به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ - ۱۱:۵۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۰۶ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب : ۲۰۶۶۴۰

اخراج پزشکان بدون مرز؛ ایدئولوژی اولویت دارد یا سلامت مردم؟

اخراج پزشکان بدون مرز؛ ایدئولوژی اولویت دارد یا سلامت مردم؟
گروه جامعه: سایت دویچه‌وله آلمان در گزارشی نوشت: مقامات ایرانی می‌گویند، نیازی به برپایی بیمارستان توسط نیروهای خارجی نیست. موافقان اخراج می‌گویند، قصد این تیم فعالیت جاسوسی بود. برخی کاربران شبکه‌ها اجتماعی بسیاری از کاربران شبکه‌ها اجتماعی شگفت‌زده‌اند. و می‌گویند مقامات ایران نه تجهیزات‌ و پزشک، که "پولش" ‌را می‌خواهند!
با مخالفت اصولگرایان تندرو ، تیمی از پزشکان بدون مرز که برای مقابله با شیوع کرونا قصد فعالیت در اصفهان را داشتند، از ایران اخراج شدند. این گروه به گفته‌ی آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در حال راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۵۰ تخت در این شهر بودند. این واحد درمانی به همراه دارو، ماسک  و پوشاک ویژه کادر پزشکی، از مرکز پزشکان بدون مرز در فرانسه به ایران منتقل شده بود و قرار بود در اصفهان مستقر شود. استان اصفهان با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت، ۵ / ۶ درصد کل جمعیت کشور را در خود جای داده است. به گفته‌ی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شیوع کرونا در این استان به وضعیت هشدار و بحرانی رسیده است.
علی‌رضا وهاب‌زاده، مشاور و مسئول رسانه‌ای وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر منع فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران، در توییتر نوشته است: «با اجرای طرح بسيج ملى مقابله با كرونا و نيز استفاده از تمام ظرفيت درمانی نيروهاى مسلح، فعلا نيازى به برپايى تخت بيمارستانى توسط نيروهاى خارجى نيست و این حضور منتفی است.» مسئولان جمهوری اسلامی می‌گویند، نیازی به احداث بیمارستان صحرایی توسط خارجی‌ها ندارند. خبرگزاری‌های داخلی از قول هماهنگ‌کننده ارتش می‌نویسند، ارتش می‌تواند ظرف ۴۸ ساعت بیمارستان ۲ هزار تختخوابی برپا کند. برخی خبرگزاری‌ها هم از تبدیل نمایشگاه بین‌المللی تهران با مساحت ۱۲۰ هزار متر به بیمارستان صحرایی نوشته‌اند. 

پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای گفته که اظهارات مقامات بهداشت ایران در خصوص عدم نیاز به کمک‌های خارجی در حالی است که هفته‌ها قبل با استقرار تیم این سازمان در اصفهان موافقت شده بود. این سازمان افزوده که همچنین دو هواپیما تجهیزات به تهران ارسال شده و حتی کادر درمانی پزشکان بدون مرز که به اصفهان سفر کرده بود، مورد استقبال مسئولان بهداشتی محلی قرار گرفته بود. به گفته پزشکان بدون مرز، تجهیزات لازم برای ایجاد یک واحد درمانی ۵۰ تخته همراه با ۹ کادر تیم پزشکی از جمله دو متخصص واحد مراقبت‌های ویژه در ایران هستند و تمامی تدارکات برای ایجاد این واحد در محوطه «بیمارستان امین» نهایی شده بود. مایکل الیور لاکاریت، مدیر برنامه‌ اضطراری سازمان پزشکان بدون مرز، نیز گفته است: «ما با شنیدن لغو برنامه‌های کمکی‌مان توسط جمهوری اسلامی به شدت شگفت‌زده شدیم». او افزود: «درباره این کمک‌ها هفته‌ها قبل با مقامات ایران گفت‌وگو شده و قرار بود این هفته فعالیت‌ها آغاز شود».
لاکاریت اعلام کرد که «پزشکان بدون مرز آماده هستند اگر در جای دیگری از ایران نیاز به کمک بود، منتقل شوند، یا سریعا از ایران خارج شده و به کشورهای دیگر منطقه که درخواست فوری برای کمک‌های پزشکان بدون مرز دارند، اعزام شوند». در بیانیه این سازمان آمده که پزشکان بدون مرز در ۷۰ کشور فعال هستند و هیچ ارتباطی با دولت فرانسه یا هیچ کشور دیگری ندارند و برای هزینه‌های خود در ایران تماما از بخش خصوصی کمک‌های مالی دریافت کرده‌اند. سازمان پزشکان بدون مرز نهادی غیرانتفاعی است و تنها دفتر مرکزی آن در پاریس است.

