به روز شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ - ۲۰:۱۱
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۸/۲۶ ساعت ۱۳:۳۰
کد مطلب : ۲۱۶۰۲

بررسی افزایش 38 درصدی قیمت برق

گروه اقتصادي: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: قانون‌گذار مصوب کرده که در سال 92 دولت می‌تواند نرخ حامل‌های انرژی از جمله برق را 38 درصد افزایش دهد.
بررسی افزایش 38 درصدی قیمت برق
هوشنگ فلاحتیان تصریح کرد: تصمیم نهایی برای افزایش 38 درصدی قیمت برق در سال جاری تا اسفندماه توسط دولت گرفته می‌شود ولی هنوز چیزی در این زمینه ابلاغ نشده است. فعالان صنعت برق در سال‌های اخیر به شدت از تفاوت زیاد قیمت تمام شده با نرخ‌های تکلیفی گلایه داشتند و واقعی‌شدن قیمت‌ها را راه نجاتی برای صنعت برق از بدهی‌های کلان و فعال‌سازی پروژه‌ها دانسته‌اند.

براین اساس وزارت نیرو از دولت قبلی تاکنون بارها بر لزوم افزایش تعرفه‌ی آب و برق تاکید داشته است و وزیر جدید نیرو نیز به صورت جدی این موضوع را پیگیری می‌کند، گرچه برخی از نمایندگان مجلس نیز با همان جدیت با افزایش تعرفه مخالف هستند. برای افزایش تعرفه‌ی آب و برق بارها بر لزوم سنجش وضعیت معیش مردم تاکید شده و مسوولین وزارت نیرو گفته‌اند که در برنامه‌های خود حتما توان اقتصادی مردم را در نظر خواهند گرفت.

براساس قانون تا سال 80، سالانه 20 درصد تعرفه‌ی برق افزایش پیدا می‌کرد اما پس از اجرای هدفمندی، تعرفه‌ی آب و برق از سال 89 تاکنون تنها یکبار افزایش پیدا کرده گرچه با توجه به فشارهای مالی شدیدی که بر دوش صنعت آب و برق برای ارائه‌ی خدمات براساس تعهدات است، در سال جاری هزینه سه تومان به عنوان عوارض برق به ازای هر کیلووات و 10 تومان به ازای هرمتر مکعب آب برای کمک به آبرسانی روستایی به قبوض افزوده شده است. بر این اساس تا سال 80 سالانه 20 درصد نرخ برق افزایش می یافت اما پس از تثبیت قیمت در سال 83 تا اواخر سال 89 قیمت برق 170 ریال باقی ماند با این وجود از اواخر سال 89 با اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها قیمت برق به 430 ریال رسید که 264 ریال سهم برق و 166 ریال مربوط به هدفمندی‌ یارانه‌ها است.