به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۱۱:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۱ ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب : ۲۰۹۶۱۸

اقتصاد حوزه معدن در پساکرونا

گروه اقتصادی: به گفته معاون اکتشاف و بهره برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با توجه به اینکه ویروس مخرب کرونا منجر به چالش های فراوانی در حوزه های مختلف از جمله معدن و پیاد سازی برنامه های این صنعت به ویژه در فعالسازی معادن کوچک مقیاس غیرفعال شده است، لذا ضروری است به جهت حفظ فرآیند تولید و استخراج، سرمایه گذاری مورد توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان حوزه معدن قرار گیرد. البته که بخش معدن حتی در شرایط موجود نیز می تواند فرصت مناسبی را در توسعه سرمایه گذاری ها و جذب سرمایه فراهم سازد.
اقتصاد حوزه معدن در پساکرونا
به گزارش ایسنا، حسام مقدمعلی ضمن تاکید براینکه شرایط فعلی کشور و جهان با تهاجم صورت گرفته از سوی ویروس مخرب کرونا، منجر به بروز مشکلات و چالش های متعددی در حوزه های مختلف فارغ از بعد مکانی و محدوده جغرافیایی شده است، گفت: در حال حاضر باید پذیرفت که این مهمان ناخوانده با سرعت زیاد کل جهان را در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی دچار مشکل کرده است. در حوزه معدن و صنایع معدنی با توجه به آنکه بالغ بر ۳.۹۸ درصد معادن کشور،   از  ۱۰ هزار و ۴۰۴ معدن کوچک مقیاس تشکیل می شود که پیش از ورود کرونا حدود چهار هزار و ۷۵۲ مورد از آن هاغیر فعال بوده است.   قطعا با هجوم این ویروس و تبعات اقتصادی ناشی از آن، این آمار به نحو مخرب دستخوش تغییرات خواهد شد.حسام مقدمعلی؛ معاون اکتشاف و بهره برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بیان اینکه با توجه به سهم بالای بنگاه های خرد و کوچک (SME ها) در اقتصاد، بخش معدن کشور با مشکلات جدی در فعالیت این بخش روبرو خواهد شد، گف: لذا در این شرایط ضروری است برنامه اضطراری به منظور حفظ فرآیند تولید و استخراج، سرمایه گذاری مورد توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان حوزه معدن قرار گیرد تا از تصمیمات ضعیف و بی کیفیت سوق جلوگیری شود و برنامه ریزی و عملکرد مناسبی در حل موضوعات پیش آماده صورت گیرد و بتوان چالش های جدی کمتری را در این حوزه پیش رو داشت.

وی افزود: با توجه به چرخه اتفاقات اخیر که حوزه هایی از جمله حمل و نقل هوایی، گردشگری، بوم گردی، حوزه فعالیت های آموزشی و بازارهای نفتی و … را دچار تلاطم و یا آسیب جدی کرده است، بخش معدن به دلیل برخورداری از اهرم‌های مزیتی اقتصادی ذاتی نسبت به سایر حوزه ها، می تواند حتی در شرایط موجود و با اشاره به موارد مطرح شده، از تهدیدهای موجود فرصت مناسبی را در توسعه سرمایه گذاری ها و جذب سرمایه فراهم سازد.مقدمعلی اظهار کرد: به دلیل بروز پدیده رکود اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، می توان با اعمال مشوق های اقتصادی، ضابطه مندی حاکمیتی، اعمال سیاست های غیر متغییر و بلند مدت، بهره گیری از تجارت الکترونیکی (ET) و غیر حضوری، بکارگیری استارت آپ های موجود و در مجموع با یک پلت فرم کسب و کار، فرصت مناسبی در جذب سرمایه فراهم کرد. قطعا با بروز شرایط فعلی و بحران ناشی از ویروس منحوس کرونا احتمال آنکه شرایط اقتصادی حاکم بر بازارهای مالی و سرمایه در پساکرونا مشابه گذشته باشد غیر محتمل به نظر می رسد. اکثر صاحب نظران برای گذر از شرایط فعلی همگرایی اجتماعی را لازمه موفقیت در برابر این ویروس عنوان کرده اند. قطعا تاریخ آینده را فاتحان جنگ با کرونا تدوین خواهند کرد و موفقیت هر دولتی، منجربه کسب سرمایه سیاسی و اجتماعی بالاتری خواهد شد. شرایط حاکم در هفته های اخیر نشان می دهد اقتصاد جهانی در آتی با تکیه بر کشورهای عمدتاً آسیایی از جمله چین می تواند فرصت راهبردی برای تحولات منطقه ای به نفع کشورمان را رقم بزند.وی تاکید کرد: لذا می بایست از تعطیلی واحدها خودداری و با رعایت پروتکل های بهداشتی از بروز آسیب جدی به اقتصاد کشور جلوگیری کرد. قطعا با ظرفیت ها و توانمندی در بخش معدن می توان در فرصت پیش رو بازارهای هدف مناسبی را در این حوزه کسب کرد ولیکن جهت حصول به نتیجه لازم، کاهش بروکراسی بعضا دست و پا گیر فعلی و تدوین سیاست های بلند مدت اقتصادی در حوزه فعالیت داخلی، ضرورت نخست در کسب نتیجه مطلوب خواهد بود.
برچسب ها: معدن ویروس کرونا