> هواداران صدر خواهان خروج‌ آمریکایی‌ها شدند - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ - ۲۲:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۴ ساعت ۱۸:۰۸
کد مطلب : ۱۹۶۴۳۱

هواداران صدر خواهان خروج‌ آمریکایی‌ها شدند

گروه بین‌الملل: ده‌ها هزار عراقی در تظاهرات در بغداد خواهان خروج آمریکا از کشورشان شدند.
هواداران صدر خواهان خروج‌ آمریکایی‌ها شدند
به گزارش رسانه‌های عراقی این تظاهرکنندگان که از سوی مقتدی صدر سازماند‌دهی شده‌اند، امروز جمعه ۲۴ ژانویه، خیابان‌های منتهی به میدان التحریر راه‌پیمایی کردند. این در حالیست که معترضان دیگر که چند ماه است در میدان تحریر علیه دولت تظاهرات می‌کنند همچنان در این میدان حضور داشتنند. مقتدی صدر، روز سه‌شنبه در پیامی از مردم عراق خواسته بود در روز جمعه خواهان خروج آمریکا از این کشور شوند.صدر با بیان اینکه نیروهای آمریکایی آسمان عراق و حاکمیت این کشور را نقض کرد از طرفداران خود خواسته بود به فریاد عراق برسند.
برخی از تظاهرات‌کنندگان عراقی پلاکاردهایی با نوشته «آمریکا از عراق بیرون برو» در دست داشتند. صدر همچنین در حاشیه این تظاهرات از عراقی‌ها خواست از هر گونه حمله به نیروهای آمریکایی در این کشور پرهیز کنند و اجازه دهند روند به صورت مسالمت آمیز طی شود.
این روحانی پرنفوذ شیعه همچنین از تمام نیروهای خارجی حاضر در عراق خواست این کشور را ترک کنند. او از نیروهای حشد شعبی و ارتش عراق نیز درخواست کرد با یکدیگر ادغام شوند. رهبر جریان صدر عراق در پایان از سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه اروپا خواست تا به عنوان "میانجی و یا ناظر" مواردی که وی خواسته را اجرایی کنند. این تظاهرات در حالی برگزار می شود که پیش‌تر پارلمان عراق تصویب کرده بود نیروهای آمریکایی باید این کشور را ترک کنند. در عین حال برهم صالح رئیس جمهوری این کشور روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه در حاشیه اجلاس داووس با دونالد ترامپ دیدار کرد. رئیس‌جمهوری ایالات متحده در دیدار با برهم صالح تلویحا بر ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق پافشاری کرد و گفت ما به همکاری نظامی با عراق ادامه خواهیم داد. صالح در آن دیدار هیچ اشاره‌ای به لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق نکرد.
 
برچسب ها: مقتدی صدر