به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۱۸:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ ساعت ۱۳:۳۰
کد مطلب : ۱۹۱۴۲۱
آخرین خبرها از اعتراضات سراسری در عراق

با ادامه اعتراضات،دولت عراق اینترنت را قطع كرد!

گروه بین‌الملل: با ادامه تظاهرات اعتراضی در عراق، از نیمه شب گذشته ارتباط اینترنتی در پایتخت و شهرهای اصلی این کشور قطع و اکثر نقاط دیگر به شدت مختل شده است.
کنترل یك نفربر نظامی توسط معترضان در بندر ام قصر
کنترل یك نفربر نظامی توسط معترضان در بندر ام قصر
این نخستین باری نیست که ارتباط اینترنتی عراق در جریان تظاهرات اعتراضی مختل می‌شود اما تا کنون قطع و اختلال اینترنتی دامنه چنین گسترده نداشته است.ماه گذشته، دولت عراق ارتباط اینترنتی را در ساعات شب قطع کرد و این اقدام به "اولین منع آمدوشد اینترنتی در جهان" شهرت یافت. حرکت اعتراضی عراق که از اول ماه گذشته آغاز شده، دولت و سیاستمداران حاکم بر این کشور را به فساد، بی کفایتی و بی توجهی به خواست مردم متهم کرده و خواستار کناره‌گیری دولت است. تظاهرکنندگان به ارتباط و نفوذ حکومت ایران در کشورشان هم معترض هستند.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد که برخی اقدامات به مسالمت‌آمیز بودت تظاهرات شهروندان عراقی خدشه وارد می‌کنند. سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در یک بیانیه کوتاه ضمن اشاره به زیان دیدن پل الجمهوریه در نتیجه آتش سوزی‌های اطراف آن، خطاب به معترضانی که اقدام به آسیب رساندن به تأسیسات این کشور می‌کنند گفت: تخریب و آسیب رساندن به تأسیسات از خواسته‌های معترضان عراقی نیست.

این در حالی است که تظاهرات کنندگان عراقی امروز (سه‌شنبه) برای سومین روز متوالی و در راستای اجرای اعتصاب عمومی، برخی از راه‌های بغداد را بستند. عبدالکریم خلف گفت: خطاب به رهبری جوانان معترض می‌گوییم که مشکل شما با سیاستمداران است نه تاسیسات. این چیزی نیست که تظاهر کنندگان عراقی می‌خواهند. سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از اقدامات باعث شده‌اند تا به مسالمت آمیز بودن تظاهرات خدشه وارد شود و پل الجمهوریه به دلیل آتش زدن‌های که در این مکان صورت گرفته آسیب دیده است. شبکه اسکای نیوز عربی امروز از ادامه تظاهرات شهروندان عراقی علیه وضعیت بد اقتصادی در کشورشان در شهرهای مختلف خبر داد.
طبق این گزارش، شهروندان معترض عراقی صبح امروز در منطقه “السیدیه” بغداد تظاهرات کردند. این درحالی است که آرامش نسبی بر منطقه “العلاوی” حاکم شده است که طی روزهای گذشته شاهد تجمع معترضان بود. تظاهرات کنندگان عراقی همچنین برای سومین روز متوالی و در راستای اجرای اعتصاب عمومی، برخی از راه‌های مهم بغداد را بستند. طبق گزارش اسکای نیوز، اینترنت سراسری عراق نیز که شامگاه گذشته به مدت چند ساعت قطع شده بود بار دیگر وصل شده است. یک منبع امنیتی عراق صبح یکشنبه اعلام کرده بود، تظاهرکنندگان مسیرهای اکثر خیابان‌های بغداد، پایتخت را بسته و خواستار نافرمانی مدنی سراسری شدند. معترضان عراقی دوشنبه نیز برخی از راه‌های بغداد را مسدود کرده بودند.
 
برچسب ها: اعتراضات عراق