به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ - ۱۹:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب : ۲۰۲۵۰۱

مطالبه مهریه بعد از فوت همسر چگونه است؟

گروه جامعه: یک کارشناس رسمی دادگستری گفت: مهریه دین و طلبی است که مرد موظف به پرداخت آن در زمان حیات و یا پس از فوت به زن است.
مطالبه مهریه بعد از فوت همسر چگونه است؟
علی اکبر آقایاری مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری گفت: به استناد ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی «به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی را که بخواهد در آن انجام دهد.» از جمله مهمترین حقوق مالی که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد مهریه است.او ادامه داد: قانونگذار این حق را برای زن در نظر گرفته است که پس از جاری شدن عقد نکاح مالک مهریه خود که از قبل تعیین شده است گردد و زن هر زمان که اراده کند می‌تواند مهریه خود را از همسرش مطالبه کند.این کارشناس رسمی دادگستری بیان کرد: بعضا تصور می‌شود که زن فقط در زمان حیات همسرش می‌تواند مهریه خود را از او مطالبه کند، اما چنین تصوری صحیح نیست و زوجه پس از مرگ زوج نیز می‌تواند مهر خود را مطالبه کند، چون مهریه زن بعد از فوت شوهر، جزء بدهی‌های مرد است و بر اساس قانون مدنی باید از اموال او به همسرش پرداخته شود.  آقایاری عنوان کرد: قانونگذار مقرر کرده است، زمانی که شخصی فوت می‌کند در ابتدا دیون او پرداخت شود و سپس اگر چیزی باقی ماند بر اساس قواعد ارث میان ورثه او تقسیم می‌شود. پس، در صورتی که مردی فوت کند در حالی که مهریه همسرش را نپرداخته باشد، زن می‌تواند با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده،  مهریه اش را مطالبه کند.او افزود:   وراث فقط نسبت به اموالی که متوفی از خود به جای گذاشته مسئول هستند به عنوان مثال اگر مردی فوت کند و مالی را از خود به جا نگذارد یا مال او بسیار اندک باشد و همسرش مهریه خود را مطالبه کند و ارث جوابگوی مهر او نباشد وراث شوهر مسئولیتی برای پرداخت مابقی مهریه زن از ارث شوهر ندارند.این کارشناس دادگستری گفت: اگر اموال به جا مانده از شوهر کم باشد و چند طلبکار داشته باشد هرکدام که زودتر مالی را از متوفی توقیف کند در گرفتن طلب خود از آن مال توقیف شده اولویت دارد، اما اگر شرایط مساوی باشد مهریه زن نسب به سایر طلبکاران در اولویت است.آقایاری ادامه داد: بنابراین می‌توان مهریه را دین و طلبی نام برد که مرد موظف به پرداخت آن در زمان حیات و یا پس از فوت به زن است، و اگر در زمان حیات خود این طلب (مهریه) را به زوجه پرداخت نکند این بدهی پس از فوت نیز برای زوجه قابل مطالبه است.