به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب : ۲۰۹۳۹۱

پومپئو: حزب‌الله لبنان امروز پول کم‌تری دارد

گروه بین‌الملل: وزیر خارجه ایالات متحده در جریان کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا گفته اقدامات دولت دونالد ترامپ سبب شده تا حزب‌الله لبنان از نظر مالی رو به تحلیل برود و این روند ادامه خواهد داشت.
پومپئو: حزب‌الله لبنان امروز پول کم‌تری دارد
در جریان کنفرانس خبری مایک پومپئو ، خبرنگاری پرسیده «با وجود تلاش‌های شما برای جلوگیری از پولی که ایران هزینه گروه‌های نیابتی خود می‌کند، حزب‌الله [لبنان] به‌عنوان یک حزبی ظهور کرده که در حال حاضر و در حالی که بحران کرونا ادامه دارد خدمات ارائه می‌کند و به مردم کمک می‌کند. شما چگونه این تصویر را به چالش می‌کشید؟» در پاسخ به این پرسش، وزیر خارجه ایالات متحده گفته «دولت قبلی مقدار زیادی پول به ایرانی‌ها داد، و ما دست به اقدامات چشم‌گیری زدیم تا جلوی دستیابی حکومت به منابع مالی که آن‌ها برای ادامه کارزار ترور خود لازم دارند را بگیریم».
پومپئو در ادامه افزود: «شما توضیحی از وضعیت در لبنان دادید. یا شاید در سوریه که حزب‌الله در آن‌جا فعال است. می‌توانم این را به شما بگویم: حزب‌الله، امروز، از زمانی که رئیس‌جمهوری ترامپ به قدرت رسیده، پول کم‌تری دارد تا هزینه اقدامات شرورانه خود بکند، و فردا از این هم کم‌تر خواهد شد. تا جایی‌که حکومت ایران را مجبور کند مدل خود را عوض کند». به گفته پومپئو «این مدل این طور است که ما منابع مالی خود را، منابعی که اکنون باید هزینه مردم ایران شود تا در این وضعیت بحرانی از سلامت آن‌ها مراقبت شود، هزینه فرستادن سلاح به عراق می‌کنیم، هزینه حزب‌الله و لبنان می‌کنیم، و اسرائیل را تهدید می‌کنیم، همه این چیزهایی که ایرانی‌ها برای مدت طولانی مشغول انجام آن بوده‌اند، حتی در میانه این بحران هم حکومت ایران این اقدامات را کاهش نداده که بسیار جای تاسف دارد».
دونالد ترامپ توافق اتمی میان دولت اوباما، تهران و پنج قدرت جهانی، را یک «توافق ۱۵۰ میلیارد دلاری وحشتناک» توصیف کرده و با وجود مخالفت دیگر طرف‌های توافق از آن خارج شده است. باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، گفته بود به ایران باجی نداده و توافق اتمی، برنامه هسته‌ای ایران را به‌شکل چشم‌گیری عقب رانده است.
برچسب ها: مایک پومپئو