به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۹ - ۲۰:۱۴
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۱۹۲۶۹۸
انتقاد خالق شبکه وب از قطع اینترنت در ایران

ایران؛ نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان!

گروه فناوری: خالق شبکه جهانی وب با انتقاد از ایران برای قطع اینترنت می‌گوید: ایران اکنون به نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان تبدیل شده است.
ایران؛ نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان!
به گزارش یورونیوز، برنرزلی بالکانیزه کردن اینترنت [تجزیه اینترنت به واحد‌های دیوارکشیده محلی و برپایی اینترنت‌های مجزای کشوری]را یکی از بزرگترین چالش‌های فزاینده دوران معاصر خواند و از چین، روسیه و ایران به عنوان کشورهایی نام برد که در پی کنترل بیشتر بر شبکه‌های داخلی و سخت‌تر کردن سانسور هستند.
مخترع وب دراین باره گفت: «روند بالکانیزه کردن اینترنت واقعا نگران کننده است و ما حد نهایتش را در حال حاضر در ایران می‌بینیم.» تیم برنرزلی این اظهارات را در جریان معرفی کتاب تازه منتشر شدۀ بنیاد فناوری‌های وب برای مقابله با آسیب‌های روبه‌رشدی، چون اخبار جعلی، سانسور و زیرنظر گیری‌های دسته‌جمعی بیان کرده است. این کتاب که «قرارداد وب» نام دارد حقوق و وظایف افراد را در قبال اینترنت معلوم می‌کند و با هدف تعریف تعهداتی برای دولت‌ها و صنایع نوشته شده است تا گردش آزاد اطلاعات در وب بتواند ادامه یابد.

تیم برنرزلی، فناوری وب (World Wide Web) یا همان www را سی سال پیش در مارس ۱۹۸۹ میلادی خلق و در نوامبر همان سال آن را بصورت عملی راه اندازی کرد. وی موسس سازمانی به نام بنیاد فناوری‌های وب نیز هست. وی در خصوص کتاب «قرارداد وب» گفت: «ما تا به حال یک ساختار مشخص و کاملی برای آیندۀ پیش‌روی وب در اختیار نداشتیم و این اولین باری است که یک کتاب قوانین، در خصوص مسئولیت‌های مشترک ما تدوین می‌شود.»

در حال حاضر متن تهیه شده عمدتا چارچوبی برای حفاظت از حریم شخصی آنلاین و اطلاعات خصوصی ارائه می‌دهد و شهروندان را قادر به اعمال کنترل بیشتر بر روی اطلاعات جمع شده از آنان می‌کند. دست‌اندرکاران و تهیه‌کنندگان کتاب جدید گفته‌اند قوانین فعلی و نهاد‌های موجود در این مورد به سطح استاندارد درستی نرسیده‌اند. برنرزلی گفته است شرکت‌های گوگل و فیسبوک با هدف مشارکت در تهیه این قوانین با بنیاد فناوری‌های وب وارد تعامل شده‌اند. خالق وب با استقبال از مشارکت این شرکت‌ها گفت: «ما احساس می‌کنیم این شرکت‌ها و همین‌طور دولت‌ها باید دور میز [تدوین قوانین]یک صندلی داشته باشند و بفهمند که ارزش آن‌ها از دید ما برابر است.» برنزرلی پیش‌تر از مداخله شرکت‌های بزرگی، چون گوگل و فیس بوک در زندگی خصوصی شهروندان ابراز نگرانی کرده بود. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده است مدل‌های تجاری شرکت‌های گوگل و فیسبوک بر نقض حقوق بشر بنا شده‌اند.
برچسب ها: قطع اينترنت
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_12_BLOCK}