به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۴ - ۱۷:۳۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ ساعت ۱۷:۴۵
کد مطلب : ۲۰۰۲۲۲
برای حمله به نیروهای ترکیه

اردوغان: سوریه بهای سنگینی خواهد پرداخت

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور ترکیه امروز سه شنبه تهدید کرد که در صورت حمله مجدد به نیروهای نظامی کشورش در استان ادلب، دولت سوریه «بهای سنگینی» را پرداخت خواهد کرد.
اردوغان: سوریه بهای سنگینی خواهد پرداخت
سخنان هشدارآمیز رجب طیب اردوغان، در حالی ایران می‌شود که آنکارا مدعی شده است در جریان حملات هوایی روز یکشنبه ارتش سوریه به مناطق شمال غرب این کشور ۵ نظامی ترک کشته شده‌اند.  اردوغان طی سخنانی در آنکارا بدون توضیح بیشتر تصریح کرد که روز چهارشنبه، پس از نشست هفتگی حزب عدالت و توسعه اقداماتی را که برای واکنش به حمله ادلب در نظرگرفته شده اعلام خواهد کرد. رئیس جمهوری ترکیه در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به پاسخ فوری نظامیان کشورش به حملات روز یکشنبه در ادلب گفت: «پاسخ حمله دیروز به سربازان ترکیه در ادلب را به شدیدترین شکل ممکن دادیم. دولت سوریه به سزای اعمالش رسید اما این کافی نیست و در صورت تکرار حملات تاوان سختی را پرداخت خواهد کرد.»

سرنگونی بالگرد ارتش سوریه
این سخنان در حالی ایراد می‌شود که به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، در جریان حملات هوایی روز سه شنبه نیروهای دولتی به مرکز استان ادلب دوازده غیر نظامی جان خود را از دست دادند. از سوی دیگر این سازمان مطلع از تحولات سوریه در گزارشی دیگر اعلام کرده است که یک بالگرد نظامی ارتش سوریه در شمال غرب این کشور هدف موشک قرار گرفته و سرنگون شده است. مقامات ترکیه تا کنون بدون پذیرفتن هرگونه مسئولیتی در خصوص سرنگونی این بالگرد به استفاده از واژه «سقوط» اکتفا کرده‌اند.

درخواست ترکیه از ایران و روسیه برای متوقف کردن پیشروی‌های نظامی دمشق
تنش میان دو کشور در مناقشه جاری در مناطق شمال غرب سوریه در حالی بالا گرفته است که هفته گذشته نیز در جریان حملات توپخانه‌ای و خمپاره‌ای نظامیان تحت امر بشار اسد در استان ادلب هشت نیروی ارتش ترکیه کشته شده بودند. ترکیه که از برخی گروه‌های جهادی در استان ادلب و برخی مناطق همجوار آن حمایت می‌کند طی روزهای گذشته بارها از مسکو خواسته است برای متوقف کردن حملات ارتش سوریه به استان ادلب مداخله کند و با «مسئولیت پذیری» در این خصوص جلوی پیشروی این نیروها در جنوب حلب را بگیرد. از سوی دیگر مولود چاووش‌اوغلو،‌ وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز سه شنبه با اشاره به متحدان دمشق در مناقشه داخلی این کشور از ایران و روسیه نام برد و از این دو کشور خواست تا جلوی پیشروی حملات ارتش سوریه را بگیرند. وی افزود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفتگو کرده است. جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون بیش از ۳۸۰ هزار کشته برجای گذاشته و بیش از بیست میلیون نفر از ساکنان این کشور را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.