به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ - ۲۲:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : ۱۹۶۸۱۵
گانتس و نتانیاهو در آستانه سفر به واشنگتن

هر 2 بنیامین:ترامپ بهترین دوست اسرائيل است

گروه بین‌الملل: رهبران دو ائتلاف پیروز در انتخابات اسرائيل هر چند در خصوص تشکیل دولت با یکدیگر اتفاق نظر ندارند، اما در خصوص بهترین دوست تلآویو با یکدیگر هم‌نظر هستند.
هر 2 بنیامین:ترامپ بهترین دوست اسرائيل است
بنیامین گانتس رهبر ائتلاف آبی - سفید ضمن تایید سفرش به واشنگتن اعلام کرد: «من به دعوت شخص ترامپ به آمریکا می‌روم و آنجا پس از دیدار با رئيس جمهوری این کشور، روز دوشنبه به اسرائيل باز می‌گردم.» گانتس همچنین به مذاکرات خود با مقامات کاخ سفید و همچنین سفیر ایالات متحده در اسرائيل اشاره کرد و افزود: «من به تمایل آنها درخصوص اهمیت گذاری به امنیت اسرائيل احترام می‌گذارم و امیدوارم این توافق، مسیری تاریخی میان گروه‌های درگیر در منطقه باشد.» این اظهارات گانتس در حالی طرح می‌شود که او پیشتر مخالف انتشار طرح صلح دونالد ترامپ بود. او قبلا انتشار این طرح پیش از برگزاری انتخابات اسرائيل را نوعی سیاسی کاری خوانده بود که می‌تواند به کمک بنیامین نتانیاهو بیاید. گانتس همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش آمریکا را دوست واقعی تل‌آوو خواند و افزود: «دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا دوست واقعی اسرائيل و یهودیان آمریکا است.»

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو روز شنبه از طرح موسوم به معامله قرن تمجید کرد و افزود: «این فرصتی بی‌نظیر است که تنها یک‌بار در تاریخ رخ می‌دهد. ما نباید آن‌را از دست بدهیم. امروز بهترین دوست اسرائيل در کاخ سفید است و حالا بهترین فرصت را در دست داریم.» نتانیاهو روز یکشنبه ۲۶ ژانویه به آمریکا سفر می‌کند و قرار است روز سه‌شنبه با رئيس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو کند. نخست وزیر اسرائيل همچنین سفر خود به واشنگتن را ماموریتی مهم و فرصتی تکرارنشدنی برای آینده اسرائيل بر شمرد. رئيس جمهوری آمریکا روز ۲۳ ژانویه گفته بود که احتمالا پیش از دیدار با رهبران اسرائيلی در واشنگتن از طرح صلح خاورمیانه معروف به معامله صلح قرن رونمایی خواهد کرد. ترامپ شامگاه پنجشنبه در سفر به میامی به خبرنگاران گفت: «ممکن است در ابتدا فلسطینی‌ها از این برنامه خوششان نیاید اما در نهایت این طرح به سودشان تمام خواهد شد.» آن دسته از فلسطینی‌ها و اعرابی که توضیحات کلی دربارهٔ این طرح دریافت کرده‌اند نگران‌اند که این طرح بخواهد فلسطینی‌ها را تطمیع کند تا با اشغال اسرائیل کنار بیایند. این کار‌ می‌تواند مقدمه‌ای باشد که اسرائيل نیمی از کرانهٔ باختری و اکثر درهٔ اُردن را با خاک حاصلخیزش ضمیمهٔ سرزمین خود کند.