به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ - ۱۷:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب : ۱۹۲۹۰۵
آمار کشته‌های اعتراضات عراق از ۴۱۱ نفر گذشت

نخست‌وزیر عراق: برای ممانعت از ریختن خون‌‌های بیشتر، استعفا می‌دهم

گروه بین‌الملل: عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق امروز (جمعه) اعلام کرد که نامه‌ای رسمی را درباره استعفایش به پارلمان ارائه می‌دهد.
نخست‌وزیر عراق: برای ممانعت از ریختن خون‌‌های بیشتر، استعفا می‌دهم
در پی اعتراضات و ناآرامی‌های شدید در عراق و واکنش‌های بسیار نسبت به برخوردهای خونین صورت گرفته با معترضان و پیام امروز مرجعیت عراق، عادل عبدالمهدی گفت، نامه‌ای رسمی را درباره استعفایش به پارلمان تقدیم می‌کند.
عبدالمهدی در بیانیه خود اعلام کرده است: به خطبه مرجعیت عالی دینی در روز 29 نوامبر با توجه بسیار گوش دادم که در آن ذکر کرده‌اند "با توجه به شرایط دشواری که کشور شاهد آن است و آن ناتوانی آشکاری که در تعامل گروه‌های ذی‌ربط با تحولات دو ماه اخیر و ناتوانی در تضمین حقوق و ممانعت از ریختن خون‌ها نمود پیدا کرده است، از پارلمان که دولت از آن شکل گرفته است، خواسته می‌شود تا در گزینه‌های خود در این خصوص تجدید نظر کرده و بر اساس منافع عراق رفتار کند"، برای پاسخ به این دعوت و تسهیل و تسریع در انجام آن در سریعترین زمان ممکن، نامه‌ای رسمی را درباره درخواست استعفایم از ریاست دولت کنونی به پارلمان محترم عراق ارائه خواهم داد تا پارلمان بتواند در گزینه‌های خود بازنگری کند. عبدالمهدی افزوده است: شایان ذکر است که همگان می‌دانند که بنده در گذشته این گزینه را علنا و یادداشت‌های رسمی در راستای تحقق منافع ملت و کشور مطرح کرده بودم. خداوند عراق، مردمش و مرجعیت آن را چراغ راهی برای همگی ما است حفظ کند.
در همین حال ابوجهاد الهاشمی، مدیر دفتر نخست وزیر عراق هم استعفای خود را اعلام کرد.

پس از سپری کردن پنج شنبه‌ای خونین در عراق بویژه در شهرهای بغداد و ناصریه، معترضان عراقی بار دیگر امروز جمعه در شهرهای مختلف از جمله بغداد، نجف، دیوانیه، ناصریه و حله به خیابان‌ها آمدند. آنها همزمان با تشییع اجساد شماری از جان باختگان این اعتراضات، سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای دولتی را محکوم و تهدید کردند که در صورت ادامۀ رفتار خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی، کشور را به آشوب خواهند کشاند. معترضان تاکید کردند که تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند.  تنها در جریان اعترضات روز پنج‌شنبه ۲۸ نوامبر، دست‌کم ۴۶ نفر در جریان درگیری‌های شهر ناصریه در جنوب عراق کشته شدند. بنا بر اعلام منابع بیمارستانی ناصریه، این درگیری‌ها نزدیک به هزار زخمی نیز برجای گذاشته است و بسیاری از کشته شدگان این روز، به دلیل شدت جراحات در بیمارستانها جان باخته‌اند. سرکوب اعتراضات روز پنج‌شنبه بویژه پس از آن شدت گرفت که مردانی با لباس شخصی به معترضان حمله کرده و مرگ شمار قابل توجهی از آنها را باعث شدند. روز جمعه نیز تا زمان تهیه این خبر دست‌کم سه نفر بار دیگر در جریان اعتراضات شهر ناصریه کشته شدند.

شادی معترضان عراقی از استعفای نخست‌وزیر
معترضان عراقی بعد از اعلام استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در میدان التحریر بغداد (محل اصلی اعتراضات) به شادی و پایکوبی پرداخته‌اند. از شھر ناصریە عراق هم خبر می‌رسد. که پس از سرکوب شدید مردم معترض در روز پنجشنبه که طی آن 45 معترض کشته شدند، عشایر و مردم دست بە سلاح بردە و این شهر عملا از کنترل نیروهای دولتی خارج شده است.

آمار کشته‌های اعتراضات عراق از ۴۰۰ تن گذشت
رویترز به نقل از منابع امنیتی و پزشکی گزارش داد که آمار کشته‌شدگان از آغاز اعتراضات در عراق از 411 تن گذشته است.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، منابع پزشکی تصریح کردند که افرادی پس از جراحت‌های شدیدی که به دلیل درگیری‌های روز گذشته با نیروهای امنیتی در شهر الناصریه برداشته بودند، جان باختند که بدین ترتیب، آمار کلی کشته شدگان از یکم اکتبر به دست کم 411 تن افزایش می‌یابد. خبرنگار روسیا الیوم نیز گزارش داد که درگیری‌هایی طی امروز (جمعه) میان تظاهرکنندگان و پلیس محلی در خیابان بغداد در مرکز شهر ناصریه به وقوع پیوست و اخباری از زخمی شدن افرادی در پی این درگیری‌ها در دست است.