به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۳:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ ساعت ۰۹:۴۶
کد مطلب : ۲۱۵۵۸۵

موزه‌های سیار

گروه فرهنگی: موزه‌های سیار(Mobile museum) به موزه‌هایی اطلاق می‌شوند که مکانی ثابت ندارند و سیار هستند. این موزه‌ها را با وسایل نقلیه مانند کامیون و اتوبوس به سمت افراد می‌برند و در کنار کتابخانه، مدارس و یا در مراسم خاص قرار می‌دهند تا افراد از آن‌ها بازدید کنند.
موزه‌های سیار
موزه‌ها همیشه قدرت تاریخ بوده‌اند، آن‌ها فقط انبارهای مصنوعات و اشیای نادر نیستند. علاوه بر این، موزه‌ها و نمایشگاه‌ها تنها مختص روشنفکران ادبی نیستند و متعلق به همه افراد هستند به همین دلیل، موزه‌های سیار نیز با هدف دستیابی عموم به برنامه آموزشی ایجاد شدند.موزه‌ها مکان‌های شگفت‌انگیزی هستند که باعث غنی‌سازی و گسترش ذهن می‌شوند، این موضوع به‌ویژه برای کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است.
متاسفانه، همه دانش‌آموزان و دانشجویان نمی‌توانند حتی اگر بخواهند، به دلایل مالی یا مسافت طولانی از موزه‌ها دیدن کنند. اما موزه‌های سیار می‌توانند این مشکل را برطرف کند.ایده موزه‌های سیار به‌طورکلی از کتابخانه‌های سیار گرفته‌شده است و شاید موزه‌های سیار بهترین راه برای استفاده افراد کم‌تحرک از موزه‌ها باشد.قرار گرفتن موزه‌ها در کامیون یا تریلر به گسترش موزه‌ها کمک کرده است. آموزش تاریخ، علوم و هنر که توسط این موزه‌ها ارائه می‌شوند، تجربیات عالی برای افراد ایجاد می‌کنند.نمایشگاه‌های سیار از نظر شکل، اندازه و اهداف نمایش متفاوت هستند، اما ابزاری هستند که می‌توانند بیشترین تاثیر در بازاریابی را نیز داشته باشند. موزه‌های سیار، نمونه کاملی از این روش تعاملی و موثر برای ارائه اطلاعات درباره محصولات و خدمات هستند.در اوایل شروع به کار موزه‌های سیار، موزه‌ها از این ایده به‌عنوان روشی برای گسترش مخاطبان خود در فراتر از دیوارهای ساختمان موزه کمک گرفتند.محققان اظهار کردند: «ایجاد موزه‌های سیار و نمایشگاه‌های سیار، پاسخی برای تلاش چندساله موزه‌ها در آموزش و گسترش مخاطبان بود.»شاید هیچ راهی بهتر از موزه‌های سیار برای افراد محرومی نباشد که دسترسی به موزه ندارند.

نمونه‌هایی موزه‌های سیار در کشورهای مختلف
موزه Go van Gogh در دالاس برای کودکان ترکیبی از ارائه اطلاعات همراه با نمایشگاه‌های تلفیقی مناسب است.
موزه سیار TAME در تگزاس، موزه 40 فوتی است که بر روی یک تریلر سوار شده و نمایشگاه علمی و مهندسی برای دانش‌آموزان بوده و تنها موزه سیار در تگزاس است.موزه Van of Enchantment در نیومکزیکو(ایالتی در امریکا)، موزه سیاری است که هدف آن گسترش هنر، فرهنگ، تاریخ و علم است. موزه اتوبوس سیار برای اولین بار در شارجه(شهری در امارات متحده عربی) آغاز به کار کرده است. این موزه، شامل ماکت‌های اولین گلایدرها و وسایل ناوبری است. این ابتکار جدید، بخشی از برنامه‌ها برای گسترش دسترسی به میراث فرهنگی امارات و تفکر خلاق است. این اتوبوس با نام موزه Express است و در طول سال به مدارس مختلف سر می‌زند. در این اتوبوس، دانش‌آموزان می‌توانند طیف وسیعی از آثار باستانی را مشاهده کنند.موزه سیار دیگر، موزه سیار دایناسورها در نیویورک سیتی است. اولین موزه سیار در ایران، " کودکان ما " نام‌ گرفته و شی و وسیله‌ای ندارد. موضوع این موزه، آموزش کودکان است و در آن مربیان موزه با استفاده از بازی و آموزش و سرگرمی مطالب را به کودکان آموزش می‌دهند.
برچسب ها: موزه سیار