۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۸/۲۲ ساعت ۰۱:۰۸
کد مطلب : ۲۱۱۱۴

اعضای جدید سازمان ملل انتخاب شدند

گروه بين​​​​​​الملل: اعضای مجمع عمومی سازمان ملل در نشست امروز خود 14 عضو جدید شورای حقوق بشر را برای مدت سه سال انتخاب کردند.
اعضای جدید  سازمان ملل انتخاب شدند
192 کشور جهان عضو مجمع عمومی، کشورهای روسیه، چین، عربستان سعودی، کوبا، فرانسه، آفریقای جنوبی ، ویتنام و انگلیس، مادیو، مقدونیه، مکزیک، مراکش ونامبیا را برای مدت سه سال به عنوان اعضای جدید شورای حقوق بشر انتخاب کردند. شورای حقوق بشر سازمان ملل دارای 47 عضو می باشد وانتخابات هر سال یکبار صورت می گیرد و هر بار یک سوم از اعضا برای مدت سه سال انتخاب می شوند.

کشورهاي نامزد عضویت در شورای حقوق بشر برای کسب کرسی این شورا به 97 رای موافق 193 کشور عضو مجمع عمومی نیاز داشتند. همزمان با رای گیری برای انتخاب اعضای جدید شورای حقوق بشر تعدادی مخالفان دولت چین با تجمع در مقابل سازمان ملل خواستار جلوگیری از حضور دولت پکن در این انتخابات شدند. همزمان با عضویت عربستان در شورای امنیت سازمان ملل نهادهای مدنی با انتقاد شدید از وضعیت حقوق بشر در این کشور نارضایتی خود را از عضویت ریاض در شورای امنیت اعلام کردند.

دولت ریاض در اقدامی غیر منتظره از عضویت در شورای امنیت انصراف داد و با این ترفند توانست مسیر انتقادها از وضعیت حقوق بشر در عربستان را منحرف کند و تحلیلگران معتقدند با توجه به اینکه ریاض هرگز به صورت رسمی نامه انصراف خود را به سازمان ملل ارایه نداده است بعد از اینکه توانست در فضایی نسبتا آرام عضو شورای حقوق بشر شود، با چشم پوشی از انصراف صوری خود، عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را نیز خواهد پذیرفت.
مرجع : ايرنا

۱۳۹۲/۰۸/۲۲ ۰۲:۰۲
وای به حال سازمان مللی که عربستان عضو شورای حقوق بشرش باشه.!!! (168567)