به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۸:۰۶
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ساعت ۰۰:۲۸
کد مطلب : ۲۰۶۸۷۷
چرا قم را از همان ابتدا قرنطینه نکردید؟

میرسلیم به روحانی: چرا گذاشتید پنج هفته بگذرد تا میهن عزیز ما گرفتار چنین مصیبتی شود؟

میرسلیم به روحانی: چرا گذاشتید پنج هفته بگذرد تا میهن عزیز ما گرفتار چنین مصیبتی شود؟
گروه سیاسی: منتخب تهران در مجلس یازدهم در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد دولت در مقابله با کرونا، این پرسش را مطرح کرد که چرا با شناخت تجربۀ کشور چین و هشدار جدی اولیۀ و زیر بهداشت، روزی که متوجه شدید دو نفر اول مبتلا به کرونا در قم شناسایی شده اند بلافاصله و دست کم با همین قیافۀ جدی امروزتان دستور نفرمودید بر آن شهر محدودیتهایی که ضرورت آن را امروز اعلام و ابلاغ فرموده اید اعمال شود. متن این نامۀ به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و با عرض تبریک فرارسیدن ماه شعبان المعظم،
امروز پس از هفته ها انتظار خبر تعطیل کردن فعالیتهای اقتصادی را بجز تعداد اندکی که امور ضروری و تأمین مایحتاج اولیۀ عمومی را برعهده دارند، از زبان جناب عالی شنیدم و این که باید دستورهای بهداشتی را با فرارسیدن موج دوم کرونا جدی بگیریم... این خبر مرا خوشحال کرد که نهایتا جناب عالی و دولت فخیمه تان به این نتیجه رسیده اید که چاره ای جز اعمال محدودیت بر فعالیتها و اصرار بر حضور مردم در خانه ندارید، و برایتان آرزو می کنم در اعمال این محدودیتها ی اجتناب ناپذیر موفق شوید و کرونا را مهار کنید؛ اما بسیار افسرده شدم از این که دیدم و شنیدم شما با آرامی و لطافت عاطفی از موج دوم کرونا یاد فرمودید، گویی راه گریزی از آن نبوده است و از خدای متعال می خواهم دولت محترم و در رأس آن جناب عالی را که فرماندهی کل مبارزه با کرونا را بر دوش گرفته اید و حتی تعطیلات نوروزی را در کاخ سعد آباد با تشکیل جلسات اضطراری هیئت وزیران بر خود حرام کرده اید، در تسلط بر این موج دوم کرونا پیروز فرماید. اما با افسوس فراوان چند سؤال در ذهنم به جولان پرداخته که لازم می دانم به استحضار جناب عالی برسانم:
۱- چرا با شناخت تجربۀ کشور چین و هشدار جدی اولیۀ و زیر بهداشت، روزی که متوجه شدید دو نفر اول مبتلا به کرونا در قم شناسایی شده اند بلافاصله و دست کم با همین قیافۀ جدی امروزتان دستور نفرمودید بر آن شهر محدودیتهایی که ضرورت آن را امروز اعلام و ابلاغ فرموده اید اعمال شود و از اصطلاح قرنطینه که برخی دلسوزان بکار بردند سراسیمه شدید و آن را دون منافع میهنی تشخیص دادید و گذاشتید پنج هفته بگذرد و میهن عزیز ما گرفتار چنین مصیبتی شود؟
۲- چرا علی رغم توصیه های مسئولان بهداشتی و درمانی کشور اجازه دادید تجمع مردم برای خریدهای شب عید، در فروشگاهها و اماکن عمومی بدون اعمال محدودیت انجام گیرد و در نتیجه کشور ما را به نقطۀ اوج اول در ابتدای فروردین ماه برساند؟
۳- چرا روشهای عادی را که در دولتهای سابق هم رائج بود بکاربردید نظیر اعلام اختصاص اولیۀ ۶۰ لیتر بنزین اضافی (که بعدا مفتضحانه لغو شد) و افتتاح برخی بزرگراهها در اواخر اسفند و بحبوحۀ اوج گرفتن کرونا که همه حکایت از بی خبری نسبت به عواقب چنان تصمیمات و اخباری بر روحیۀ مردم می کند و مشوق آنها برای برنامه ریزی سفرهای نوروزی می شود؟ آیا این قبیل امور نشانۀ عدم درایت و تدبیر مناسب نیست؟
