به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۰:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب : ۱۹۱۳۴۳

ادامه اعتراض‌ها در لبنان با فراخوان اعتصابات

گروه بین‌الملل: ساعاتی پس از تجمع شماری از حامیان رئیس‌جمهور لبنان، دهها هزار معترض لبنانی بار دیگر یه خیابان‌ها سرازیر شده و در مرکز بیروت دست به تظاهرات زده و خواهان عزل میشل عون و اعتصاب عمومی شدند.
ادامه اعتراض‌ها در لبنان با فراخوان اعتصابات
حدود دو هفته پس از آغاز جنبش اعتراضی در لبنان شماری از حامیان میشل عون، یک‌شنبه سوم نوامبر در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در جنوب شرق بیروت تجمع کردند و به پشتیبانی از او شعار دادند. رئیس جمهوری لبنان پنج‌شنبه گذشته و دو روز پس از آنکه نخست‌وزیر سعد حریری بر اثر ادامه فشار معترضان از سمت خود کناره‌گیری کرد، وعده داد اصلاحات سیاسی و اقتصادی گسترده و عمیقی را در دستور کار قرار داد. میشل عون سوم نوامبر در جمع هوادارانش از آنها خواست از اصلاحات مورد نظرش پشتیبانی کنند. حامیان رئیس جمهوری، تصویرهای او، پرچم‌های لبنان و پرچم‌های نارنجی حزب "جنبش میهنی آزاد" را در دست داشتند. برخی از تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی با این مضمون در دست داشتند که میشل عون سیاست‌مداری پاک‌دست و طرفدار اصلاحات واقعی سیاسی و اقتصادی است. 

معترضان مجددا به خیابان آمدند؛ فراخوان به اعتصاب عمومی

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به رغم تجمع هواداران میشل عون در روز یک‌شنبه، معترضان لبنانی که به وعده‌های رئیس جمهوری اعتماد چندانی ندارند چند ساعت پس از تجمع هواداران او بار دیگر در مرکز بیروت دست به تظاهرات زدند. معترضان او را جزیی از یک "سیستم سیاسی فرقه‌ای" می‌دانند که از نزدیک به دو دهه پیش تا کنون قدرت را میان خود تقسیم می‌کنند.تظاهرکنندگان از چند روز پیش علیه فساد گسترده در میان مسئولان دولتی، سوءمدیریت و ناکارآمدی برنامه‌های اقتصادی اعتراض می‌كنند و خواستار اصلاحات بنیادی و کنار رفتن تمام سیاست‌مدارانی هستند که آنها را فاسد می‌دانند.

تظاهرکنندگان در حرکت‌های اعتراضی روز یک‌شنبه این روز را "یک‌شنبه فشار" خوانده و برای یک اعتصاب عمومی در روز دوشنبه فراخوان داده‌اند. معترضان معتقدند ساختار سیاسی لبنان پس از جنگ‌های داخلی بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ دچار انجماد شده و قدرت در بین گروهی دست به دست می‌شود که همه در گسترش فساد و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی کشور مسئول هستند. حزب‌الله لبنان، که به اعتراف رهبر آن حسن نصرالله از حمایت‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی برخوردار است، همراه با حزب میشل عون اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارند.
 
معترضان لبنانی در تجمع‌های اعتراضی سوم نوامبر خواهان وحدت مخالفان دولت و اعتصاب عمومی شدند
این گروه "کشورهای خارجی" را به دامن زدن به ناآرامی‌ها و تحریک معترضان متهم می‌کند. این در حالی است که وضعیت اقتصادی این کشور از سال‌های پیش بحرانی و تورم و بیکاری در آن مدام رو به افزایش است. گفته می‌شود عده‌ای از نیروهای حزب‌الله روز یک‌شنبه در مرکز بیروت به شماری از معترضان حمله کرده و تعدادی از چادرهای آنها را به آتش کشیده‌اند. در روزهای گذشته نیز گزارش‌های مشابهی درباره این گونه اقدام‌های نیروهای حزب‌الله منتشر شده بود.

معترضان لبنانی شامگاه یک‌شنبه نیز به حرکت‌های اعتراضی خود ادامه دادند و امروز خیابان‌های بیروت و شهرهای دیگر را بستند. مدارس و دانشگاەها هم برای سومین هفتە متوالی تعطیل بودند.