهارم طراحی شده است.برخی موارد که از سوی سازمان انرژی اتمی اعلام شد، شامل همین مسائل است. موارد دیگری هم است که در مرحله تصمیم‌گیری است. امیدواریم کار به مرحله چهارم نکشد و شاهد قدم و تحولات ویژه‌ای از سوی کشورهای باقی‌مانده در برجام باشیم وگرنه ایران آماده برداشتن گام چهارم است.
مرجع : ایرنا
برچسب ها: آمریکا