به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۹ - ۱۱:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب : ۱۹۵۹۸۷
مدیر کل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی:

برنامه‌ای برای ارسال جعبه سیاه هواپیما نداریم!

برنامه‌ای برای ارسال جعبه سیاه هواپیما نداریم!
گروه جامعه: درحالی که منابع خارجی از بررسی جعبه سیاه هواپیما در «کی‌یف» پایتخت اوکراین خبر می‌دهند، مدیر کل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی، اعلام کرد: جعبه سیاه هواپیما اکنون در ایران و در محل سازمان هواپیمایی قرار دارد.
«حسن رضایی‌فر» امروز (یکشنبه) گفت: جعبه سیاه بویینگ ۷۳۷ اوکراینی در دست ایران است و فعلا هیچ برنامه‌ای برای ارسال آن نداریم. سعی می‌کنیم جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در ایران خوانده شود و گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است اما هنوز تصمیمی برای ارسال به کشور دوم نداریم.
مدیر کل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی پیش‌تر به خبرگزاری ایرنا گفته بود جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده برای دانلود به فرانسه فرستاده می‌شود. او گفته بود از آنجایی که هواپیمای سانحه دیده از هواپیماهای مدرن و پیشرفته بوئینگ است ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را ندارد و ممکن است با شروع بازسازی جعبه سیاه به آن لطمه زده شود.

جعبه سیاه هر هواپیما، حاوی اطلاعات پرواز و صداهای کابین خلبان است.
رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری پیش‌تر گفته که همه بررسی‌ها بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر ایکائو انجام خواهد شد اما درباره مقصد نهایی جعبه سیاه، پاسخی نداده بود. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، سه‌شنبه ۲۴ دی گفته بود که جعبه‌های سیاه هواپیما تا دوشنبه شب به فرانسه ارسال می‌شوند. یک روز قبل، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفته بود که ایران توان فنی لازم برای خوانش محتویات جعبه سیاه را ندارد. او در نشستی خبری، به تلاش در زمینه ترغیب تهران جهت ارسال جعبه‌ها به فرانسه اشاره کرد. هم‌زمان با نشست خبری ترودو، وزیران خارجه کانادا و ایران در باره مسائل مربوط به هواپیمای سرنگون شده با یکدیگر در عمان ملاقات کردند. محمدجواد ظریف با همتای اوکراینی خودش نیز پیرامون دسترسی به جعبه‌های سیاه و تحقیقات مشترک دیدار داشت.

پرواز ۷۵۲ تهران - کی‌یف، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی و شش دقیقه پس از اوج گیری، با شلیک دو موشک زمین به هوا سرنگون شد و همه خدمه و سرنشینان آن جان باختند. پنهان‌کاری سه روزه مقامات با تظاهرات اعتراضی همراه شد. ۵۷ نفر از سرنشینان هواپیما، دو تابعیتی و ایرانی - کانادایی بوده‌اند. نخست‌وزیر کانادا به خبرنگاران گفته که پرسش‌های زیادی در باره چگونگی فاجعه بی‌پاسخ مانده‌اند و کشورش از پاسخ‌هایی که مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون داده‌اند راضی نیست.