به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۴ - ۰۰:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۲۱۷۲۴۶
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

در مورد عسگری، تبادل زندانی صورت نگرفته

گروه بین‌الملل: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اظهارات مشابه سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت: «سیروس عسگری بخشی از تبادل زندانی با ایران نبوده و نیست».
در مورد عسگری، تبادل زندانی صورت نگرفته
مورگان اورتگاس، در گفت‌وگو با «نشنال اینترست» می‌گوید «ایالات متحده از دسامبر ۲۰۱۹ به این سو تلاش کرد تا سیروس عسگری دیپورت شود (از خاک کشور اخراج شود). اما دولت ایران مکررا این روند را متوقف کرد.
 همان‌طور که وزارت خارجه ایران تائید کرده، آقای عسگری بخشی از هیچ‌گونه تبادل زندانی با ایران نبوده و نیست». عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه در پی اعلام خبر بازگشت سیروس عسگری گفته بود «گمانه‌زنی‌ها درباره تبادل آقای عسگری با فردی دیگر صحت ندارد». البته پیش‌تر نیز مقام‌های آمریکایی در مورد همکاری نکردن تهران در «بازگشت مهاجران غیرقانونی» سخن گفته بود.
کِن کوچینِلی، معاون موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا، ۲۲ اردیبهشت ماه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران گفته بود «ایالات متحده مدت‌هاست که می‌خواهد سیروس عسگری و دیگر مهاجران غیرقانونی ایرانی را به کشورشان برگرداند، اما ظریف کاری جز حرف زدن نمی‌کند». ساعاتی پیش از آن محمدجواد ظریف با اشاره به پیشنهاد خود در سال ۹۷ برای تبادل زندانی بین ایران و آمریکا گفته بود: «از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند». اما  کوچینلی در توئیتر خود نوشته بود ۱۱ «مهاجر غیرقانونی ایران» در آمریکا هستند و افزوده بود «اگر راست می‌گویید چطور است یک هواپیمای چارتر بفرستید تا همه آنها را یک‌جا به ایران بفرستیم؟».
سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف است که از اتهام «سرقت اسرار تجاری» تبرئه شده است. اما در جریان این روند روادید او نیز به پایان رسید و به همین دلیل در بازداشت به سر می‌برد. بنا بر گزارش‌ها عسگری، در هفته‌های گذشته به کووید-۱۹ مبتلا شد. گمانه‌زنی‌ها در مورد تبادل زندانی با  عسگری تازگی ندارد و این احتمالات که ممکن است او با مایکل وایت مبادله شود مطرح شده بود. وایت حدود دو سال پیش به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اما او نیز در پی شیوع ویروس کرونای جدید برای مرخصی به سفارت سوئیس در تهران فرستاده شد و در آن‌جا حضور دارد.
برچسب ها: مورگان اورتگاس