به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۰۹:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۱۹۷۱۸۳

رکوردشکنی قیمت مسکن در اولین ماه زمستان

گروه اقتصادی: رشد قیمت مسکن با آغاز سال 1397 آغاز شد و این صعود قیمت مسکن در شهر تهران 16 ماه به طول انجامید. در مرداد ماه 1397 سرانجام روند قیمت مسکن نزولی شد و متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران با کاهشی 2.4 درصدی در مقایسه با تیرماه 1397 به 13 میلیون و 25 هزار تومان رسید.
رکوردشکنی قیمت مسکن در اولین ماه زمستان
همچنین در شهریورماه با آغاز ثبت نام طرح مسکن ملی، دومین شوک قیمتی به بازار مسکن وارد شد و قیمت هر مترمربع مسکن به کانال 12 میلیون تومان وارد شد. روند نزولی قیمت مسکن تا آبان ماه 1398 ادامه داشت و متوسط قیمت هر مترمربع مسکن به 12 میلیون و 463 هزار تومان کاهش یافت. در آذر ماه 98 اما در بازار مسکن اتفاقات دیگری رقم خورد و دوباره قیمت مسکن با جهشی 6.8 درصدی در مقایسه با آبان 98 و رشد 39.9 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 13 میلیون و 525 هزار تومان گزارش شد.
رکوردشکنی قیمت مسکن در شهر تهران
به تازگی بانک مرکزی گزارش بازار معاملات مسکن در شهر تهران در دی ماه 1398 را منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد که متوسط قیمت هرمترمربع مسکن در شهر تهران به 13 میلیون و 809 هزار تومان افزایش یافته است. نمودار زیر نشان می دهد که این قیمت بالاترین قیمت مسکن بوده است و به نوعی یک رکورد محسوب می گردد. مقایسه قیمت هر مترمربع مسکن در دی ماه سال جاری با ماه گذشته و مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد که قیمت به ترتیب با رشد 2.1 درصدی و 40.9 درصدی رو به رو شده است.
رکوردشکنی قیمت مسکن در اولین ماه زمستان، معاملات 12.1 درصد رشد کرد!
معامله بیش از 10.6 هزار مسکن در دی ماه
جهش چشمگیر قیمت مسکن در دی ماه 1398 اما موجب این نشده است که میزان معاملات با اُفت مواجه شود، بلکه در اولین ماه زمستان تعداد معاملات نیز رشد دوباره ای را تجربه نموده است. نمودار زیر نشان می دهد که تعداد معاملات در دی ماه سال جاری با رشد 12.1 درصدی نسبت به ماه قبل به 10 هزار و 687 فقره افزایش یافته است. این میزان معامله مسکن در دی ماه باعث شد تا اولین ماه زمستان به لحاظ تعداد معاملات مسکن در سال جاری در رتبه دوم قرار بگیرد. همچنین تعداد معاملات مسکن در دی ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 59 درصدی را تجربه نموده است.
رکوردشکنی قیمت مسکن در اولین ماه زمستان، معاملات 12.1 درصد رشد کرد!
گران ترین مسکن های معامله شده مربوط به کدام منطقه پایتخت بوده است؟
گران ‌ترین مسکن های معامله شده پایتخت در دی ماه امسال مربوط به منطقه ۱ بوده است که در این منطقه متوسط قیمت هر مترمربع مسکن معامله شده  ۳۰ میلیون و 164 هزار تومان گزارش شده است و ارزان ‌ترین منطقه پایتخت نیز به منطقه ۱۸ با متری ۶ میلیون و 529 هزار و 6۰۰ تومان اختصاص داشته است.
بیشترین میزان معاملات نیز مربوط به منطقه ۵ تهران با هزار و 739 فقره معامله مسکن بوده است و کمترین میزان معاملات مسکن هم به منطقه ۱۹ با 81 فقره معامله اختصاص داشته است.