به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۹:۳۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب : ۱۹۲۳۲۸

نحوه اجرای افزایش قیمت بنزین شوک‌آور بود

گروه اقتصادی: یک عضو اتاق بازرگانی اظهار داشت: اگرچه با افزایش قیمت بنزین هنوز هم به نظر می‌رسد، قیمت بنزین واقعی نشده است (!) اما نحوه اجرا افزایش قیمت به جامعه شوک وارد کرد.
به گزارش «نود اقتصادی»، محمود نجفی عرب، افزود: پرداخت یارانه به صورت نقدی و تزریق آن به این شکل به جامعه آثار تورمی به دنبال خواهد داشت که مطلوب نیست. نکته مهم در این رابطه آن است که  دولت فعلی به پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی به مردم به دنبال هدفمندی سازی یارانه انتقاد داشت اما اکنون همین دولت تصمیم به پرداخت کمک هزینه معیشتی به صورت نقدی می‌گیرد. وی همچنین بیان کرد: همچنین پرداخت این کمک هزینه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر جای سوال دارد؟ آیا واقعا ۶۰ میلیون نفر در جامعه ما نیازمند این مساعدت هستند؟ و اگر ۶۰ میلیون نفر از افراد جامعه زیر خط فقر هستند بحث و موضوعی جدی است که مسئولین باید در رابطه با آن شفاف سازی کنند که چرا می‌خواهد این پول را به ۶۰ میلیون نفر بپردازند؟

یک اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم می‌گوید: با رشد اقتصادی منفی ۴.۵ درصدی و در شرایطی که میزان بیکاری در کشور بالاست، چه لزومی دارد که بنزین را گران کنیم؟ امرالله امینی افزود: مصرف بنزین در کشور ما زیاد است و قیمت به عنوان یکی از عوامل بازدارنده همیشه در دسترس دولت‌ها قرار دارد اما برای افزایش کالای مهمی مانند بنزین ابتدا باید وضعیت حمل و نقل عمومی بهینه شود، خودروهای کم‌مصرف تولید شود، معیشت خانوارها و افزایش درآمد مردم دغدغه دولتمردان باشد و ساختار اقتصاد روند مثبت شدن را طی کند.
وی خاطر نشان کرد: زمانی که رشد اقتصادی کشور منفی ۴.۵ درصد است نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری در کشور و بیکاری بسیار زیاد است و نباید در چنین شرایطی اقدامی مانند افزایش نرخ بنزین را انجام داد.