>> منصوری: اعتمادعمومی به شدت آسیب دیده است - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۰۰:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب : ۱۹۳۰۳۵

منصوری: اعتمادعمومی به شدت آسیب دیده است

گروه سیاسی: یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است؛ تصمیم تغییر قیمت بنزین در نامناسبترین زمان ممکن اعلام شد، حتی هماهنگی‌های لازم بین نهادها حتی همان شورایی که گفته می‌شود این تصمیم را گرفته صورت نگرفته بود.
منصوری: اعتمادعمومی به شدت آسیب دیده است
عملکرد دولت حسن روحانی از ابتدای دولت دوازدهم مورد انتقاد بیشتر اصلاح طلبان به عنوان حامیان پیروزی وی  قرارگرفته است. برخی از سیاستگذاری های دولت او جایی برای دفاع اصلاح طلبان از عملکرد دولت باقی نگذارده. آخرین مواردی که گواه این ادعا است، شیوه شتاب زده افزایش قیمت بنزین، نوع برخوردها با اعتراضات مردمی و مواضع دولتمردان در این خصوص بود. همان طور که پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی این روزها در موضع گیری صریح می‌گوید؛ "حاميان دولت از مردم خجالت می‌كشند" در چنین شرایطی اصلاح طلبان چگونه می‌خواهند طرفداران خود را در اسفند ماه پای صندوق های رای بیاورند و آیا از حمایت خود از دولت خجالت زده هستند؟برای بررسی این موضوع به سراغ آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت و چهره شناخته شده اصلاح طلبان رفتیم تا نظر وی را در این ارتباط جویا شویم.  منصوری با بیان اینکه اصلاح طلبان بعد از انتخابات 88 و به رغم همه محدودیت‌ها و با توجه به عدم حضور کاندیداهای اصلی خود، به خاطر منافع ملی کشور و دور کردن تهدیدها در سه انتخابات ۹۲،۹۴و ۹۶مشارکت فعال داشتند، گفت: اصلاح طلبان در هر سه این انتخابات‌ها، بین گزینه‌های بد و بدتر و ناگزیر با همین رویکرد به حداقل‌ها تن دادند. چه درانتخابات ریاست جمهوری و چه در انتخابات مجلس. چه بسا باز هم اگر برگردیم به شرایط زمانی و محیطی این سه انتخابات، به فرض مشارکت و حضور فعال، گزینه های دیگری غیر از این پیش روی ما وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کاندیداهای مطلوب ما هم در انتخابات ریاست جمهوری و هم مجلس یا رد صلاحیت شدند و یا ممنوع التصویر و یا در حصرند، خاطرنشان کرد: در مورد شوراها باید جداگانه بحث کنیم و عملکرد آنها را مورد تجزیه و تحلیل و آسیب شناسی قرار دهیم. در واقع ما در شرایط ناگزیر و برای بهره گرفتن از صندوق رای و با هدف تقویت منافع ملی کشور و حفظ جمهوریت، از کاندیدای مقدور و ممکن حمایت کردیم.منصوری ادامه داد: موضع ما در مواجهه با منتخبین، موضع انتقاد و حمایت بوده است. برای قضاوت منصفانه در مورد عملکرد اصلاح طلبان اولین الزام برگزاری انتخابات آزاد است. طبیعی است با توجه به شرایط کشور و تجربه ای که در سه انتخابات گذشته داشته ایم، باید ببینیم که در وهله اول؛ نهادهای انتخابی مجلس و دولت از چه جایگاهی در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت سیاسی کشور برخوردار هستند. مهم ترین مسئله این است که جایگاه نهادهای انتخابی کجاست؟ این نهادها چه نقشی در تحقق خواست و مطالبات مردم دارند و تا چه حد قادرند فرآیند دمکراتیزاسیون را در کشور تقویت کنند؟

میل به مشارکت در انتخابات به نازل ترین سطح خود رسیده است
منصوری تاکید کرد: طبیعی است که اتکای اصلاح طلبان به همراهی سرمایه اجتماعی آنان بستگی مستقیم دارد. اینکه در شرایط فعلی و بخصوص با توجه با وقایع تاسف باری که موجب جان باختن هموطنانمان شد، میل به مشارکت در انتخابات به نازل ترین سطح خود طی حداقل یک دهه اخیر رسیده است. در این زمین ناهموار برای اصلاح طلبان و رقابت نابرابر، حتی صحبت کردن از انتخابات هم برای همراهی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان  دشوار شده است. اینها سؤالات مهمی است که پیش روی اصلاح طلبان  قرار دارد.

