به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۱۶:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۹ ساعت ۱۳:۰۶
کد مطلب : ۲۰۲۵۱۲

۵۶ کشور آلوده و ۲۸۰۰ نفر قربانی كرونا شدند

گروه بین الملل: ویروس کرونا با عبور از مرز بلاروس، نیوزیلند، لیتوانی و هلند محدوده شیوع خود را به ۵۶ کشور افزایش داد و با ورود به نیجریه قاره آفریقا را نیز به طور جدی تهدید کرد.
۵۶ کشور آلوده و ۲۸۰۰ نفر قربانی كرونا شدند
همزمان با افزایش شتابان شیوع ویروس کرونا در چین، کره جنوبی و ایتالیا شمار مبتلایان به این ویروس از سطح جهان از مرز ۸۳ هزار نفر گذشت. در همین حال، تایید نمونه‌های ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در قاره اروپا سرعت گرفته، به طوری که تعداد بیماران در آلمان و فرانسه با جهش مواجه شده و تعداد کشورهای درگیر این شیوع ویروس کرونا در این قاره به ۲۲ کشور رسیده است.

رئیس جمهوری مغولستان قرنطینه شد
خالتماگین باتولگا، رییس جمهوری مغولستان پنجشنبه شب پس از بازگشت از سفر به چین به طور احتیاطی وارد قرنطینه ۱۴ روزه شد. آقای باتولگا به همراه چند مقام دولتی دیگر از جمله وزیر خارجه مغولستان برای دیدار با رئیس جمهوریچین به پکن سفر کرده بود. این هیات دولتی بلافاصله پس از بازگشت از چین در قالب اقدامی احتیاطی وارد قرنطینه ۱۴ روزه شدند. با وجود این که تاکنون موردی از شیوع ویروس کرونا در مغولستان گزارش نشده ولی برای پیشگیری از شیوع آن مدارس این کشور تا پایان ماه مارس تعطیل خواهند بود.
 
با تایید نخستین مورد ابتلا در نیجریه، ویروس کرونا پس از قاره‌های آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آمریکا در آفریقا نیز در حال فراگیر شدن است. پیشتر برخی پژوهشگران احتمال داده بودند که به دلیل دمای بالاتر هوا در قاره آفریقا این ویروس چندان شیوع پیدا نکند ولی با تایید ورود آن به نیجریه، فرضیه آن دسته از محققانی تایید شد که معتقد بودند که عدم اعلام شیوع این ویروس در آفریقا بیشتر ناشی از ضعف خدمات پزشکی و درمانی در اکثر کشورهای این قاره است. الجزایر نخستین کشور آفریقایی بود که ابتلای نخستین فرد آفریقایی را به ویروس کرونا گزارش کرد. تازه ترین گزارش های جهانی از شیوع ویروس کرونا حاکی است که تعداد جان باختگان به این ویروس به بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده و در مقابل تعداد بهبودیافتگان هم از مرز ۳۶ هزار نفر گذشته است.

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اعلام آمادگی ایالات متحده برای مقابله با بحران احتمالی پس از تشخیص فردی مبتلا به ویروس کرونا در این کشور، اظهار کرد: داستان کروناویروس سیاسی شده است.
در حالی که کروناویروس (کووید-19) در سراسر جهان شیوع پیدا کرده و هزاران بیمار و کشته بر جای گذاشته است، واکنش دولت ایالات متحده آمریکا به این بحران با درگیری‌های سیاسی احزاب میان پرزیدنت ترامپ و دموکرات‌ها همراه شده است. یکی از این درگیری‌ها بر سر بودجه مورد نیاز برای مقابله با شیوع این ویروس در خاک ایالات متحده بوده است. ترامپ از کنگره بودجه‌ای 2.5 میلیارد دلاری برای مقابله با شیوع این ویروس درخواست کرد اما سناتور «چاک شومر» آن را بسیار ناچیز و کم توصیف کرد.نانسی پلوسی همچنین درخواست بودجه رئیس‌جمهور ترامپ را «کاملاً ناکافی» خواند و از رئیس‌جمهور برای اقدامات اخیر در جهت کاهش بودجه برنامه‌های درمانی و بهداشت عمومی انتقاد کرد.

ایالات متحده تأیید کرده است که اولین مورد ابتلا به کروناویروس بدون هیچ‌گونه ارتباطی با کشور یا شهروندان چین، در آمریکا تشخیص داده شده است.به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، دونالد ترامپ در سخنرانی تازه خود، ضمن معرفی معاونش - مایک پنس - به عنوان مسئول هماهنگ‌کننده مقابله با ویروس کرونا، گفت: احتمال شیوع گسترده این ویروس در ایالات متحده بسیار ضعیف است. او البته گفته است: شیوع کرونا در آمریکا اجتناب‌ناپذیر نیست؛ ممکن و محتمل است و می‌تواند در ابعاد کوچک و بزرگ شیوع پیدا کند؛ اما هر اتفاقی بیفتد ما آماده‌ایم.رئیس‌جمهور آمریکا اظهار کرد: ما بهترین مردم آمادۀ جهان را داریم. پژوهش‌ها این نکته را تأیید می‌کند. این مسأله (شیوع ویروس کرونا) به خوبی تحت کنترل خواهد بود. این مسأله می‌تواند هم جدی‌تر بشود و هم نشود.