۴- چرا با وجود تأکید و التماس مسئولان و پزشکان بیمارستانهای پذیرای مبتلایان و پرستاران از جان گذشته بر ضرورت در خانه ماندن و شکستن زنجیرۀ سرایت کرونا، اجازه دادید درحدود ۴۰% سال گذشته عده ای بی خیال دست به سفرهای بین شهری بزنند؟ آیا غافل بودید که این بی مبالاتی زحمات گذشتۀ آن فداکاران جبهۀ مبارزه با کرونا و مردم اسیر در خانه ها را بر باد می دهد و موج دوم کرونا را بر سر ما فرود می آورد؟
۵- تا کی می خواهید درمورد مسائل اساسی کشور طنزگونه با مردم صحبت کنید؟ آیا هفت سال فرصت خدمت برای شما و دولت فخیمه تان کافی نبود که نگذارید هفت خوان گمرک به هفتاد تبدیل شود؟ مگر گمرک جزو دستگاههای اجرائی دولت نیست؟ آیا توقع دارید از جای دیگری دستی از غیب برون آید و کاری بکند؟ شما مسئولید و باید پاسخگو باشید و نه موعظه گر ! آیا نشستن در صدر هیئت وزیران را با جلوس بر منبر یکسان پنداشته اید؟ موعظه و نصیحت در جای خود بسیار خوب است اما برازندۀ جایگاهی که شما اشغال کرده اید اقدام مسئولانه و خدمت خستگی ناپذیر و بدور از تشریفات و تبلیغات است : خدمت به مردم و گزارش نتائج موفقیتهای واقعی تان به آنها و در صورت نیاز کمک طلبیدن از مردم برای یاری دادن به دولت و برون رفت کشور از بحران.
۶- تا کنون بیش از ۲۲۰۰ نفر بنابر آمار رسمی، در اثر کرونا در ایران جان باخته اند و قطعا بخشی از آن ناشی از مسامحه دولت شما است اما بدانید که آنچه به نام موج دوم یاد کرده اید و افرادی که در آینده به دلیل اوج گرفتن مجدد کرونا جان خود را از دست خواهند داد، تماما به عدم قاطعیت شما بر می گردد در حالی که بیش از یک هفته است از همراهی و همکاری ایثارگرانۀ دستگاههای عمومی و مردم نهادها و بویژه نیروهای نظامی و انتظامی برخوردارید !
۷- تا کی می خواهید کار علمی و پژوهشی شناخت ویژگیهای ژنی این ویروس و مشابه آن را به عقب بیندازید؟ چرا علی رغم پیشنهاد خیرخواهان دانشمند، دربارۀ تأسیس مرکز تحقیقات مقابله با تهدیدات زیستی تعلل می ورزید؟ آیا باید چند بار از این نوع تهدیدات آسیب ببینیم تا دست به کار تحقیقات پیشرفتۀ و هماهنگ کردن اقدامات پراکنده ای که در این باره در کشور آغاز شده است باشیم؟
۸- با توجه به گرفتاریهای متعددی که غیر از جنبه های بهداشتی و درمانی، آثار بیماری فراگیر کرونا، در زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و امنیتی و تقنینی و قضائی برای مردم ایجاد کرده است، چرا تشکیل قرارگاههای موردی هر زمینه را تشکیل نمی دهید تا با استفاده از همۀ امکانات کشور به مصاف این بلیه بروید؟ چرا با توجه به اهمیت موضوع، رسیدگی به آن را به چند جلسۀ اضطراری دولت و چند تماس تلفنی نمایشی با استانداران محدود می کنید؟
۹- تا کنون فرصتهای ارزنده ای از دست رفته است بویژه فرصت بی نظیر تعطیلات نوروزی، آیا نمی خواهید برای ضایع نشدن زحمات طاقت فرسا و خدمات بی بدیل کسانی که در این پنج هفته ایثار کرده اند قاطعیت به خرج دهید و جلو تخلفات افراد ولنگار را با تصمیاتی که ضمانت اجرائی دارند بگ یرید؟ اگر عمل نکنید باید پاسخگوی جانهایی که به هدر خواهند رفت باشید.
خدایا به برکت ایام الله ماه معظم شعبان به همۀ ما صداقت و اخلاص و شجاعت و جرأت عطافرما.