نباید اجازه داده شود که نهادهای انتخابی تضعیف شوند
وی با بیان این اعتقاد که از طرف دیگر ما نمی دانیم که آیا برای کلیت نظام مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش رو تا چه حد اولویت دارد؟ تصریح کرد: طبعا چنانچه اولویت باشد، نباید اجازه داده شود که نهادهای انتخابی تضعیف شوند. نباید شعار "به توپ بستن مجلس" و یا "حذف انتخابات" در تجمعی که قرار بوده نماد وحدت باشد، اجازه طرح شدن داشته باشد.ما در حال بررسی شرایط هستیم. آنچه که قابل کتمان نیست، این است که اعتماد عمومی به شدت آسیب دیده است.عضو ارشد جمعیت زنان مسلمان نواندیش تاکید کرد: تصمیم تغییر قیمت بنزین در نامناسبترین زمان ممکن اعلام شد، حتی هماهنگی های لازم بین نهادها حتی همان شورایی که گفته می شود این تصمیم را گرفته صورت نگرفته بود.خاطرم هست در برنامه افطاری دولت زمانیکه برخی از اصولگرایان از رئیس جمهور برای واقعی نکردن قیمت بنزین و حذف یارانه ها از طبقات برخوردارتر انتقاد می کردند، به آقای روحانی گفتم که تغییر قیمت بنزین در این شرایط حکم یک جراحی خطرناک را برای کشور دارد، تا هماهنگی‌های لازم را صورت ندادید و تا این حضرات تعهد ندادند که همه گونه همراهی می کنند، دست به این جراحی نزنید.

حتی حامیان رئیس‌جمهور هم نسبت به اقدام  اخیر دولت توجیه نبودند
منصوری ادامه داد: اگراحمدی نژاد طرح پرنقد هدفمندی یارانه ها را اجرا کرد، در آن مقطع و پیش و پس از آن از صدر تا ذیل نهادهای قدرت با او همراهی کردند. هر چند در همان مقطع هم نقدها و نگرانی نسبت به این طرح زیاد بود. این جراحی هم نیاز به مقدماتی داشت. این مقدمات فراهم نشد. حتی حامیان رئیس جمهور هم نسبت به اقدام او توجیه نبودند. چه برسد به مردمی که زیر انواع فشارها هستند و بیش از پیش نسبت به آینده خود و فرزندانشان نگرانی دارند.وی تصریح کرد: مخالفان دولت که تکلیفشان معلوم است. آنها نه تنها همراهی نکردند، بلکه بلافاصله پس از اعلام تصمیم دولت شروع کردند و اگر رهبری ورود نمی کردند معلوم نبود ما اکنون به چه صحنه‌ای از این مخالفت ها مواجه بودیم و البته هنوز هم این مخالفت ها ادامه دارد.منصوری در پاسخ به این سوال که آیا امکان ائتلاف در انتخابات های آینده وجود دارد یا خیر، تاکید کرد: تجربه ائتلاف‎های گذشته نه‌تنها بر سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان نیفزوده، بلکه باعث کاهش و افت این سرمایه نیز شده است. بنابراین با این تجربه چنین ائتلافی تقریبا غیرممکن است. ضمن اینکه ما هنوز در مورد نحوه و چگونگی شرکت در انتخابات مجلس به جمع بندی خاصی نرسیده ایم و در حال ارزیابی شرایط هستیم.
مرجع : خبر فوری
برچسب ها: آذر منصوری