به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ - ۰۳:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۸ ساعت ۱۰:۰۳
کد مطلب : ۲۰۳۹۴۷

کرونا میخ آخر را به تابوت تئاتر زد

گروه فرهنگی: نویسنده و کارگردان تئاتر در رابطه با فراهم کردن شرایط برای ادامه اجراهای تئاتر در شرایط کنونی می‌گوید: طرفدار بازگشایی تئاتر نیستم چراکه از نظر من جان مردم اهمیت بیشتری دارد. تاوقتی که این ویروس ریشه‌کن نشود، مشخصا نمی‌خواهم به عنوان یک جاهل در قتل‌عام هم‌نوع و هم‌وطن خودم شریک باشم.
کرونا میخ آخر را به تابوت تئاتر زد
به گزارش ایلنا، علی شمس درباره وضعیت کنونی تئاتر کشور که با شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مواجه شده، به خبرنگار ایلنا گفت: اکنون مسئله‌ای به وجود آمده که همگی درگیر خسران و ضرر شده‌ایم و به شخصه نمی‌دانم تکلیف اجرای خودم که قرار بود در شش ماهه اول سال به صحنه رود، چه خواهد شد. باتوجه به مهارگسیختگی که اکنون از شیوع ویروس کرونا شاهد هستیم، فکر نمی‌کنم در خوش‌بینانه‌ترین حالت زودتر از اردیبهشت ماه وضعیت جهان عادی شود. چراکه تاکنون دارو یا هیچ چیز دیگری برای مقابله با این مسئله پیدا نشده است. در نتیجه با این شرایط نه تنها نمایش گروه‌هایی که در اسفندماه نوبت اجرا داشتند، بلکه اساسا اجراهای شش ماهه اول سال ۹۹ با مشکل جدی مواجه خواهد شد.وی ادامه داد: برای عادی شدن شرایط، ویروس باید به طور کامل مهار شود. چون در غیر اینصورت مجددا همه به آن مبتلا می‌شوند و از سویی تماشاگر هم اعتماد نمی‌کند که به تماشای اجراها بیاید. به نوعی در شرایط عادی هم، تئاتر و تولید اثر هنری در هر شکل و شیوه‌ای با مشکل جدی مواجه بود و اکنون‌ ویروس کرونا میخ آخر را هم به تابوت آن زده است. به این ترتیب فکر می‌کنم در سال آینده با یک ورشکستگی خیلی بزرگ در ساحت تولید و فرایندهای جانبی همچون تئاتر خصوصی مواجه شویم. به نوعی ورشکستگی بزرگ تئاتر در حال فرارسیدن است.شمس در ادامه بیان کرد: در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، اگر تراژدی بزرگ‌تری به وقوع نپیوندد، این ویروس تا اردیبهشت و خردادماه سال آینده ادامه خواهد داشت. به همین خاطر اساسا نمی‌فهمم تولید اثر هنری در جایی که جان و مال مردم در خطر است، چه معنایی می‌دهد. 

این کارگردان تئاتر با تاکید بر اینکه این وضعیت ضرر کلانی را متوجه بدنه تئاتر می‌کند، اظهار داشت: در چنین شرایطی حتما نهادهای دولتی هم از جبران خسارت‌های وارد شده به تئاتر، ناتوان هستند چراکه نه بازوی اجرایی و نه پشتیبانی مالی آن را دارند. از سوی دیگر هم تماشاگر به مثابه مردم ایران یک ترس عظیمی از ابتلا به بیماری دارد، که کاملا هم طبیعی است. به همین خاطر به تماشاگر باید حق داد که در مکان‌های شلوغ و عمومی ظاهر نشود. به این ترتیب از دو سو تئاتر قیچی شده که در هیچکدام تقصیری به گردن کسی نیست.وی با بیان اینکه ما به لحاظ فرم در قرن ۲۱‌ام زندگی می‌کنیم،‌ اما به لحاظ محتوایی عمیقا قرون وسطایی هستیم، گفت: اکنون شاهدیم که یک بیماری مسری همه‌گیر باعث فلج شدن ساختار اقتصاد مملکت شده و تئاتر هم از این قاعده مستثنا نیست. تک تک ما هم یکی از میلیون‌ها متضرری هستیم که در حال زندگی هستیم. فکر می‌کنم در هیچ سالی به اندازه سال ۹۹ تئاتر بدبختی را زیست نکرد. به همین خاطر پیش‌بینی‌ام از سال بعد یک سال طاعونی و سیاه برای تئاتر یا دست‌کم برای بخش عظیمی از اهالی تئاتر است.شمس همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه آیا امکانی برای فراهم شدن شرایطی وجود دارد که همچون برنامه‌های تلویزیونی با رعایت نکات بهداشتی، تئاتر هم به کار خود ادامه دهد، عنوان کرد: این کار کاملا غیرکارشناسی است. به نوعی این کاری است که سرمایه‌داری برای چرخش بیزینس و اقتصاد خود و تلویزیون در حال انجام آن است. اگر در بین ۳۰۰ نفر آدم یک نفر کرونا داشته باشد، این ویروس به سرعت برق بین همه منتقل می‌شود. سوال اینجاست که حال چطور می‌توان در مقابل این ویروس نکات ایمنی را رعایت کرد؟ 

این کارگردان تئاتر افزود: به شخصه طرفدار بازگشایی تئاتر نیستم چراکه از نظرم جان مردم اهمیت بیشتری دارد. تاوقتی که این ویروس ریشه‌کن نشود، مشخصا من نمی‌خواهم به عنوان یک جاهل در قتل‌عام هم‌نوع و هم‌وطن خودم شریک باشم. ترجیح می‌دهم که در این شرایط اجرا نروم و اجرایم به تعویق بیفتد ولی جان مردم سلامت بماند. وی همچنین با اشاره به وضعیت مشابهی که به علت شیوع کرونا در کشور ایتالیا حاکم شده است، اظهار داشت: اکنون تئاتر در شمال ایتالیا و نقاط درگیر با این ویروس کاملا تعطیل بوده و پیکولو تئاترو بیانیه داده و به صورت خودخواسته، تئاترهایش را تعطیل کرده است. به این صورت اکنون تئاترها و مراکز مهم در ایتالیا هم تعطیل شده‌اند. به این خاطر که این ویروس خاله‌بازی نیست که به راحتی بتوان از شیوع آن جلوگیری کرد. حتی اگر شما انسان صحیح و سالمی هم باشید، حتما پیرزن، پیرمرد و آدم ضعیفی به لحاظ ایمنی بدن، در کنارتان هست که می‌توانید به عنوان ناقل، ویروس را به او منتقل کرده و به این صورت سبب مرگ او شوید. شمس در پایان گفت: اگر کسی آگاه به خطر ویروس کرونا باشد و همچنان اصرار به برگزاری مراسمی داشته باشد که در آن آدم‌ها گردهم جمع می‌شوند، به نظرم آن آدم قاتل است. جان آدمیزاد شوخی نیست و خودمان باید حواسمان به خودمان باشد.