به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۱۸:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ ساعت ۰۷:۵۹
کد مطلب : ۲۰۲۶۶۳

ده‌ها میلیون ماسک این هفته وارد بازار می شود

گروه جامعه: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: دهها میلیون ماسک خارجی از انواع مختلف طی امروز و روزهای آینده وارد کشور می شود و علاوه بر مراکز بهداشتی- درمانی در داروخانه ها نیز توزیع می شود.
ده‌ها میلیون ماسک این هفته وارد بازار می شود
به گزارش ایرنا، محمدرضا شانه ساز ادامه داد: جلسه مفصلی نیز با تولیدکنندگان ماسک برگزار کردیم. یکسری مطالبات و خواسته هایی داشتند که با همکاری وزارت صنعت، مشکلات آنها بر طرف شد. سازمان غذا و دارو نیز هر مشکل و مانعی در مسیر تولید ماسک باشد بر می دارد و هر چقدر که تولیدکنندگان ماسک در کشور تولید داشته باشند به صورت تضمین شده از آنها خریدار می شود.رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از ماسک های تولید شده را هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت به صورت متمرکز خریداری می کند تا در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانها توزیع کند و بقیه ماسک های تولیدی نیز از طریق شرکت های پخش رسمی در داروخانه ها توزیع می شود تا همه مردم دسترسی داشته باشند.وی ادامه داد: در هفته گذشته تولیدات ماسک که در کشور وجود و حتی بیش از ۲۰ درصد نیز افزایش تولید داشتیم اما این ماسک ها با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی توزیع شد و خرید و فروش آن در داروخانه ها ممنوع شده بود چون بیماران بستری در بیمارستانها و کادر پزشکی و پرستاری بیشتر به ماسک نیاز داشتند و گلایه هایی هم داشتند که این مشکل بر طرف شد.
شانه ساز افزود: اما با افزایش تولید و نیز واردات ماسک به کشور، ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه ها برداشته شد و بعد از خرید متمرکز ماسک توسط هیات امنای ارزی، بقیه ماسک های تولیدی و وارداتی به شرکت های پخش داده می شود تا در داروخانه ها توزیع شود.رئیس سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر تولیدات داخلی حجم قابل توجه چند ده میلیونی ماسک نیز از کشورها و منابع مختلف خریداری شده و به مرور وارد کشور می شود و برای توزیع عمومی از طریق شرکت های پخش رسمی در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: اولویت توزیع ماسک در هفته گذشته مراکز بهداشتی-درمانی و توزیع رایگان در استانهایی مثل قم و گیلان بود که بیشتر درگیر بیماری کووید ۱۹ یا ویروس کرونای جدید بودند اما با اجازه وزیر بهداشت ماسک های تولیدی و وارداتی در هفته جاری وارد داروخانه ها می شود. این ماسک ها از انواع مختلف است و ماسک های سه لایه و N۹۵ را شامل می شود و با قیمتی که وزارت بهداشت تعیین می کند توزیع می شود.شانه ساز گفت: با توجه به اینکه ماسک ها انواع مختلفی دارند و از منابع و کشورهای مختلفی تهیه می شوند ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشند.رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در هفته گذشته بیش از ۲۰ درصد تولید ماسک نسبت به وضعیت معمول و قبل از مساله ویروس کرونا افزایش پیدا کرد. تولیدات داخلی به طور کامل خریداری و در مراکز - بهداشتی- درمانی توزیع شد اما با توجه به نیاز کشور و شرایط فوق العاده ای که ایجاد شد با اینکه تولیدکنندگان ماسک با ۱۲۰ درصد ظرفیت مشغول تولید هستند اما واردات ماسک نیز انجام شد و این هفته با توزیع آن در کشور مشکل کمبود ماسک بر طرف می شود.
افزایش تولید محلول های ضدعفونی
شانه ساز گفت: تولید ژل و محلول های ضدعفونی هم با اختیاری که به دانشگاههای علوم پزشکی برای صدور مجوز داده شده،افزایش می یابد و به میزان کافی طی روزهای آینده تولید و توزیع می شود. با تفویض اختیاری که به معاونت های غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی داده ایم، دانشگاههای علوم پزشکی می توانند هر اقدامی که برای سرعت بخشیدن به تولید ژل و محلول های ضدعفونی لازم است از جمله افزایش تولید و توزیع الکل انجام دهند. اقداماتی که در گذشته به طور معمول زمان بر بود و حتما باید در ستاد سازمان غذا و دارو مجوزهای آن صادر می شد اما در شرایط فعلی با آموزشی که داده شده در استانها انجام می شود تا کمبود این اقلام به سرعت بر طرف شود.وی گفت: برای افزایش تولید این محصولات به برخی تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مجوز داده شده است که محصولات خود را تغییر دهند و محلول و ژل ضدعفونی تولید کنند تا کمبود این اقلام بر طرف شود.رئیس سازمان غذا و دارو افزود: البته توزیع ژل و محول های ضدعفونی کننده زیر نظر ستاد سازمان غذا و دارو و هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت انجام می شود تا تعادل در توزیع این اقلام وجود داشته باشد و این طور نباشد که چون کارخانه تولید یک محصول در یک استان است، آن استان ذخایر طویل المدت چند ماهه داشته باشد و به استان دیگر نرسد. وزیر بهداشت هم با دستگاههای قضایی و نظارتی هماهنگ کرده است که توزیع محلول و ژل های ضدعفونی با هماهنگی سازمان غذا و دارو انجام شود و تخلفی صورت نگیرد.
شانه ساز در مورد کیت تشخیص بیماری ناشی از کرونا نیز گفت: در مورد کیت تشخیصی نیز پیشنهادهای خوبی برای واردات داریم که در حال بررسی است. ضمن اینکه تولید داخل آن نیز مراحل نهایی را طی می کند و اگر تاییدیه های لازم را از وزارت بهداشت بگیرد. کیت تشخیصی تولید داخل را نیز خواهیم داشت.
برچسب ها: ویروس کرونا ماسک