گفتنی است که انتقاد از حضور پزشکان بدون مرز و استقرار تجهیزاتشان در ایران، پس از آن بالا گرفت که رهبر جمهوری اسلامی ایران از حمله بیولوژیک آمریکا به ایران سخن گفت و تأکید کرد که "هیچ اعتمادی به آمریکا نیست. آمریکا ممکن است داروهایی را ارسال کنند که ویروس را در ایران شایع‌تر یا ماندگارتر کند یا افرادی را برای بررسی اثربخشی سمی که تولید کرده‌اند، به ایران بفرستند." 

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان یکی از کسانی بود که از حضور این تیم در ایران انتقاد کرده است. شریعتمداری در گفتگو با فارس، با اشاره به سخنان رهبری و "کارنامه سیاه فرانسه در دشمنی علیه جمهوری اسلامی"، گفت: اگر نشانه‌هایی در دست باشد که این احتمال را تقویت کند که "نوعدوستی و همدردی پوششی برای اهداف غیرانسانی است، نباید جانب احتیاط را از دست داد.» شریعتمداری مدعی شده است که حتی وزارت بهداشت و وزیر بهداشت و معاونین آنها هم با اعزام این گروه موافق نبوده‌اند.
سابقه مخالفت با فعالیت‌های پزشکان بدون مرز در ایران، برمی‌گردد به سال ۱۳۹۰. در این سال حکومت ایران از این سازمان که به مدت ۱۰ سال در سیستان و بلوچستان حضور داشت، خواست که فعالیت‌هایش را تعطیل کند.

واکنش‌ها به اخراج پزشکان بدون مرز
اعلام خبر مخالفت با فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران و  اخراج آنها واکنش‌های زیادی را به همراه داشه است. واکنش‌هایی از موافقت تا مخالفت با اخراج این تیم پزشکی از ایران. موافقان اخراج این تیم پزشکی از توطئه می‌گویند و جاسوسانی که در پوشش کادر درمانی قصد ورود و جمع‌آوری اطلاعات در ایران را داشته‌اند.
کاربری در توییتر با اشاره به نام‌هایی چون "امیرانتظام، جهانبگلو تا کاووس سید امامی" می‌نویسد: «در این ۴۰ سال اینقدر جاسوس با ملیت مختلف دیدیم که یقین داشته باشیم پزشکان بدون مرز فرانسه جاسوس هستند.»در مقابل این دسته، محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی، نگرانی "تندروها" را از حضور پزشکان بدون مرز، نه جنگ بیولوژیک که بیم از پیامدهای همکاری‌های بین‌المللی می‌داند. صادق زیباکلام هم اخراج پزشکان را در راستای سیاست "اول ایدئولوژی، بعد سلامت مردم" ارزیابی می‌کند و می‌پرسد: «اگر از روسیه بودند هم اخراج می‌شدند؟»
علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم به لغو حضور پزشکان بدون مرز در ایران انتقاد کرده و خواستار شفاف سازی در این زمینه شده است. او در توییتی نوشته است: وزیر بهداشت دلایل لغو برنامه پزشکان بدون مرز را به مردم اعلام کند. تصمیم گیر در این موضوع وزارت بهداشت و دولت بوده است یا نهاد دیگری و چه نهادی؟ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از توییت خود نیز آورده است: وزارت بهداشت توضیح دهد که این رفتار چه تناسبی با تعلیمات اسلام درباره رفتار با غیرمسلمان و نیز نجات بیماران و حق مردم دارد.

موضع جمهوری اسلامی در برابر کمک‌های نقدی از سوی "خارجی‌ها"
مسئولان در جمهوری اسلامی در حالی ساخت بیمارستان توسط پزشکان بدون مرز در ایران را منتفی می‌دانند که خود برای مقابله با بحران کرونا، دست کمک به سوی جامعه جهانی دراز کرده‌اند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پیش‌تر خواستار کمک صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با ویروس کرونا در ایران شده بود. رئیس کل بانک مرکزی ایران هم در نامه‌ای به رئیس این صندوق خواستار استفاده از حق ایران برای بهره‌مندی از طرح ۵۰ میلیارد دلاری تسهیلات آن صندوق برای پیشگیری و مقابله با کرونا شد. اکنون خبر می‌رسد که جوزف بورل، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری ویدیویی از ارسال ۲۰ میلیون یورو کمک بشردوستانه به ایران خبر داده است. کاربری در توییتر می‌نویسد: «با چه زبانی بگویند؟ کرونا بهانه است. پولش را بدهید، پول!»
برچسب ها: پزشکان بدون مرز