به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۰۰:۲۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۱۹۳۶۶۰
انتقاد نماینده شیراز در مجلس از نحوه برخورد با معترضان

مطهری: اگر جامعه در شرایط عادی بود باید رئیس‌جمهور استیضاح می‌شد

گروه سیاسی: نماینده شیراز در مجلس خواستار اجرای اصل27قانون اساسی در مورد آزادی تشکل اجتماعات شد و افزود: شما که می‌گویید گروهی اندک اعتراض داشته‌اند، یک‌بار این اصل را به اجرا بگذارید و با ایجاد فضای امن اجازه دهید اجتماعات شکل گیرند و مشاهده کنید تا چه اندازه مردم از رفتارها و ناکارآمدی‌ها ناراضی هستند، همزمان علی مطهری هم می‌گوید اگر جامعه در شرایط عادی بود جای داشت رئیس جمهور را استیضاح کنیم، خاطرنشان کرد: اما در شرایط خاص هستیم
مطهری: اگر جامعه در شرایط عادی بود باید رئیس‌جمهور استیضاح می‌شد
بهرام‌ پارسایی، نماینده شیراز در مجلس خواستار اجرای اصل27قانون اساسی در مورد آزادی تشکل اجتماعات شد و افزود: شما که می‌گویید گروهی اندک اعتراض داشته‌اند، یک‌بار این اصل را به اجرا بگذارید و با ایجاد فضای امن اجازه دهید اجتماعات شکل گیرند و مشاهده کنید تا چه اندازه مردم از رفتارها و ناکارآمدی‌ها ناراضی هستند. وی با اشاره به اصل 79قانون اساسی که در مورد اختیارات و صلاحیت مجلس است، ادامه داد: براساس این اصل دولت اجازه دارد با تصویب مجلس محدودیت‌های ضروری را به‌طور موقت برقرار کند؛ قطع اینترنت توسط شورای‌عالی امنیت ملی به ریاست شما به‌طور کامل برخلاف این اصل قانون اساسی است.

بهرام‌ پارسایی خطاب به رئیس‌جمهور یادآور شد: در بحث اعتراضات مدنی مردم اینکه بخواهید همه را اغتشاشگر و آشوبگر خطاب کنید به صلاح و درست نیست و اینکه گفته می‌شود در شیراز و صدرا به اماکن نظامی حمله کرده‌اند براساس اطلاعات واصله حتّی یک نفر از جانباختگان در حریم ورودی پادگان‌ها نبوده‌اند؛ چه راهکاری برای پیشگیری از کشته شدن مردم داشتید و کدام اقدامات پیشگیرانه را ابتدا اجرا کردید و سپس روی مردم آتش گشودید. سخنگوی کمیسیون اصل 90مجلس ادامه داد: در پی دستور رهبری، از مراکز امنیتی و قضایی می‌خواهیم این مسائل را به‌طور جدی در رأس کار خود قرار داده و برای شفافیت موضوع از رئیس قوه قضاییه تقاضا داریم به جای پخش اعترافات از صدا و سیما، دادگاه‌ها را به‌صورت علنی برگزار کند تا حقّی از مردم ضایع نشود.

مطهری: اگر جامعه در شرایط عادی بود باید رئیس‌جمهور استیضاح می‌شد
از سوی دیگر، علی مطهری، نماینده تهران در نطق میان دستور خود به حوادث تلخ آبان ماه اشاره کرد و گفت: حوادث تلخ آبان ماه نشان داد که سران قوا نبض جامعه را در دست ندارند و تصمیم بدی که گرفته شد و اجرای بدتری که انجام شد متاسفانه این حوادث تلخ را بوجود آورد. وی افزود: تحلیل غلط هم نباید کرد، نباید مسائل را به گردن منافقین و سلطنت طلبان بیاندازیم، اگرچه آنها وسط داستان وارد شدند و سوءاستفاده کردند ولی طبق اعتراف نهاهای اطلاعاتی خودمان، توده فقیر جامعه جامعه بودند که معترض شدند و باید فکری به حال آنها بکنیم.

