به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۱۸:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ ساعت ۰۲:۵۰
کد مطلب : ۲۰۲۶۵۴
افزایش سطح هشدار درباره ویروس کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی

افزایش سطح تهدید جهانی کرونا از «بالا» به «بسیار بالا» تغییر یافت

گروه بین‌الملل: سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار درباره ویروس کرونا برای جامعه جهانی را از «بالا» به «بسیار بالا» تغییر داد.
افزایش سطح تهدید جهانی کرونا از «بالا» به «بسیار بالا» تغییر یافت
این ارزیابی به خاطر شیوع سریع ویروس در بیرون از مرزهای چین است. تنها در ایران بنا بر گزارش‌های رسمی مقامات جمهوری اسلامی، تا ظهر جمعه ۳۸۸ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۳۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. قرار بود هیات سازمان بهداشت جهانی دوشنبه هفته جاری به ایران برود، اما همان زمان اعلام شد که این سفر به تعویق انداخته شده است.  مایکل ریان، مدیر برنامه وضعیت‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه اعلام کرد که اگر «معضل پرواز به ایران» نبود، الان باید هیاتی از این سازمان در ایران می‌بود.
وی از امارات و دیگر کشورها به خاطر تسهیل سفر به ایران و فراهم آوردن امکان ارسال تجهیزات پزشکی به ایران تشکر کرد. قرار است هیات یاد شده یکشنبه یا دوشنبه از امارات به تهران برسند. تقریبا کل کشورهای همسایه ایران پروازها به جمهوری اسلامی را تعلیق کرده‌اند و ظاهرا هیات سازمان بهداشت جهانی به همین خاطر سفر خود به ایران را با تاخیر انجام می‌دهد. تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد هنوز ردیابی ویروس کرونا بر اساس ارتباطاتی که مبتلایان با دیگران داشته‌اند و شناسایی مبتلایان احتمالی، ممکن است. وی اظهار داشت: «آنچه که می‌بینیم شیوع ویروس در برخی کشورهاست و هنوز نشانه‌ای از شیوع آزادانه و غیرقابل کنترل ویروس در جوامع دیده نمی‌شود.» این مقام سازمان بهداشت جهانی همچنین گفت که تاکنون ۹۷ نفر در ۱۱ کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا از ایران مبتلا شده‌اند. ادهانوم عنوان کرد تا روز جمعه به غیر از چین حداقل ۴۳۵۱ نفر در ۴۹ کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۶۷ نفر آنها جان خود را از دست داده‌اند. در چین تاکنون نزدیک ۷۹ هزار نفر به ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۸۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

روز جمعه ۳۲۹ مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا در چین شناسایی شد. در کره جنوبی شمار مبتلایان به دو هزار و ۳۳۷ نفر رسیده که تست۵۷۱ نفر آنها روز جمعه مثبت اعلام شد. تاکنون ۱۳ نفر در کره جنوبی جان خود را از دست داده‌اند. در ایتالیا نیز ۶۵۵ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. شمار مبتلایان در آلمان ۶۰ نفر، فرانسه ۳۸ نفر و اسپانیا هم ۲۳ نفر است. بر اساس گزارش‌ها هنوز ویروس کرونا در خود بریتانیا مشاهده نشده، اما یک شهروند این کشور که در کشتی تفریحی دایموند پرینسس که در سواحل ژاپن قرنطینه شده، حضور داشت، امروز جان خود را از دست داده است. در مجموع دست‌کم ۵۰ کشور درگیر ویروس کرونا هستند و شمار کشورهای آلوده به ویروس به سرعت افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا با عبور از مرز بلاروس، نیوزیلند، لیتوانی، آذربایجان و هلند محدوده شیوع خود را به ۵۷ کشور افزایش داد و با ورود به نیجریه قاره آفریقا را نیز به طور جدی تهدید کرد. همزمان با افزایش شتابان شیوع ویروس کرونا در چین، کره جنوبی و ایتالیا شمار مبتلایان به این ویروس از سطح جهان از مرز ۸۳ هزار نفر گذشت. در همین حال، تایید نمونه‌های ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در قاره اروپا سرعت گرفته، به طوری که تعداد بیماران در آلمان و فرانسه با جهش مواجه شده و تعداد کشورهای درگیر این شیوع ویروس کرونا در این قاره به ۲۲ کشور رسیده است.