سید مصطفی میرسلیم
نمایندۀ منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

احمدی
Romania
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۰:۴۹
جناب میرسلیم اگر آقای روحانی دستور قرنطینه قم را میدادند حضرتعالی وهمفکران محترمتان تکفیرش میکردید دست بردارید اقای منتخب!!!!! (365873)
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۰:۵۲
ایشان باید همان پنج هفته پیش این مطالب را می گفتند (365874)
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۱:۲۹
متاسفانه رئیس جمهوری فکر میکنه داره فیلم کمدی بازی میکنه هیچ گونه مسئولیتی قبول نمیکنه واینجا باید گفت صد رحمت به اون دوران فاجعه احمدی نژاد (365876)
علیرضا رضوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۱:۲۹
جناب آقای میرسلیم
نماینده محترم منتخب مجلس شورای اسلامی از تهران
با سلام و احترام
مقاله جناب عالی درد دل خیلی از هموطنان میباشد ولی در طول این 36 روز جنابعالی چه کار کردید ؟
چرا شما با ین همه تاخیر اقدام به این تذکر کردید . چرا زودتر احساس مسؤلیت نکردید . (365877)
م.خ
United States
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۲:۵۵
به به ساعت خواب یه کلمه هم از مادر عروس بشنویم.حضرت میر سلیم یه نفر ادم عامی هم میتواند هزار تا سوال مثل این سوالات بپرسد و طلبکارانه تقاضای جواب داشته باشد از کجا معلوم که افراد وابسته به نحله ی فکری شما سد راه تصمیم گیری سریع و به موقع نشده باشند چون خود مشت بعد از یکماه خواندی تازه به فکر افتاده‌ای که دیگران را سوال پیچ کنی واقعا چه واکنش سریعی. (365878)
یک خانم
Canada
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۰۹:۰۶
چون انتخابات باید به صورت پرشور برگزار میشد..از او مپرسید..... (365879)
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۱۱:۳۶
درود (365883)
مرتضی الف
United Kingdom
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۱۵:۰۵
والله قبلا من نه شعار دادم و نه آرزوی مرگ این و آن را کردم. ولی هر 10 پیامم شاید یکی هم بازنشر نیافت.از بس مردم توهین کردند و ناسزا گفتند نهایتا مجبور شدید تا این متن را در کادر نظریات بگنجانید آقای میر سلیم الان این میهن عزیز شد.؟ 40 سال پیش تا الان کجا بودید؟ منافع به خطر افتاده؟ جان به تعب افتاده.؟ من خیلی از این کرونا خوشم میاید دموکرات ترین ویروسی است که تا کنون دیدم. پیر وجوان نمیشناسد. فقیر وغنی ندارد. سیاه و سفید ندارد .همه را به یک چشم مینگرد. باش تا صبح دولتت بدمد. (365886)
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۱۶:۲۴
جناب رئیس جمهور را خوب اومدید . او هیچکاره است و بس . عوامگرائی و سوار موج شدن کار هر دو جناح کثیف است . بروید سراغ طولیت حرم حضرت معصومه (ع)که با ....و جزم گرائی بیانیه داد . چرا خود را به ... زده اید.... شما و امثال شماها از ملت و مردم دم نزنید (365889)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ ۱۷:۳۰
خداوندا بما رحم کن . هنوز نرفتتند مجلس جنگ را شروع کردند . این آقا به قیامت اعتقاد دارد یانه ؟ (365890)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۰۹:۲۵
اینم فقط بلده حرف بزنه اگه راست میگی 4 هفته پیش که این وضعو دیدی اعتراض می کردی (365898)
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۱۳:۲۲
... حاضر نیستی سال نو رو تبریک بگی وای بحال روزی که مملکت دست تو بیفته (365901)
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۲۲:۰۰
اقای.خوش.فکر.تواین.پنج.هفته.فکرکردی.که.اینو.بگی.تاحالا.کدوم.گوری.بودی (365904)
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۱۹:۲۳
آقای میرسلیم این ویروس از قرار معلوم رفتنی نیست. گویا خیلی بیشتر از آمار اعلامی هم مرگ و میر دارد. گویا از اوایل بهمن هم وجود داشته. شما اوایل بهمن می گفتید بهتر بود. چون به هر حال اطلاع داشته اید. متاسفانه شما در مجلس دیر یا زود می گیرید. بنابراین توصیه می کنم این چند وقت که زنده هستید کمی جوانمردی پیشه کنید خوب باشد.
در پناه حقیقت. (365903)