مطهری با بیان اینکه اگر جامعه در شرایط عادی بود جای داشت رئیس جمهور را استیضاح کنیم، خاطرنشان کرد: اما در شرایط خاص هستیم و حداقل کاری که مجلس می تواند بکند این است که وزیر کشور را به عنوان مسئول اصلی این تصمیم استیضاح کند و انشاالله این کار انجام می شود. نماینده تهران با تاکید براینکه باید کمک هایی به مردم شود، ادامه داد: باید سهمیه ویژه بنزین برای نوروز یا مناسبت های دیگری در نظر گرفته شود تا حدودی در مردم تسکین پیدا کند یا در بودجه ممکن است بتوانیم تغییراتی ایجاد کنیم. مطهری با بیان اینکه جایگاه مجلس تضعیف شده است، افزود: این مساله ای بدیهی است و نتیجه ضعیف شدن مجلس یکی نفوذ استعمار خارجی است و دوم ظهور استبداد داخلی. تجربه دولت دکتر مصدق را به خاطر داریم که زمانی که مصدق مجلس را منحل کرد از آنجا بود که دولت خودش منقرض شد.

وی تصریح کرد: مجلس در دوره دهم از دو ناحیه تضعیف شد یکی از طرف مجمع تشخیص و دوم از طرف شورای هماهنگی سران قوا. می دانیم که مجمع تشخیص تبدیل به شورای نگهبان دوم شد که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست های کلی نظام بررسی می کنیم بعد به شورای نگهبان گزارش می دهد و آنجا هم بدون بررسی به مجلس می فرستند و ما ملزم به اصلاح هستیم. حتی اگر ما اصلاح نکنیم خودشان در مجمع اصلاح می کند یعنی مصوبه مجلس را دست می برند و اصلاح می کند. استناد به بند دوم اصل 110 قانون اساسی برای اینکه مغایرت با سیاست های کلی به معنای مغایرت با قانون اساسی است تفسیر درستی نیست. راه حلش این است که نماینده یا نمایندگان مجمع حین برسی لایحه یا طرحی در مجلس در کمیسیون یا صحن حاضر شوند و نظر بدهند و در نهایت آنچه نمایندگان تصمیم بگیرند نهایی باشد و حق بررسی مصوبه مجلس را ندارند این راه حل قضیه است این طور دست و بال مجلس را بستند مشکل ایجاد کرده است.

مطهری با بیان اینکه دراین خصوص نامه ای خدمت رهبری نوشتم و اشکالات را خدمت ایشان بیان کردم، گفت: به همراه جمعی از نمایندگان نیز نامه ای به هیات رئیسه مجلس نوشته ایم که در جلسه ای غیرعلنی این موضوع بررسی شود ولی هنوز ترتیب اثر داده نشده است. با همین بهانه و تفسیر است که الان لوایح پالرمو و سی اف تی در مجمع نگه داشته شده است درحالیکه تا بهمن ماه بیشتر وقت نداریم والا وارد لیست سیاه خواهیم شد و مشکلاتی برای کشور ایجاد می شود. اینگونه بستن دست مجلس به صلاح نیست ما از نهاد مجلس دفاع می کنیم خواه در آینده باشیم یا نباشی. وی تاکید کرد: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا هم برای تصمیمات فوری در شرایط تحریم ها شکل گرفت اما الان وارد هرگونه تصمیم گیری می شود، این شورا باید منحل شود.
 

۱۳۹۸/۰۹/۱۹ ۱۴:۲۶
این روش حکومت جواب نمیدهد وحداکثر 6 ماه دیگه به بن بست کامل میرسد (365207)
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ ۱۵:۰۶
من تا حالا ندیدم جامعه ما در شرایط عادی باشه همیشه در شرایط حساس هستیم و دشمن هم در کمینه!!! (365211)
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ ۰۱:۰۲
اتفاقا چون جامعه در شرایط عادی نیست رئیس جمهور باید استیضاح میشد (365248)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ ۰۱:۳۱
آقای مطهری ریس جمهور وهیت دولت چند درصد ثروت و قدرت حاکمیت رادراختیاردارد؟؟؟ریس جمهور درایران تدارکات چی وکتک خورولا غیر (365255)