به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ - ۲۲:۳۱
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ ساعت ۱۱:۴۵
کد مطلب : ۱۹۴۵۲۶

پدر و مادر و خانواده پویا بختیاری بازداشت شدند

گروه سیاسی: خبرگزاری مهر از بازداشت خانواده پویا بختیاری از جانباختگان حوادث اخیر خبر داد.
پویا بختیاری به همراه پدرش منوچهر بختیاری (عکس از صفحه اینستاگرام منوچهر بختیاری)
پویا بختیاری به همراه پدرش منوچهر بختیاری (عکس از صفحه اینستاگرام منوچهر بختیاری)
خبرگزاری مهر بامداد سه‌شنبه، سوم دی‌ماه، به نقل از یک «منبع مطلع» از بازداشت خانواده پویا بختیاری، از قربانیان اعتراضات آبان‌ماه، خبر داد. مهر به نقل از این «منبع مطلع» که به نامش اشاره نکرد نوشت: «یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد خانواده پویا بختیاری بود که علیرغم دعوت و صحبت با ایشان در روند پروژه ضد انقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختارشکنانه خود اصرار ورزیدند.» مهر بر اساس اظهارات این «منبع مطلع» اضافه کرده است، خانواده پویا بختیاری با «حکم قضائی» بازداشت شدند اما مشخص نکرده است که این «منبع مطلع» وابسته به کدام یک از نهادهای امنیتی یا قضایی ایران است. همچنین در این گزارش مشخص نیست که چه تعداد از اعضای خانواده پویا بختیاری بازداشت شده‌اند.

خانواده پویا بختیاری، جوان ۲۷ساله‌ای که در اعتراض‌های آبان کشته شد، قرار است پنجم دی‌، به عنوان چهلمین روز کشته‌شدن فرزندانشان مراسمی در شهر کرج برگزار کنند. ولی در ۳۰ آذرماه گزارش شده بود که ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری٬ پدر و مادر پدر پویا بختیاری، به وزارت اطلاعات احضار شده و از آنان خواسته شده که مراسم چهلمین روز فرزندشان را در یک مکان سرپوشیده برگزار کنند. منوچهر بختیاری با این حال اعلام کرده بود که با این خواسته مخالفت کرده است.
 
پویا بختیاری، متولد سال ۱۳۷۱، در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با مادر و خواهرش به راهپیمایی رفته بود که به‌ گفته پدرش، جمجمه‌اش در همین راهپیمایی هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت. پویا بختیاری مهندس برق بوده و یک کارگاه کوچک متعلق به خانواده را مدیریت می‌کرده است. پدرش می‌گوید که قصد داشته به کانادا مهاجرت کند. او به شعر و تاریخ ایران علاقه داشته است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارشی اختصاصی خبر داد که «در حدود کمتر از دو هفته ناآرامی‌ها که از ۱۵ نوامبر آغاز شد، حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.» آمار اعلام شده توسط خبرگزاری رویترز از کشته شدگان اعتراضات آبان به میزان قابل توجهی بیشتر از ارقام سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و ایالات متحده است. گزارش ۱۶ دسامبر عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که تعداد کشته‌ها در اعتراضات آبان‌ماه در ایران دست‌کم ۳۰۴ نفر بوده است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای نوشته بود که تخمین می‌زند در این اعتراضات صدها ایرانی کشته شده‌اند و گزارش‌هایی را دیده است که نشان می‌دهد این رقم می‌تواند بیش از ۱۰۰۰ نفر باشد.