به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ - ۱۶:۲۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب : ۲۰۸۴۶۴

رها شدن ۴ تا ۵ هزار معتاد در سطح شهر تهران

گروه جامعه: سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از شناسایی۴۰ مورد مشکوک به کرونا در گرمخانه ها خبر داد.
رها شدن ۴ تا ۵ هزار معتاد در سطح شهر تهران
به گزارش ایلنا، سید مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباره وضعیت گرمخانه ها در پی شیوع کرونا گفت: یکی از نگرانی های جدی ما گروه های جدید از جمله معتادان مراکز ماده ۱۶ و زندانیانی هستند که آزاد شدند و می خواهند در گرمخانه ها حضور یابند، چرا که اگر مبتلا به کرونا باشند یک چالش جدید برای ما ایجاد می کند، این در حالی است که ما برای حدود ۶۰ درصد جمعیت ثابت گرمخانه ها تدابیری در نظر گرفته ایم و زمان ماندن آنها در گرمخانه هم بیشتر شده است. 
سیاست گرمخانه ها در صورت مثبت شدن تست کرونای مراجعان
 او ادامه داد: برای همین منظور دو گرمخانه بانوان و آقایان را برای قرنطینه کامل اختصاص داده ایم و در صورت مشخص شدن ابتلای فردی به کرونا یا گرمخانه ای که فرد در آن حضور داشته، اقدام به قرنطینه می کنیم، همچنین افرادی که توسط گشت های ما در سطح شهر شناسایی می شوند و به گرمخانه ها انتقال داده می شوند قبل از ورود غربالگری می شوند.
سیر صعودی حضور در گرمخانه های پایتخت از زمان شیوع کرونا
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در خصوص افزایش ظرفیت گرمخانه های پایتخت گفت: پذیرش در گرمخانه ها از ابتدای اسفند و شیوع کرونا سیر صعودی داشته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد افزایش پذیرش داشتیم. قابل ذکر است که در روز طبیعت بیشترین پذیرش در گرمخانه های پایتخت ثبت شده است.حسینی همچنین درباره افزایش حضور معتادان در منطقه شوش و حضور آنها در گرمخانه های پایتخت با تعطیلی مراکز ماده ۱۶ گفت: بعد از شیوع کرونا با توصیه وزارت بهداشت فعالیت برخی از مراکز نگهداری جمعی از جمله مراکز ماده ۱۶ متوقف شد. توقف فعالیت این مراکز از طرفی باعث شد  پاتوق های معتادان در مراکز شوش و هرندی احیا شود و از طرفی زندانیانی که خانواده نداشتند و یا پذیرشی از سوی خانواده نداشتند با توجه به باز بودن گرمخانه ها به این مراکز مراجعه کنند. 
شناسایی  ۴۰ مورد مشکوک به کرونا
حسینی با بیان اینکه ستاد مبارزه با کرونا در تهران و یا شورای تامین باید برای این موضوع تصمیم عاجل بگیرد، تصریح کرد: باید  تشدید مراقبت از مراکز انجام و مراکز ماده ۱۶ مجددا فعال شوند وگرنه با این وضعیت تا پایان دوران کرونا گرفتار هستیم.او در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت ثبت شده است؟ گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون نزدیک به ۴۰ مورد مشکوک در گرمخانه ها شناسایی شدند، اما تاکنون مورد مثبتی گزارش نشده است. 
 ۴ تا ۵ هزار نفر از معتادان در سطح شهر رها شده اند
او با اشاره به تلاش وسیعی که نیروی انتظامی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر برای معتادان انجام داده است، گفت: اما بسته شدن مراکز نگهداری در پی شیوع کرونا باعث شد، بخش عمده ای از این افراد با توجه به آنکه مصرف کننده حرفه ای مواد هستند و در گرمخانه امکان مصرف ندارند، به مراکز ما مراجعه نکنند. بخشی هم که خانواده دارند تا پاسی از شب در پاتوق ها می مانند و نیمه های شب به خانه ها باز می گردند، اما عده ای در خیابان ها می مانند و در مقابل اصرار همکاران ما برای حضور در محیط گرمخانه مقاومت دارند. حسینی تصریح کرد: براساس مشاهدات ما اکنون در حدود ۴ تا ۵ هزار نفر از معتادان در سطح شهر رها شده اند و در بسیاری از مسیر ها و حاشیه بزرگراه ها شبانه قابل مشاهده هستند. سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه ما اعلام کردیم آمادگی پذیرش بخشی از معتادانی که پرخطر نیستند را داریم، گفت: می توانیم ظرفیت های خود را اضافه کنیم و این افراد را جذب کنیم، اما خودشان نیز باید تمایل به حضور در گرمخانه ها و همکاری با ما را داشته باشند، چرا که اکنون در وضعیتی هستیم که نه می توانیم با آنها برخورد قهری کنیم و نه گروه هدف ما محسوب می شوند. 
برچسب ها: پایتخت معتاد