به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ - ۰۳:۵۴
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ ساعت ۲۰:۵۹
کد مطلب : ۲۰۹۴۶۰

تذکر ۱۶ نماینده مجلس به ظریف: سفیر چین باید به وزارتخارجه احضار می‌شد

تذکر ۱۶ نماینده مجلس به ظریف: سفیر چین باید به وزارتخارجه احضار می‌شد
گروه سیاسی: ۱۶ نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر خارجه، واکنش سخنگوی این وزارتخانه به جدال سفیر چین و سخنگوی وزارت بهداشت را «غیر عزتمندانه» خواندند و تاکید کردند که سفیر چین باید به دلیل «اظهارات خارج از شان» خود به وزارت خارجه احضار می‌شد.

این نمایندگان سخنان عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، را خلاف سیاست «نه شرقی نه غربی» جمهوری اسلامی خواندند. در این تذکر از محمدجواد ظریف خواسته شده است که نظارت بیشتری بر موضع‌گیری‌های وزارت خارجه داشته باشد تا به گفته آنها، «غرور ملی ایرانیان بیش از این دستخوش مناسبات ناشی از عوارض» تحریم آمریکا نشود.

این تذکر به امضای محمود صادقی، بهرام پارسایی، مصطفی کواکبیان،احمد مازنی، رضا کریمی، محمد فیضی، احمد مازنی، محمدرضا بادامچی، مهدی شیخ، محمد کاظمی، داوود محمدی، غلامعلی جعفرزاده،فرید موسوی،شهاب الدین بی‌مقدار، حمایت میرزاده و علی ساری رسیده است. محمود صادقی در توییتی نوشت: تذکر اینجانب و ۱۶ نفر از نمایندگان به دکتر جواد ظریف در اعتراض به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین؛ انتظار این است که سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار و تذکر لازم به او داده می‌شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، روز ۱۷ فروردین آمار چینی‌ها درباره کرونا را «شوخی تلخ» خوانده و گفته بود که این اطلاعات موجب به اشتباه افتادن دیگر کشورها شد. این اظهارات با واکنش چانگ هوا، سفیر چین در تهران، مواجه شد و او از سخنگوی وزارت بهداشت خواست به «حقایق و تلاش‌های بزرگ» چین احترام بگذارد و کنفرانس‌های خبری وزارت بهداشت چین را با دقت دنبال کند.

پس از این چالش،‌ عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در توئیتی از کمک‌های دولت چین قدردانی کرد تا از سفیر چین دلجویی دیپلماتیک کرده باشد. کیانوش جهانپور نیز روز ۱۸ فروردین در توئیتی سخنان موسوی را تکرار کرد. سفیر چین از این توئیت‌ها استقبال کرد و نوشت که «شایعات نمی‌تواند دوستی‌ ما را از بین ببرد». جدال لفظی سخنگوی وزارت بهداشت ایران و سفیر چین در فضای مجازی نیز بازتاب وسیعی داشت. در حالی که برخی از کاربران توئیتر خواستار احضار سفیر چین به وزارت خارجه شده بودند گروهی از فعالان مجازی اصول‌گرا خواستار برکناری سخنگوی وزارت بهداشت شدند.

این اقدام کاربران اصولگرا واکنش دیگر کاربران توئیتر را به دنبال داشت و آنها را «چین‌اللهی» خواندند! پیش از این نیز اقدامات سفیر چین در ایران خبرساز شده بود. او روز ۱۳ بهمن در توئیتی نوشت که «در دیدار با جناب آقای عرب‌نژاد مدیر عامل شرکت هواپیمایی ماهان، ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند». شرکت هواپیمایی ماهان متهم است که به دلیل ادامه پروازهایش به شهرهای مختلف چین در شیوع کرونا در ایران نقش اصلی را داشته است.
برچسب ها: سفیر چین

رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ ۲۱:۲۵
زیادی چرت مینویسین. موقعیت شناس نیستین فقط به فکر مسایل جناحی هستید (366018)
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۰۱:۰۹
همه دلبستگان به غرب در این تذکر شرکت دارند. (366024)
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۰۲:۰۶
خاک تمام دنیا بر سر چینی‌ها و چین اللهی ها (366026)
تختی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۰۵:۰۵
سلام. اینکه سفیر چین به حرف های کیانوش جهانبخش واکنش نشان دادن طبیعی است و کار سخنگو جناب سیدعباس موسوی هم بخق وهم بجا بود در این بلبشوی بیماری کرونا کشورو مردم چین پای ایران ایستادن وکمک کردن ن مثل امریکا تحریم کردن ن جاسوس در لباس پزشکان بدون مرز فرستادن این بی انصافی است اگر چنین کاری بشه وباعث دلخوری کشور چین بشیم اگه راست میگین پبگیر جاسوسان بدون مرز باشید زدن دوستان اشتباه است . (366028)
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ ۱۳:۵۳
همه خوبند حتی بی دینها فقط امریکابداست واوست که جاسوس پرور است دست ازاین اراجیف شما نااگاهان کی برمی دارید (366070)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۰۹:۰۵
از این پس بگویید چین اللهی! (366030)
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۱۰:۴۳
غربگراها دنبال حاشیه هستند (366036)
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ ۲۳:۰۱
شما اسم ماروهرچی دلت میخادبزار .اصلا بگودنبال حاشیه ایم .چین ویروس کرونارودردنیا پخش کرده حالاحرف زیادی هم میزنه؟ اینقدرمسوولین کشورما درمقابل چین موش وبی دست وپا شده اند؟الان اگریه کشورغربی اینوگفته بود باز سفارتش درایران آتیش زده شده بود . (366075)
قباد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۱۲:۴۱
ازچین کمونیست کثیف وروسیه آشغال که ایران رابه ویرانه تبدیل کردند بایددوری کنیم خدا لعنت کند به آنان که دشمن ایران وایرانی رادوست بداردودوستدارایران وایرانی رادشمن خاک برسرتون بیشعورهای نمک نشناس (366037)
جهانگیر شهری پور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ۱۲:۴۱
بله سخنگوی وزارت بهداشت حرف بدی زده که چینی های عزیز ومهربان ما را دل آزرده کرده من از راه دور دست تمام چین را میبوسم تا اصول گرایان محترم ناراحت نشن (366038)
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ ۰۰:۵۴
واقعا چین اللهی بهترین لقب برای حامیان چینی است (366047)