به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ - ۲۳:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب : ۱۹۱۹۷۶

هدستی که به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند

گروه علم و فناوری: محققان موفق به تولید یک هدست شدند که با تاثیر ناگهانی روی مغز، بی‌خوابی را درمان می‌کند.
هدستی که به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند
شرکت "Neurovalens" موفق به تولید یک هدست شده که "مودیس اسلیپ"(Modius Sleep) نام گرفته است و بی‌خوابی را درمان می‌کند. این هدست آن دسته از نورون‌های مغزی را که مسئول خواب هستند تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تاثیر با لرزش‌های خفیف برقی صورت می‌گیرد.سازندگان هدست مدعی شده‌اند که دستگاه ساخت آن‌ها مدت زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش می‌دهد. نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و قرار است ۳۹۹ دلار قیمت داشته باشد.بر اساس اطلاعات به دست آمده، آزمایش نمونه اولیه این هدست نشان داد که وضعیت خواب ۷۰ درصد از افراد دارای اختلال بی‌خوابی را بهبود بخشیده است."سرویس سلامت همگانی"(NHS) اعلام کرده که یک سوم جمعیت انگلیس با مشکلات خواب مواجه هستند.این به این معناست که این افراد هر شب کمتر از ۸ ساعت می‌خوابند.

روش‌های درمانی متدوال برای درمان "بیخوابی" به مصرف قرص‌های خواب‌آور محدود می‌شود که می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه داشته باشند.هدست "مودیس اسلیپ"  به این طریق کار می‌کند که یک پالس الکتریکی را به ناحیه هیپوتالاموس مغز ارسال می‌کند و همچنین نورون‌های موجود در ساقه مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.ساقه مغز وظیفه ارسال پیام میان بدن و مغز را دارد.هیپوتالاموس هم وظیفه خاموش کردن علائم برانگیختگی مغز و انتقال آن به وضعیت خواب را دارد.هدست "مودیس اسلیپ" بررسی می‌کند که افراد خواب هستند یا بیدار؟ و علاوه بر آن "خواب همراه با حرکات سریع چشم"( REM) را تنظیم می‌کند.خواب همراه با حرکات سریع چشم یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به‌ سر می‌برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است.

این دستگاه فعلا برای آمریکایی‌ها در دسترس قرار دارد ولی مشتریان انگلیسی و ایرلند شمالی هم به زودی می‌توانند آن را خریداری کنند.
البته قیمت دستگاه برای آمریکایی‌ها ۵۰۰ دلار است."جیسون مک‌ کیون" بنیانگذار شرکت "Neurovalens" اظهار کرد، هدست ساخت ما هیپوتالاموس مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد که به عنوان یک رایانه کوچک عمل می‌کند و روی بسیاری از نقاط مغز از جمله کاهش وزن و خواب اثر می‌گذارد. وی اضافه کرد، هدف ما این است که به مردم کمک کنیم از مصرف قرص‌های خواب و آرام‌بخش جلوگیری کنند. زیرا این قرص‌ها تنها مشکل اصلی را برطرف می‌کنند و عوارض جانبی زیادی به دنبال دارند.
در آزمایش ۳۰ روزه هدست مذکور، ۹۵ درصد از کاربران، تا ۸۵ درصد در وضعیت خواب خود بهبود دیدند و گفتند که از الگوهای خواب خود رضایت بیشتری دارند.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: هدست