به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ - ۰۲:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب : ۱۹۲۳۸۸

پرسپولیس با چهار شکست می‌تواند قهرمان شود؟

گروه ورزشی: جایگزینی مربی قهرمان همیشه مأموریت دشواری است، با این حال کالدرون حاضر شد هدایت پرسپولیس را پس از سه قهرمانی متوالی با برانکو بپذیرد و البته تأکید کرد که هدفش چیزی جز تداوم قهرمانی‌ها‌ نیست.
پرسپولیس با چهار شکست می‌تواند قهرمان شود؟
با این حال اوضاع برای مربی آرژانتینی خوب پیش نمی‌رود و او دیروز در هفته یازدهم، برای چهارمین بار مزه تلخ شکست را چشید.اگر سه شکست قبلی برابر مدعیان قهرمانی ثبت شده بود، او این‌بار مغلوب تیم بی‌ادعای نفت مسجدسلیمان شد. تفاوت دیگر این شکست با موارد قبلی که در شش هفته نخست ثبت شد در این است که او فرصت کافی برای شناخت تیمش و حریفان را داشته. اگر آزمون و خطاهای هفته‌های نخست را به حساب تلاش او برای پیدا کردن ترکیب ایده‌آل بگذاریم، ادامه تغییرات در ترکیب پرسپولیس پس از گذشت بیش از یک سوم فصل نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

او هنوز در هیچ‌کدام از خطوط به ترکیب ثابت نرسیده و جابه‌جایی‌ها هم کمک زیادی به بهبود کیفیت تیم نمی‌کند. مثلاً استفاده از نادری در خط میانی گره‌گشا نشد و ترکیبی که او برای دفاعش در هفته‌های اخیر در نظر گرفته، عملکرد متزلزلی داشت.خط دفاع چهار نفره پرسپولیس که باید انسجام پیدا کرده باشد، حتی از روزهای شروع فصل ناهماهنگ‌تر به نظر می‌رسد. نشانه این افول دفعات تک به تک شدن مهاجمان نفت است که با یک پاس عرضی خودشان را مقابل دروازه و بیرانوند می‌دیدند. آفسایدگیری مدافعان این تیم به قدری ناشیانه بود که اگر مهاجمان میهمان دقت می‌کردند این شکست می‌توانست سنگین‌تر شود.

به ادعای اول فصل کالدرون برگردیم: آیا پرسپولیس هنوز بختی برای چهارمین قهرمانی متوالی دارد؟ آنچه این روزها در زمین می‌بینیم نشانه‌های یک تیم قهرمان نیست، ولی می‌خواهیم نگاهی آماری به این موضوع داشته باشیم. آیا با چهار شکست هنوز بختی برای قهرمانی وجود دارد؟در 18 دوره قبلی لیگ تنها 5 تیم با کمتر از 4 شکست قهرمان شده‌اند. 13 قهرمان ادوار مختلف لیگ برتر در این مسیر 4 بار یا بیشتر شکست خورده‌اند. دو قهرمانی پرسپولیس با برانکو (لیگ شانزدهم و هفدهم) با 4 شکست به دست آمده است، ولی او موفق شد آخرین قهرمانی‌اش را با تنها یک شکست ثبت کند. بیشترین شکست در راه قهرمانی مربوط به سپاهان (لیگ دوم، 26 بازی) و استقلال (لیگ هشتم، 34 بازی) است که 6 بار شکست خوردند. ولی در ده دوره اخیر لیگ برتر هیچ تیمی با بیش از 5 شکست قهرمان نشده است.

اگر تعداد شکست‌ها را ملاک بگیریم، پرسپولیس برای تکرار قهرمانی در دو سوم باقی‌مانده مسیر (19 بازی) یک یا حداکثر دو‌ بار اجازه شکست دارد. در عین حال متوسط امتیازات پرسپولیس (72/1) فاصله نسبتاً زیادی با استانداردهای تیم قهرمان دارد. کافی است به یاد بیاوریم سه قهرمانی اخیر سرخ‌‌پوشان به ترتیب با متوسط امتیاز 2/2، 13/2 و 03/‌2 به دست آمده است.تیم کالدرون برای ثبت روند بی‌شکستی و ارتقای متوسط امتیازاتش در ادامه فصل کار خیلی سختی دارد، مگر اینکه تیم کاملاً متحول شود. آیا کالدرون این توانایی را دارد و مهم‌تر از آن می‌تواند تا آخر این مسیر کنار پرسپولیس باقی بماند؟
مرجع : ایران ورزشی
برچسب ها: پرسپولیس