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری برلین و نمایشگاه خودروی ژنو لغو شد
نمایشگاه سالانه بین المللی گردشگری برلین در سال ۲۰۲۰، به‌علت خطر شیوع ویروس کرونا لغو شد. این نمایشگاه سالانه به‌طور میانگین پذیرای ۱۶۰ هزار نفر در پایتخت آلمان است. این نمایشگاه قرار بود در روزهای هفتم و هشتم مارس برگزار شود. از سوی دیگر سوئیس نیز با نگرانی از شیوع این بیماری در بین همسایگانش اعلام کرد که نمایشگاه خودروی ژنو، مسابقات فوتبال آخر هفته، برگزاری کارناوال‌ها در سراسر این کشور و تمامی رویدادهای عمومی یا خصوصی در ابعاد بزرگ را لغو کرده است.  دولت سوئیس روز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای هر گونه تجمع بیش از هزار نفر را در این کشور ممنوع کرد. این ممنوعیت با هدف پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در سوئیس اعمال شده است. نمایشگاه خودروی ژنو یکی از مهمترین رویدادها در صنعت خودروسازی است که هر ساله در ماه مارس برگزار می‌شود و پذیرای بیش از ۶۰۰ هزار نفر از علاقمندان به خودرو از سراسر دنیاست.

۱۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه تایید شد
اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه از ۱۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه خبر داد و گفت: تاکنون ۵۷ نفر در فرانسه به این ویروس آلوده شده‌اند. وی تاکید کرد که این کشور به مرحله جدیدی از شیوع این بیماری وارد شده است و افزود: ویروس در کشور ما در حال انتشار است و ما باید از شیوع آن جلوگیری کنیم.

 توقف بازی‌های بوندس لیگا
دولت آلمان با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۶۰ نفر، ستاد مقابله با بحران تشکیل داد. این ستاد روز جمعه درباره دستورالعمل جدید برگزاری برنامه‌ها و رویدادهای پرجمعیت مانند کنسرت‌های بزرگ یا نمایشگاه‌های بزرگ تصمیم گیری خواهد کرد. لیگ سراسری فوتبال آلمان نیز روز جمعه اعلام کرد، در این هفته از رقابت‌های بوندس‌لیگا هیچ مسابقه‌ای انجام نخواهد شد.

تعطیلی هیوندا و دیزنی لند
خودروسازی هیوندا پس از اعلام نتیجه مثبت آزمایش یکی از کارکنان این شرکت در کارخانه واقع اولسان کره جنوبی، فعالیت این کارخانه را به حالت تعلیق درآورد. همچنین در ژاپن نیز مجموعه تفریحی دیزنی لند را که در نزدیکی توکیو قرار دارد به مدت دو هفته تعطیل کرد.

ثبت نمونه کرونا در ولز
وزارت بهداشت ولز اعلام کرد که یک فرد بازگشته از سفر به ایتالیا به عنوان نخستین مورد کرونا در این کشور ثبت شد. بدین ترتیب مجموع شمار مبتلایان به ویروس کرونا در بریتانیا به ۱۹ مورد رسید. نخستین شهروند بریتانیا نیز روز جمعه پس از معالجه ناموفق در ژاپن در گذشت. این تبعه بریتانیا از ساکنان کشتی دایاموند پرنسس بود.

قرنطینه رئیس‌جمهوری مغولستان
خالتماگین باتولگا، رییس جمهوری مغولستان پنجشنبه شب پس از بازگشت از سفر به چین به طور احتیاطی وارد قرنطینه ۱۴ روزه شد. باتولگا به همراه چند مقام دولتی دیگر از جمله وزیر خارجه مغولستان برای دیدار با رئیس جمهوری چین به پکن سفر کرده بود. این هیات دولتی بلافاصله پس از بازگشت از چین در قالب اقدامی احتیاطی وارد قرنطینه ۱۴ روزه شدند. با وجود این که تاکنون موردی از شیوع ویروس کرونا در مغولستان گزارش نشده ولی برای پیشگیری از شیوع آن مدارس این کشور تا پایان ماه مارس تعطیل خواهند بود.
برچسب ها: ویروس کرونا